25 paź 2020

WSZYSTKIE WYDANIA BIBLII, Z KTÓRYCH KORZYSTAM

Najczęstsze pytania, które otrzymuję od was w ostatnim czasie, dotyczą wydań Biblii, z których korzystam. Obserwujecie moje wpisy na Instagramie, gdzie regularnie pokazuję na zdjęciach różne Pisma Święte - mam kilka przekładów, każdego używam. Chcecie wiedzieć, które najbardziej polecam, jaka Biblia jest najbardziej podręczna, jakie są ich parametry techniczne. Najczęściej planujecie kupić Biblię dla siebie, bo zainspirowaliście się jej czytaniem (co jest dla mnie bardzo miłe!) albo szukacie odpowiedniego wydania na prezent - czy to dla nastolatki, czy też osoby dorosłej. Zawsze odpowiadam na takie wiadomości, bo wiem, że za tym idzie wiele dobra. Wpadłam na pomysł, aby zrobić taki zbiorczy wpis, gdzie będziecie mogli w jednym miejscu poczytać i porównać wydania Pisma Świętego, które u mnie widzicie. Bez względu na to jakie wydanie wybierzecie, Słowo jest Słowem i to piękne, że chcecie się w nim zaczytać.

BIBLIA DLA KOBIET
Edycja Świętego Pawła


Wymiary (szerokość x długość x grubość): 13x20x3,5 cm - książkowa 14x21x2,5 cm (z zamkiem)
Rozmiar czcionki: 8 pkt, pismo bezszeryfowe
Cena: 70 zł - 190 zł (zależy od wersji)
Można kupić:
- w wersji książkowej np. TUTAJ 
- zapinaną na zamek np. TUTAJBiblia dla kobiet wydana przez Edycję Świętego Pawła najczęściej przykuwa waszą uwagę. Podoba się wam aksamitna okładka, o fuksjowym, kobiecym kolorze, z pięknymi wytłaczanymi kwiatami. Przyznam, że to bardzo fotogeniczne wydanie, ale wiadomo, nie tylko o zewnętrzność tutaj chodzi. Najważniejsze co oferuje jej środek. 

Czym się zatem wyróżnia i co właściwie oznacza, że jest dla kobiet? Sam tekst Starego i Nowego Testamentu jest oczywiście nienaruszony, jeśli to Was zastanawia i budzi wątpliwości tytułowa dedykacja "dla kobiet". Słowo jest zawsze Słowem, a w tym przypadku tekst opracowany został przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła. To, co wyróżnia tę Biblię to teksty podkreślające dialog między Bogiem, a kobietą, np. fragmenty homilii papieża Franciszka, List do Kobiet Jana Pawła II czy też rozważania s. Anny Marii Pudełko AP, dotyczące piękna kobiety. Wspaniale, że są one dodane do tej Biblii, bo jest w nich wiele mądrości i piękna, do których warto wracać. Na końcu mamy wskazówki, jak czytać Biblię oraz plan lektury na 365 dni. 


Biblia dla kobiet nie ma komentarzy, ale ma za to wprowadzenia przed każdą księgą i przypisy na zakończenie każdej z ksiąg. To bardzo cenne zapiski, które na pewno pomogą lepiej zrozumieć tekst. Czcionka jest duża, czytelna. Tekst zapisany w dwóch kolumnach. Mam wersję bez paginatorów, ale zawsze można je po prostu dokleić.  Do wyboru mamy wersję książkową Można wybrać wersję książkową lub zamykaną na zamek (ta wydaje się bardziej zgrabna, dodatkowo nasze notatki zapisane na karteczkach nie będą wypadać, więc jest to jej dodatkowy plus). Kartki są cienkie, ale gdy zaznaczamy w niej pastelowymi zakreślaczami to nie przebija to bardzo na drugą stronę, jakby się mogło może wydawać. Nazdjęciu pokazuję Wam stronę z zaznaczeniami oraz jej odwrotność:Od tego miesiąca (październik 2020) Biblia dla kobiet występuje także w nowym, przepięknym niebieskim odcieniu (dokładnie tym samym, co malutka Biblia Tabor, o której będzie później). Oba kolory są piękne i bardzo kobiece. Osobiście bliżej mi do błękitu, dlatego miło mi, że wersję niebieską miałam przyjemność objąć patronatem medialnym. W wersji niebieskiej na zamek mamy dodatkowo złocone brzegi kartek, w różowej tego nie ma.
PISMO ŚWIĘTE STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU (Z GOŁĄBKIEM)
 - oprawa twarda, format mały
Edycja Świętego Pawła

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 10,5x15,5x6,5 cm
Rozmiar czcionki: 7 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 89 zł
Można kupić:
- format mały np. TUTAJ
- format standardowy z paginatorami np. TUTAJ


O tą wersję też pytacie bardzo często, bo widzicie ją na zdjęciach przy okazji Biblie Journaling (kto jeszcze nie kojarzy, co to jest odsyłam do WPISU). Jest to Pismo Święte z gołąbkiem - bez paginatorów, w małym formacie (jest dostępne także w standardowej wielkości, innych kolorach oraz z paginatorami).


Małe wydanie jest dość grube, tekst zapisany jest w jednej kolumnie, czytelny ale czcionka jest mniejsza niż w Biblii dla Kobiet. To, co wam się podoba to różowe komentarze przy kolumnach - z tego, co się orientuje komentarze zawsze drukują się w takim odcieniu, nie był to jakiś specjalny zamysł, bardziej kobiecy, gdyż jest to wersja dla każdego). 


Jeżeli szukacie Biblii do kolorowania, zaznaczania, tworzenia notatek na marginesach to jest to najlepsza wersja do tego celu. Dzięki różowym kolumnom z komentarzami mamy dodatkowe miejsce na właśnie zapiski czy rysunki. Wydanie o standardowej wielkości również zawiera komentarze i ten różowy pasek z boku - o to często mnie pytacie. Ja wybrałam mały format , bo uważam, że jest wystarczający do mojego biblijnego pamiętnikowania. Na samym końcu znajdują się również mapy.

Uprzedzając pytania :) Etui na Pismo Święte widoczne na zdjęciach jest szyte na miarę przez ETUI Z WYBORU.


BIBLIA TABOR
- Biblia pielgrzyma, kieszonkowa, nazywana Baby Bible Blue
Edycja Świętego Pawła

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 9,2x13,5x4 cm
Rozmiar czcionki: 6,5 pkt, pismo bezszeryfowe
Cena: 50 zł
Można kupić:
- niebieską TUTAJ,
- bordową + etui TUTAJ.Biblia Tabor to najmniejsza Biblia pielgrzyma dostępna na rynku. Waży zaledwie 300g i mieści się w każdym plecaku, torebce czy nawet kieszeni. Ma bardzo miłą w dotyku oprawę flex, występuje w dwóch wariantach kolorystycznych - urokliwy błękit i klasyczne, stonowane bordo ze złotym napisem. Ta druga opcja jest z okładką z PCV oraz dodatkowym etui chroniącym Biblię. Tą drugą wersję podarowałam mojemu tacie, aby zawsze miał w plecaku podczas pieszej pielgrzymki do Santiago de Compostela.  


Tekst zapisany jest w dwóch kolumnach, czcionka jest czytelna, ale dość mała (prawdopodobnie jej wielkość to 6,5 pkt). Dla starszych osób ta czcionka może być zbyt drobna. Dwukolorowy tekst, na marginesach są oznaczenia poszczególnych ksiąg, a na końcu każdej księgi znajdziemy przypisy, które ułatwią zrozumienie tekstu. Mamy tutaj również wstępy do każdej z ksiąg. Jest to ten sam przekład, co w przypadku Biblii dla Kobiet - nowe tłumaczenie z języków oryginalnych, tzw. Biblia Paulistów.Dzięki tej małej Baby Bible Blue - zauroczyłam się w tym kolorze oprawy. Lubię ją zabierać do plecaka i na wszelkie wyjazdy. To idealna wersja Biblii do czytania w podróży, której nie będziemy musieli dodatkowo dźwigać, bo jest bardzo lekka.


BIBLIA PIERWSZEGO KOŚCIOŁA
- kolor: róż wenecki
Oficyna Wydawnicza Vocatio

Wymiary (szerokość x długość x grubość): 15,7x22,5x3,7 cm
Rozmiar czcionki: 10 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 199,99 zł
Można kupić:
- wszystkie dostępne kolory w okładce TUTAJ,


Jedyny polski przekład Biblii na podstawie najstarszych manuskryptów w przekładzie z języka greckiego (Septuaginta). "Większość polskich przekładów Starego Testamentu została zrealizowana w oparciu o teksty masoreckie, które są o tysiąc lat późniejsze niż manuskrypty, których użyto do przekładu Biblii pierwszego Kościoła. Dodatkową cechą wyróżniającą to wydanie Biblii spośród innych jest to, że teksty deuterokanoniczne wyróżnione zostały drukiem w kolorze niebieskim, a słowa Jezusa wydrukowano kolorem czerwonym".Biblię Pierwszego Kościoła sprezentowałam sobie na 30 urodziny i czuję do niej wielki sentyment. Była to pierwsza Biblia, którą kupiłam sobie do czytania. Szukałam wtedy Biblii, która będzie pięknie wydana, w kobiecym kolorze. Taka, która będzie mnie wręcz zachęcać do lektury. Nie było jeszcze wtedy Biblii dla kobiet i zdecydowałam się właśnie na BPK. Jest zapinana na zamek, ma złocone brzegi kartek oraz paginatory. Czcionka jest tutaj zdecydowanie największa - porównując z poprzednimi wersjami. Na każdej stronie znajdują się przypisy objaśniające do tekstu, co pozwala go łatwiej zrozumieć. Ma także najgrubsze kartki z wszystkich Pism Świętych, które posiadam. Na początku mamy również kartę z dedykacją, którą możemy uzupełnić, gdy kupimy ją w prezencie dla bliskiej nam osoby. Przepiękne, ekskluzywne wydanie.BIBLIA PODRÓŻNA - PISMO ŚWIĘTE STAREGO I NOWEGO TESTAMENTU
Wydawnictwo M


Wymiary (szerokość x długość x grubość): 11,5x19x3,5 cm
Czcionka: 7 pkt, pismo szeryfowe
Cena: 29,90 zł
Można kupić: np. TUTAJ


Dużym plusem tego małego wydania jest obszerne wprowadzenie w świat Biblii. Na samym początku jest sporo miejsca poświęconego na m.in. historię Izraela, jak powstawały teksty i kanon biblijny, jak czytać  Pismo Święte. Mamy tutaj również sporo ilustracji oraz mapy, do których możemy zerkać, aby lepiej wyobrazić sobie, gdzie miało miejsce dane wydarzenie z Biblii.


Jest to wydanie małe, przeznaczone również do pielgrzymowania, jednak jest znacznie większe niż Biblia Tabor. Z drugiej strony - czcionka jest nieco większa, przez co dla osób starszych może to być dodatkowym plusem. Tekst zapisany jest w dwóch kolumnach, dwukolorowy, są także dolne przypisy objaśniające oraz wstępy do każdej z ksiąg. Na marginesach znajdziemy również oznaczenia ksiąg. To wydanie jest oczywiście dla wszystkich, ale przez taką nowoczesną, młodzieżową "jeansową" okładkę można ją sprezentować nastolatkowi czy dziecku, które ma pragnienie zapoznawać się ze Słowem Bożym. Biblia ma miękką okładkę, ja na swój egzemplarz zamówię sobie szyte etui/otulacz na gumkę.


***
Na koniec chciałam Wam pokazać fragment Hymnu o miłości (1 Kor 13,1) dla porównania wszystkich przekładów, które są w wyżej wymienionych Pismach Świętych:

Według Biblii dla kobiet, Pisma Świętego z gołąbkiem, Biblii Tabor - Edycja Świętego Pawła

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się miedzią brzęczącą lub dźwięczącymi cymbałami.
Gdybym posiadał dar prorokowania
i poznał wszystkie tajemnice i wszelką wiedzę,
i wiarę miałbym taką, że góry bym przenosił,
a miłości bym nie miał, byłbym niczym".

Według Biblii Pierwszego Kościoła - Oficyna Wydawnicza Vocatio

"Jeśli będę mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości nie mam, to jestem jakimś tam brązem hałasującym lub pobrzękującym kymbalonem.
Jeśli też będę miał dar prorokowania 
i poznam wszystkie tajemnice i wiedzę całą;
jeśli nawet pełną wiarę osiągnę, tak, że góry będę przestawiał,
a miłości nie mam, jestem niczym".

Według Biblii podróżnej - Wydawnictwo M

"Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał, 
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę
i wiarę taką, iż góry bym przenosił
ale miłości bym nie miał - byłbym niczym".

***
Moim zdaniem każde wydanie Pisma Świętego jest wyjątkowe i zasługuje na naszą uwagę. Jak już wcześniej pisałam - Słowo jest Słowem. Najważniejsze jest to, że chcemy poznawać jego treść i prawdę, jaka z niego płynie. A czy wybierzemy format mały, standardowy, okładkę różową czy też błękitną to taki dodatkowy atut, że na rynku jest wiele wydań i każdy może znaleźć coś dla siebie. Z doświadczenia wiem, że takie piękne, kobiece Pismo Święte czyta się milej i z wielką przyjemnością. Mam nadzieję, że z podanym przeze mnie propozycji Biblii odnajdziesz coś dla siebie lub swoich bliskich. Czytaj, rozważaj, medytuj Słowo Boże.8 komentarzy

 1. A co Pani sądzi o Biblii Św. Wojciecha?

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie czcionka bezszeryfowa! Mimo, że mniejsza, to o wiele bardziej czytelna niż ta w Biblii Pierwszego Kościoła (którą z tego ppwodu zwróciłam). Uważam, że w wydaniu biblii ważniejsza jest treść niż wygląd i choć jestem estetką wybiorę tę "czytelniejszą". W ogóle uważam, że takie parametry jak krój i rozmiar czcionki powinny być standardowo dostępne w opisach książek co pozwoliłoby uniknąć nieudanych zakupów. Dziękuję za recenzję, bardzo pomocna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc :) i też wydaje mi się, że bezszyfrowa jest bardziej przyjazna dla oka :)

   Usuń
 3. Jakich używasz zakreślaczy do Pisma? Ja mam za sobą już wiele różnych i dalej szukam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pastelowe Stabilo :) w moim odczuciu są ok, niestety każda Biblia ma cienkie kartki i zawsze delikatnie przebija na drugiej stronie..

   Usuń
  2. Polecam zakupić zakreślacze żelowe w sztyfcie firmy Amos. Są genialne! Nie rozmazują i nie przebijają. Sa w kolorach pastelowych albo zwykłych neonowych :)

   Usuń
 4. Super ciekawy opis. Woooow. Widać miłość do Bożego Słowa 😊

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.