26 kwi 2024

ZESZYT ĆWICZEŃ DO PSALMÓW - BR. PIOTR KWIATEK OFMCAP

Napisać, że Tydzień Biblijny w towarzystwie Zeszytu ćwiczeń do psalmów, br. Piotra Kwiatka OFMCap był dla mnie czasem dobrym, to jak nie napisać nic, bo nie wyraziłoby to mojej wdzięczności za te wszystkie godziny ze Słowem. Jak się okazało sama też bardzo potrzebowałam głębszego zanurzenia w Księdze Psalmów, nie mówiąc już o takim  kreatywnym, kolorowym spojrzeniu, które jest mi bardzo bliskie. Psalm 1, który omawialiśmy, zgodnie z propozycją autora na pierwszy tydzień, choć wielokrotnie już przeze mnie czytany, przerabiany, dzięki różnym propozycjom rozważania go, pokazał mi wiele nowego, poruszył moje serce na nowo. Wielowymiarowo. Chciałabym zatem podsumować i jeszcze tutaj, na blogu, zostawić kilka słów na temat tego wspaniałego narzędzia, które jest bardzo pomocne w modlitwie Słowem.


Pamiętam, jak w Psalmoterapii przeczytałam, że był taki czas w życiu br. Piotra Kwiatka, kiedy odłożył Psałterz na półkę. Dopiero po pewnym czasie, pod natchnieniem Ducha Świętego, który zerwał go ze snu o 4 rano, przyszło do niego takie poczucie, aby zachęcić innych do modlitwy psalmami. Jasne, bardzo konkretne przynaglenie, którego nie dało się zbagatelizować. Jeszcze tego samego poranka br. Piotr nagrał filmik, w którym wyraził życzenie, by przynajmniej 150 osób zmobilizować do codziennej modlitwy psalmami. Odpowiedź na to wezwanie przeszła najśmielsze oczekiwania samego autora. Okazało się, że taką potrzebę w sercu ma dwukrotnie większa liczba osób! I z każdym dniem zgłaszali się do tej modlitwy kolejni zainteresowani. 

I tak, po kilku już latach aktywnego zaangażowania w modlitwę psalmami, br. Kwiatek ma już na swoim koncie kilka książek związanych właśnie z tą wyjątkową księgą Starego Testamentu, które stanowią wspaniałe narzędzie do tego, by lepiej poznawać Słowo, rozważać je na różne sposoby, nauczyć się dostrzegać o wiele więcej niż po prostu przeczytany fragment biblijny. Te publikacje otwierają nas na nowe, kreatywne metody, tórcze działania i myślenie, kolorowe pomysły, co oczywiście bliskie jest mojemu sercu. Od momentu przeczytania Psalmoterapii i korzystania z Księgi Psalmów ze skrutacją czy też Biblii do Bible Journalingu, w której zarówno ja, jak i br. Piotr mieliśmy zaszczyt napisać kilka słów wstępu tuż obok s. Judyty Pudełko, bardzo chciałam poznać brata osobiście. Patrząc na wiele poruszanych przez niego tematów w książkach czy też na rekolekcjach, byłam przekonana, że jest to moja bratnia dusza! Nareszcie udało nam się porozmawiać na tegorocznym spotkaniu autoskim przy stoisku Edycji Świętego Pawła podczas XXIX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Przemiło wspominam ten czas i zostawiam tu zdjęcie na pamiątkę.Wracając do samego Zeszytu ćwiczeń, chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że został on stworzony dla osób dobrze znających już psalmy to jednak chciałabym nieco uspokoić wszystkie te osoby, które zastanawiają się nad zakupem, a to, co ich hamuje przed zdecydowaniem się na tę książkę jest poczucie, że to "nie ich poziom".

Przede wszystkim, warto podkreślić, że książka ta przygotowana została dla każdego, kto tylko poczuje pragnienie modlitwy psalmami, niezależnie czy już praktykował to w swoim życiu czy właśnie będzie to jego pierwszy krok. Na samym początku publikacji mamy doskonale wytłumaczone na konkretnych przykładach na czym polegają poszczególne metody rozważania, jak powinniśmy się poruszać po Księdze Psalmów, czego używać, co oznaczają jakieś niezrozumiałe być może dla nas terminy. 

Autor proponuje twórcze, modlitewne spotkanie z aż 20 psalmami. Każdy z nich poddany został szczegółowej analizie na 7 różnych sposobów, co pozwala na kreatywną modlitwę przez wszystkie dni tygodnia. I właśnie taką próbę siedmiodniowej aktywności zrobiłam w trakcie minionego Tygodnia Biblijnego, wykonując codziennie inne rozważanie psalmu. Dla przypomnienia lub dla tych, którzy nie widzieli jeszcze filmików, poniżej wszystkie krótki rolki z objaśnieniem, czego dotyczyły konkretne polecenie z książki.


DZIEŃ PIERWSZY 
- metoda skryby -

Jednym z najprostszych ćwiczeń jest przepisywanie psalmów, tzw. metoda skryby. Nasza aktywność polega na przepisaniu omawianego psalmu, która może zostać połączona z modlitwą w konkretnej intencji. Układ ćwiczeń z psalmami został zaproponowany w cyklu siedmiodniowym, wyszczególniając każdego dnia inną metodę pracy z tekstem biblijnym. W poniedziałki, na rozruch, autor książki, br. Piotr Kwiatek OFMCap zasugerował modlitwę przez przepisywanie, uwalniając także swoją kreatywność: używając kolorów, schematów, symboli. Mamy także zwrócić uwagę na słowa, znaczenie i obrazy.

 

DZIEŃ DRUGI 
- praca z tekstem -

W kolejnym dniu Tygodnia Biblijnego skupiamy się na głębszej pracy z tekstem, pochylając się nad psalmem, który dzień wcześniej za pomocą metody skryby przepisywaliśmy. Rozkładamy go na czynniki pierwsze, zadając sobie konkretne pytania w odniesieniu do naszego życia. Przykładowo, pracując z Psalmem 1 możemy zastanowić się nad tym:
 • Czym jest szczęście?
 • Kiedy odczuwamy radość?
 • Co możemy zrobić, aby chociaż o 10% podnieść poziom szczęścia w naszym życiu?
 • Jaki obraz człowieka szczęśliwego przedstawia Psalm 1?
 • Czym jest życie bez wiary?
 • Jakie dziś decyzje mogę podjąć, by być bliżej Boga?

DZIEŃ TRZECI
- metoda skrutacji -

Kolejnym etapem rozważania Psalmu 1 jest skrutacja czyli za pomocą odnośników biblijnych wędrujemy po Piśmie Świętym by poruszany temat badać, śledzić, poszukiwać nowego spojrzenia.

Najpierw zatem czytamy werset podany w ćwiczeniu oraz trzy znajdujące się poniżej. Wybieramy ten, który najbardziej do nas przemawia oraz jedną z poniższych pionowych dróg, na którą składają się kolejne wersety pochodzące z innych psalmów. Odczytujemy je, śledzimy, tworzymy notatki.

Autor zaznacza, że oczywiście można prześledzić całe rozrysowane „drzewo”, ale nie o ilość tu chodzi, ale o jakość spotkania ze Słowem. Uważam, że wybór jednej z dróg to najlepsze rozwiązanie. Zawsze do tego psalmu może wrócić za jakiś czas i prześledzić kolejną proponowaną ścieżkę.

Podobnie pracujemy z całym psalmem. Każdy werset ma swoje biblijne odnośniki - już nie tylko pochodzące z Księgi Psalmów ale też innych ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Pokazuje nam to, że Bóg mówi do nas na konkretny temat nie tylko jeden raz w całej Biblii.

Następnie przepisujemy wersety, które do tej pory najbardziej nas poruszyły w Psalmie 1 oraz własne refleksje, natchnienia. Oczywiście możemy pokusić się o twórcze, kolorowe, obrazowe zapiski. W końcu to zeszyt ćwiczeń! 

Ta praca z tekstem zachęca do większej aktywności i pracy z własnym egzemplarzem Biblii.

Zostawiam także krótki filmik, w którym br. Kwiatek wyjaśnia czym jest skrutacja:


DZIEŃ CZWARTY
- kolorowanka -

Przed nami czwarty dzień w tygodniowej propozycji rozważania psalmów, a naszym zadaniem jest kontemplacja podczas kolorowania.

I tak, może się to zadanie wydawać monotonne, infantylne i kojarzyć się z ulubioną aktywnością naszych dzieci, ale spokojnie - w praktycznym zastosowaniu psalmoterapii znajduje się również miejsce na arteterapię, czyli leczenie przez sztukę i piękno. Choć każdy z nas został wyposażony przez Boga w kreatywność to nie każdy posiada umiejętność jej rozwijania.

Brat Kwiatek tłumaczy, że to ćwiczenie może pomóc nam nawiązać relację z tą częścią naszego „ja”, z którą nie mamy jeszcze kontaktu. Samo kolorowanie wpływa na nas kojąco, wyciszająco, ćwiczy naszą cierpliwość. Podczas tej aktywności nie słuchałam muzyki, audiobooka czy podcastu. To był mój cichy czas z Nim, podczas twórczego wyrażania siebie i rozmyślania o podanym fragmencie psalmu 1.

Zatem, po trzech dniach pracy z tekstem, przychodzi czas na wyciszenie i kontemplację przez tworzenie kolorowego obrazu!


DZIEŃ PIĄTY
- napisz psalm 151 -

W piątym dniu tygodniowego planu rozważania psalmów naszym zadaniem jest napisanie psalmu 151... czyli swojego własnego! 

Lektura książki Psalmoterapia pozwoliła mi poznać propozycję napisania psalmu imienia, w którym litera własnego imienia lub nazwiska rozpoczyna każde jego zdanie. Oczywiście jeśli chcemy pomodlić się też w intencji innej osoby, możemy taki psalm napisać zgodnie z literami jej imienia, zatem w przypadku napisania własnego psalmu można też skorzystać z takiego dodatkowego sposobu właśnie.

Pisząc, przeglądamy, kartkujemy Księgę Psalmów w poszukiwaniu inspiracji. Warto jednak zapamiętać, co także przypomina nam w zeszycie ćwiczeń autor, aby nie skupiać się na formie i kunszcie słowa, a na tym, co nam w duszy gra.

Czy nasz psalm będzie psalmem lamentacyjnym, błagalnym, dziękczynnym, a może nawet złorzeczącym zależy właśnie od tego, co znajduje się aktualnie w naszym sercu, jakie nosimy w sobie emocje, przemyślenia?


DZIEŃ SZÓSTY
- metoda przystani -

Ponownie spotykamy się z tekstem psalmu i naszym zadaniem jest przeczytanie go na różne sposoby. Mamy zrobić to powoli i wyraźnie, zwracając uwagę na wszystkie znaki interpunkcyjne ale też byle jak - jakbyśmy byli znudzeni czy zmęczeni. Po kilku takich próbach, mamy zapisać swoje wnioski.

Jest to jeden ze sposobów wykorzystania „metody przystani”, która polega na przeczytaniu psalmu (P), czyli wędrówki z tekstem oraz robieniu postojów przy aktywnościach zaczynających się na literę (+P). Na przykład:
✔️przeczytaj i pytaj,
✔️przeczytaj i pomódl się,
✔️przeczytaj i podziel się,
✔️przeczytaj i (za)pamiętaj.

Wszystko to bardzo dobrze wytłumaczone jest w książce, więc jeśli na tym etapie pojawiły się u Was obawy, że możecie nie zrozumieć polecenia to spokojnie, autor naprawdę w bardz obrazowy, zrozumiały i przystępny sposób to objaśnia. 

I na przykład w pierwszym tygodniu pracy z psalmem naszym zadaniem było przeczytać go na różne sposoby ale w kolejnych tygodniach, autor przy sobotnich rozważaniach wybiera dla nas zamiennie różne takie aktywności.DZIEŃ SIÓDMY
- zobaczyć Jezusa w psalmie -

Na końcu całego tygodnia, podczas którego pracowaliśmy z Psalmem 1 czeka na nas ostatnia aktywność czyli wyszukiwanie podobieństw między treścią psalmu, a Jezusem i Ewangelią. Wybieramy zatem dowolne fragmenty i wyszukujemy podobnego znaczenia w innych miejscach Pisma Świętego.

Z jednej strony może ta metoda dla kogoś wydawać się trudna, bo wymaga od nas jakiejś znajomości już Biblii, a z drugiej strony możemy sobie świetnie poradzić korzystając z podpowiedzi zawartych chociażby we wcześniejszych aktywnościach związanych z metodą skrutacji.

PRZYKŁADOWE WNIOSKI PO TYGODNIU PRACY Z PSALMEM:
 • miałam w sobie głód Słowa i zerkałam do przodu, jaka aktywność będzie na mnie czekać następnego dnia,
 • większa uważność podczas czytania, wyłapywanie ważnych słów, 
 • wyraźnie czułam, który werset psalmu do mnie najbardziej przemawia, a które niekoniecznie zapamiętuję - słowe te były dla mnie pewnego rodzaju drogowskazem,
 • wchodziłam w psalm głębiej, by bardziej go zrozumieć,
 • pobudzanie do działania, uwalniały się pokłady kreatywności, ogólnej koncepcji, pomysłu,
 • kartkowanie, wertowanie Biblii sprawiało, że podczas spotkania ze Słowem byłam aktywniejsza,
 • widzę sens takiego podzielenia aktywnościa na konkretne dni: na początek coś lekkiego, prostego, później bardziej szczegółowego, w środku czas na kontemplację podczas kolorowania, następnie kolejne aktywności przy pracy z tekstem, aż do momentu spojrzenia na psalm w ten sposób, abyśmy zobaczyli w nim Jezusa,
 • przy moich innych obowiązkach, czytanych książkach rozważanie w ten sposób tydzień po tygodniu mogłoby być bardzo angażujące czasowo więc myślę, że w moim przypadku jeden tydzień w miesiącu będzie dobrym rozwiązaniem - myślę, że każdy musi to sam ocenić, patrząc na swoje dzienne aktywności, tak, aby ćwiczenia nie stanowiły dla nas jakiegoś ciężaru, a przyjemność pracy ze Słowem,
 • bardzo intuicyjnie wytłumaczone polecenia i objaśnienia przez co każda osoba, niezależnie od poziomu znajomości Biblii, może pracować z zeszytem.
Psalmy mogą zatem pozytywnie przenikać nasze życie. Posiadają terapeutyczną moc leczenia duszy i umysłu, ukojenia, wzmocnienia ALE tam, gdzie jest potrzeba interwencja specjalisty "nie uzurpują one sobie pierwszeństwa oddziaływania" (Psalmoterapia, s. 130). Choć, jak wiemy, dla Boga nie ma nic niemożliwego!

Zeszyt ćwiczeń jestem zatem idealną publikacją, stanowiącą świetne narzędzie i pomoc dla wszystkich osób, które chcą poznać nowe metody modlitwy, wyjść ze schematów, pracować kreatywnie i kolorowo ze Słowem przez co doświadczyć twórczego, ciekawego, owocnego dialogu z Bogiem. Jeśli zatem pragniesz ożywić swoją wiarę i wypłynąć na głębię - ta publikacja jest dla Ciebie!SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: br. Piotr Kwiatek OFMCap
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 528
Data premiery: 2024
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.