16 kwi 2024

BIBLIA. BOŻA HISTORIA OD POCZĄTKU PO WIECZNOŚĆ - WYDAWNICTWO AA

W niedzielę, 14 kwietnia, rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny, któremu towarzyszy hasło: "Powołani do wspólnoty - komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele". Celem tej inicjatywy jest przypomnienie o ważności głoszenia słowa Bożego oraz podkreślenie znaczenia codziennej lektury oraz modlitwy Pismem Świętym. Tydzień Biblijny pogłębia świadomość znaczenia Biblii w naszym życiu i przygotowuje nas do karmienia się jej treścią. W tym czasie staramy się szczególnie pamiętać o lekturze Słowa, często biorąc udział na przykład w różnych ciekawych wyzwaniach inspirujących nas do pracy z biblijnym tekstem. Pytanie, jak zachęcić najmłodszych wiernych do sięgania po Pismo Święte? Na rynku wydawniczym nie brakuje wydań oraz pomocnych materiałów stworzonych z myślą o młodszych czytelnikach, mających na celu wprowadzenie dzieci w świat Biblii. Są to między innymi różne kolorowanki ze słowem Bożym, Biblia Audio, kolorowe książki z fragmentami z Pisma Świętego i ciekawymi grafikami, różne aplikacje, jak również Biblia w komiksie. Tydzień Biblijny to zatem idealny czas, by pokazać tu całkiem nowe wydanie takiego obrazowego Pisma Świętego na rynku, które wyróżnia się porywającym, znakomitym przedstawieniem historii biblijnej. Jestem pewna, że Biblia. Boża historia od Początku po Wieczność może zainteresować także Wasze pociechy!Superbohaterowie to fikcyjne, wymyślone na potrzeby komiksów, filmów, seriali, gier lub książek postaci, zwalczający szeroko pojęte zło (najczęściej przestępczość) i najczęściej posiadający nadzwyczajne umiejętności, które wykorzystują, by wymierzać sprawiedliwość. Od końca lat 30. XX wieku historie o kostiumowych superherosach podbiły amerykański rynek komiksowy, przenikając także do innych mediów. 

Życie Jezusa oraz innych biblijnych bohaterów wyglądało podobnie - mierzyli się z trudnościami, złem, pewnego rodzaju zagadkami i dzięki "super mocy", jaką przede wszystkim była ich wiara, miłość do bliźniego, gorliwość na modlitwie możemy w Biblii czytać o tym, co piękne, dobre, pełne cudów, słów pokrzepienia. Postaci te nie były jednak fikcyjne, a prawdziwe, co opowiedziane na kartach Biblii wydarzenia czyni wyjątkowe, pouczające, wciąż żywe. 

I tak, historie obrazkowe kolejny raz zainspirowały wybitnych autorów tworzących dla Marvel i DC Comics, aby stworzyć całkowicie nowe, oryginalne komiksowe arcydzieło przedstawiające biblijne historie. Zupełnie nowe wydanie Biblii w komiksie zilustrowane przez amerykańskich artystów po raz pierwszy dostępne jest w języku polskim. Warto podkreślić, że nie jest to wznowienie ani kontynuacja jakiegokolwiek komiksowego wydania Biblii, dostępnego wcześniej na polskim rynku wydawniczym, a całkiem nowy projekt o tytule: Biblia. Boża historia od Początku po Wieczność.

Ta komiksowa adaptacja Biblii ukazuje prawdziwe i rzeczywiste słowo Boże w niezwykle atrakcyjnej formie artystycznej. Biblia. Boża historia od Początku po Wieczność składa się z opowieści zaczerpiniętych ze Starego, jak i Nowego Testamentu, których łącznie mamy aż 169! Historie te dają efekt naprawdę ciekawego Bożego filmu akcji. Wszystkie oznaczone zostały odpowiednim siglum biblijnym, znajdującym się na każdej stronie tego wyjątkowego komiksowego wydania Pisma Świętego, dzięki czemu szybciej odszukamy jego cały fragment u źródła, jeśli tylko zapragniemy doczytać bardziej szczegółowo przedstawione wydarzenia oraz dialogi. 

Dlaczego "Od Początku po Wieczność?". Ponieważ ta adaptacja przedstawia wszystkie najistotniejsze tematy i wątki biblijne, począwszy od stworzenia wszechświata przez Boga, który powołuje wszystko do istnienia, następnie podążania śladami potomków Adama i Ewy, całego życia i działalności Jezusa oraz tego, co widzi Jan, co opisane zostało w Księdze Apokalipsy. 


Na początku znajdziemy spis treści z wyszczególnionymi opowieściami z poszczególnych ksiąg Pisma Świętego, które zostały zilustrowane w najnowszym wydaniu Biblii Komiks. Pozwala to sprawnie i szybko odszukać czy nasz ulubiony fragment biblijny znajduje się w tej publikacji. 

Warto wspomnieć, że Biblia ta posiada imprimatur, czyli została zatwierdzona i sprawdzona przez władze Kościoła. Wydawca wspomina także, że to komiksowe wydanie Biblii wiernie oddaje treść  kanonicznych natchnionych ksiąg Pisma Świętego, choć w kilku miejscach pojawiają się sceny czy dialogi, których nie znajdziemy w biblijnym tekście. Jednak ich istnienie można wnioskować lub wyobrazić sobie na podstawie zapisanej historii.

Porównując do innych Biblii w komiksie, które posiadamy w domowej biblioteczce, to wydanie wydaje się być bardziej szczegółowe, jest więcej detali, ilustracje jeszcze bardziej dopracowane. Papier nie jest matowy, a delikatnie błyszczący. Dodam, że jest naprawdę wysokiej jakości i nie pozostawia odbitych palców, co myślę, że jest istotnym detalem. W tym wydaniu znajdziemy również tasiemkę, która jest pomocna przy zaznaczaniu ostatniego czytanego fragmentu.

Każdy sposób na zainteresowanie młodego czytelnika wiarą i lekturą słowa Bożego jest dobry, jeśli sami też widzimy, że przyniesie to owoc. W dzisiejszych czasach łatwo o rozproszenia naszych pociech: kolorowe obrazy, technologia, wszelkiego rodzaju gadżety, "umilające" czas wolny. A czasem wystarczy właśnie jakieś nietypowe rozwiązanie, inne od wszystkich, by dziecko powiedziało nam: "Tak! Dzisiaj wybieram właśnie tą książkę!". A ponieważ przedmiotem wspólnotowej lektury na czas Tygodnia Biblijnego są tym razem fragmenty Dziejów Apostolskich, to korzystając z tego wydania, możemy sięgnąć do aż 16 takich komiksowych historii i cieszyć się rodzinnym czytaniem.

Biblia. Boża historia od Początku po Wieczność to doskonała lektura nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych. To świetna inspiracja do wspólnego spędzania czasu w gronie całej rodziny. Nie ma nic lepszego przed snem, jak kilka stron wartościowej lektury! Publikacja ta jest idealną propozycją na upominek z okazji Pierwszej Komunii Świętej, Tygodnia Biblijnego czy wszelkich innych sposobności, kiedy to możemy naszym pociechom sprawić piękny prezent.

Książkę z radością objęłam patronatem medialnym.


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Oprawa: twarda
Ilość stron: 832
Premiera: 2024
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA

1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.