7 paź 2022

KILKA SŁÓW O PIERWSZYM W POLSCE NOWYM TESTAMENCIE I PSALMACH DO BIBLE JOURNALINGU

Ponad dwa lata temu rozpoczęłam swoją przygodę z Bible journalingiem. Pamiętam dokładnie ten czerwcowy dzień w 2020 roku, kiedy pierwszy raz poruszyłam temat "biblijnego pamiętnikowania" na blogu. Reakcje były różne - jak zawsze, gdy pokazujemy coś, co jest jeszcze nieznane, niezbadane, zupełnie nowe. Pojawiały się dobre słowa, pełne zachwytu nad tą metodą, ale także niezrozumienie, że jak można kreślić po kartach Biblii? Czułam jednak bardzo, patrząc na moje doświadczenia w zgłębianiu słowa Bożego, że ta kreatywna metoda rozważania jest bliska mojemu sercu. Dziś powtarzam, że "biblijne pamiętnikowanie" zmieniło moje życie - nie tylko biorąc pod uwagę duchowość, rozwój, pasję - ale także nową drogę zawodową. Kolorowe, nieśmiałe notatki rozbudziły we mnie zapał, by stworzyć książkę, Boski Bullet Book. Poczuj miętę do Słowa z miejscem do kreatywnego ozdabiania cytatów z Pisma Świętego, a także by postawić wszystko właśnie na ten kierunek moich działań w sieci i otworzyć sklepik internetowy z dodatkami przydatnymi do ozdabiania stron Biblii. Gdy chcemy zrobić jakieś dobro dla siebie lub dla innych to często droga do tego celu bywa kręta i długa. Myślę, że i ja mogę tak powiedzieć o tej przygodzie. Cieszę się, że Bóg dał mi tyle wiary i wsparcia, by jednak trwać w tym rozeznaniu mojego powołania. Efektów w postaci książki nie byłoby bez zaufania ze strony wydawnictwa Edycji Świętego Pawła, którzy w metodzie Bible journaling zobaczyli nie tylko kolorowe, estetyczne notatki, ale przede wszystkim zachętę do spędzania czasu z Bogiem. Wszystkie te aktywności zrodziły wspólne marzenie o pierwszym w Polsce wydaniu Pisma Świętego z szerokim marginesem do zapełniania przez własne zapiski. I dzisiaj, po wielu miesiącach oczekiwań, możemy wreszcie cieszyć się tą Biblią i w kreatywny sposób zgłębiać Słowo. Jeśli ta metoda rozważania jest jeszcze dla Was obca - zapraszam do przeczytania tego wpisu.Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła na swojej stronie w ciekawy sposób opisuje czym jest twórcza metoda rozważania słowa Bożego:

"Czytanie Pisma Świętego zwykle wywołuje w czytelniku reakcję. W Bible journalingu chodzi o to, żeby tę reakcję zwizualizować i umieścić ją na karcie jako towarzyszkę czytanego tekstu. Pomysłów, jak to zrobić, są dziesiątki, a może nawet setki. Można zacząć od podkreślania fragmentów lub pojedynczych słów, zakreślania cytatów, dopisywania swoich skojarzeń, własnych komentarzy, na malowaniu, kolorowaniu stworzonych przez siebie obrazów, naklejaniu naklejek oraz tworzeniu miniatur kończąc. Twórczość pisarska i artystyczna jest w tej metodzie efektem spotkania ze Słowem, nie celem samym w sobie. Bible journaling jest zachętą do tego, aby wchodzić głębiej w tekst natchniony, żyć nim i dawać temu wyraz".

W pierwszym wpisie na temat "biblijnego pamiętnikowa" na swoim blogu pisałam, że "Najważniejsze dla mnie w tym wszystkim jest to, że Bible Journaling jest formą modlitwy. Praktykowanie jest tutaj na pierwszym miejscu, a wyrażanie tego poprzez sztukę jest pięknym dodatkiem". Myślę, że warto wspomnieć o tym raz jeszcze, bo dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tym sposobem spędzania czasu ze Słowem to ważna wskazówka. Warto zatem dpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcę to robić? Co może mi dać tworzenie własnych zapisków w Biblii? Jak może rozwinąć mnie to duchowo? 

Pamiętam jak sama szukałam własnej drogi rozważania, spędzania czasu z Pismem Świętym. Gdy zaczniemy przeglądać wszystkim dobrze znany Pinterest, zobaczymy, że jest to kopalnia inspiracji, gdzie jest cała masa zdjęć z kolorowymi notatkami w Biblii. Mogłabym godzinami wertować zakładki związane z Bible Journalingiem! Szerokie marginesy, piękne rysunki, strzałki, zapiski, zakreślenia – taki obraz powodował u mnie myśli, że nareszcie widzę Biblię, która żyje, jest używana, jest osobista, spersonalizowana. Na marginesach zapisuje się historia naszych myśli, emocji, tego, jak odbieramy biblijne przesłanie danego dnia. Szybko pojęłam na czym polega tej rodzaj modlitwy, choć przyznam, że samodzielnie musiałam także dojść do tego, w jaki sposób tworzyć swoje notatki. 

Na początku, gdy tak bardzo byłam zafascynowana kolorowymi stronami, które obserwowałam na zagranicznych profilach, to chciałam tak bardzo umieć potrafić zapełniać je rysunkami w ten sam sposób, co ich autorzy. Pamiętam taką sytuację, gdy wybrałam kolejny fragment do kreatywnych rozważań i idąc za przykładem – dałam się ponieść artystycznej wizji. Wszystko może byłoby dobrze, ale nie wzięłam pod uwagę, że jednak moje Pismo Święte nie ma grubych stron, a marginesy, mimo, że jakieś małe są, to jednak nie mają tyle miejsca do notatek, co wersje Biblii przeznaczone do tego rodzaju kreatywnych działań. Przykleiłam naklejki, zrobiłam kleksy z farb akwarelowych, przepisałam kilka zdań tekstu, wykonałam kilka rysunków i na samym końcu, gdy spojrzałam na „dzieło”, które wykonałam to pomyślałam sobie, że to nie jest moje. Nie chcę farbą przykrywać tekstu biblijnego. To właśnie Słowo zawsze ma być w centrum, ono tu jest najważniejsze, a ja nie mogę chcieć robić, tak jak inni. Zakreślać tekst w miejscu, gdzie ktoś inny to zrobił i myśleć, że tak ma być. Podkreślać zdania, które widzę, że jest wyróżnione u kogoś innego. Zrobić odnośnik strzałką do fragmentu, który kogoś poruszył – bo przecież mnie mogło poruszyć coś zupełnie innego! Dzięki tej sytuacji zrozumiałam, jakie to jest istotne – słuchać poruszeń własnego serca. Obserwować swoje emocje, reakcje, wzruszenia. Zapisywać słowa, które odnosimy do własnego życia i doświadczeń. Odszukiwać siebie na kartach Pisma Świętego.


Z pasją, zaangażowaniem i miłością do Słowa powstało pierwsze polskie wydanie Nowego Testamentu i Psalmów do Bible journalingu. Osoby, które podobnie jak ja, poczuły, że ta metoda rozważania Słowa jest bliska ich sercu - nie mogły bardzo doczekać się tej Biblii! Wszyscy marzyliśmy o Piśmie Świętym z grubszymi kartkami, szerokim marginesem, w pięknej oprawie. Cieszę się bardzo, że nareszcie mogę z takim wydaniem pracować nad 

Biblia rozpoczyna się trzema tekstami wstępu napisanymi przez różnych autorów:
 • Słucham – przyjmuję – odpowiadam. „Lectio divina” z „Bible journaling” - s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM,
 • Kreatywność i modlitwa - br. dr Piotr Kwiatek OFMCap,
 • „Bible journaling” – cichy czas z Bogiem - który miałam przyjemność zredagować.
To wielkie wyróżnienie dla mnie, by móc podzielić się chociaż częścią swoich przemyśleń z czytelnikami pragnącymi zgłębiać Słowo w kreatywny sposób. S. Judyta Pudełko, biblistka, w swoim tekście odnosi się m.in. do Romana Brandstaettera, który w Kręgu biblijnym poświęcił sporo miejsca na zachęcanie do czytania Pisma Świętego z ołówkiem w dłoni i podkreślaniu tego, co nas porusza. Zdanie, które mnie zatrzymało na dłużej to: "Pismo Święte jest zapisem żywej relacji, więzi między Bogiem i człowiekiem". Bardzo się z tym utożsamiam! Br. Kwiatek, znany z serii książek odnoszących się do modlitwy psalmami (Psalmoterpia, 365 dni w rytmie psalmów, Księga Psalmów z notatnikiem i skrutacją) zwraca uwagę na "zabójców pomysłów". Odpowiada na pytanie, co może zabijać kreatywność w życiu duchowym? Co mogłoby się wydarzyć w życiu duchowym, gdybyśmy pozwolili sobie na większą spontaniczność i kreatywność w dialogu z Bogiem? Ja podzieliłam się m.in. 5 krokami do skutecznego Bible journalingu i zachęcam, by nie bać się wyrażania przez twórczość do czego także zachęca nas w swojej książce, Mów własnym głosem, Regina Brett.Tuż po tekstach wstępu znajdziemy kilka słów na temat Metody modlitwy słowem Bożym. To piękny tekst odpowiadający na wiele nurtujących pytań każdej osoby, która nie ma jeszcze pojęcia jak w ogóle zabrać się do lektury Pisma Świętego. Pamiętam doskonale moje początki, gdy czytając Stary Testament dopadały mnie zniechęcenia i odkładałam Biblię na półkę, bo nie umiałam dobrze się do tego zabrać. Nie miałam pojęcia jak ważna jest cisza, którą warto sobie zorganizować na czas czytania Słowa, modlitwa do Ducha Świętego, aby pomógł mi dobrze przeżyć to spotkanie i analizowanie tekstu poprzez zadawanie sobie konkretnych pytań: co się stało? Kto bierze udział w wydarzeniu? Jakie wypowiada słowa? Jak reaguje Jezus? Te i wiele innych wskazówek znajdziemy w Nowym Testamencie i Psalmach - Bible journaling.Biblię rozpoczyna Nowy Testament oraz tekst wprowadzający - do Nowego Testamentu właśnie oraz do Ewangelii. To, co warto podkreślić już na wstępie to duża i wyraźna czcionka w tym wydaniu Pisma Świętego, co z pewnością jest dużym jego atutem. Wiem, że "biblijne pamiętnikowanie" to ulubiona metoda rozważania Słowa nie tylko młodych osób, ale także starszych, więc myślę, że taka techniczna cecha jak większy rozmiar czcionki ucieszy szczególnie tą grupę odbiorców.  


Biblijny tekst został umieszczony w jednej kolumnie, a obok zostawiony jest obszerny margines przeznaczony do tworzenia własnych zapisków, rysunków, ozdabiania go naklejkami, kolorowymi papierami, taśmami. Tylko wyobraźnia nas ogranicza w tym, w jaki sposób kreatywnie wykorzystamy to miejsce. Plusem są także delikatne kropki w stylu notatnika do bullet journal, które znacznie ułatwiają zgrabne pisanie, rysowanie, planowanie rozmieszczenia zapisków. Na każdej stronie znajdują się delikatne, kwieciste grafiki, które możemy pokolorować, jeśli mamy ochotę - poprawić cienkopisem, by były bardziej widoczne albo zostawić takie, jakie są i na nich zapisać swoje myśli. Taka wersja stanowi dodatkowe ubogacenie naszego marginesu, tworząc go bardziej estetycznym. Dobrze, że grafiki są delikatne, niczym znak wodny, dlatego możemy wykorzystać je na różne sposoby.

Na marginesach mamy także oznaczenia ksiąg Nowego Testamentu, co ułatwia wyszukiwanie konkretnego fragmentu tekstu. Paginatory te nie są wykrojone, dzięki czemu kartka pozostaje cała - bez wyciętego wgłębienia. Odnośniki te zostały zrobione w kolorze miętowym, co jest spójne z estetyką Biblii. 


Jak zauważyliście wydanie to posiada cały Nowy Testament, a ze Starego jedynie Księgę Psalmów. Jak na pierwsze w Polsce Pismo Święte przeznaczone do twórczego działania myślę, że to wystarczająca propozycja. Dzięki temu Biblia jest zgrabna, bardziej poręczna. Warto zwrócić uwagę także na wykorzystanie grubszego papieru, dlatego gdyby wydawnictwo zdecydowało się na wydruk Pisma łącznie z księgami Starego Testamentu - byłaby to naprawdę gruba księga. 

Psalmy są wyjątkowe do modlitwy - wiele w nich emocji, z którymi możemy się utożsamiać - dlatego zdecydowano, by koniecznie były w tym pierwszym wydaniu. Autor książki Psalmoterapia, br. Piotr Kwiatek, już na samym początku pisze, że w psalmach "dostrzegamy własne odbicie i tych, z którymi się na co dzień spotykamy". Jest to inny sposób poznania siebie, naszych porażek i zwycięstw. Sięgamy zatem po psalmy nie tylko przez zachwyt nad ich poetycką formą, ale przede wszystkim by pogłębiać relację z Bogiem, uczyć się człowieczeństwa, odkrywać siebie przez podróż w głąb swojej duchowości.


Tworząc opracowanie graficzne Nowego Testamentu i Psalmów, Katarzyna Rećko, zaproponowała ciekawe urozmaicenie, by w tej części znalazły się wyróżnione cytaty z psalmów na marginesach. Są one stworzone w taki sposób, by można było ten tekst pokolorować, poprawić wybranym brushpenem, dodać przy nim własne rysunki, naklejki. Myślę, że to ciekawe rozwiązanie dla osób, które bardzo chcą spróbować swoich sił w takich kreatywnych notatkach, ale obawiają się, że może nie potrafią pięknie rysować czy ich charakter pisma nie jest tak estetyczny jak na wszystkich zdjęciach, które widzieli już na Pintereście. Oczywiście, nie to jest tu najważniejsze, ale na pewno taka możliwość pokolorowania i ozdobienia fragmentu moży być dla takich odbiorców zachęcająca.


Przy okazji wspomnienia św. Faustyny, 5 października, sama skorzystałam z takiego wyróżnionego cytatu. Przeglądając książeczkę SMS od św. Siostry Faustyny trafiłam na fragment:

"Kiedy jestem z Tobą, o Jezu, nie lękam się niczego, bo nic mi szkodzić nie może" (Dz. 306)

Bardzo skojarzyły mi się te słowa z Psalmem 23 i zdaniem, które chyba każdy z nas zna doskonale:

"Pan moim pasterzem, nie brak mi niczego" (Ps 23,1)

Postanowiłam zatem dłużej pobyć z tym psalmem oraz zapiskami św. Faustyny robiąc do nich własne notatki. Wykorzystałam akwarele, naklejki, fragmenty starej książki, taśmę washi, kolorowe cienkopisy i zakreślacze. Chociaż doskonale znam ten psalm to jednak dobrze było wrócić do tych słów i kolejny raz zadać sobie pytania: czy wiem, że jestem ważna? Czy chcę być taką owcą, o jakiej mogę tutaj przeczytać? Czy pamiętam, że nigdy nie idę sama?


Wydanie to zawiera także plan czytania Nowego Testamentu i Psalmów, stworzny przez ks. Daniela Łukę SSP, który koordynował temu projektowi. Jest to doskonałą propozycja dla wszystkich, którym na modlitwie do Ducha Świętego nie wyklarował się pomysł, jaki fragment do rozważania dzisiaj wybrać. Pamiętajmy także, że możemy korzystać z czytań z dnia, możemy zadać sobie również pytanie jak się dzisiaj czujemy, z jakimi emocjami przeżyliśmy dzień? Może potrzebujemy usłyszeć słowo, które wleje w nasze serce nadzieję? Jeśli tak - korzystajmy z tego, co jest dostępne od ręki! Gdy wpiszemy w Google "cytat z Biblii nadzieja" to na pewno odszuka nam fragment, którym możemy się zainspirować i wybrać go do rozważań. 


Ciekawym dodatkiem są także odnośniki do ważniejszych tematów biblijnych opracowane przez ks. Tomasza Wasilewskiego. Miałam okazję z nim rozmawiać na Targach Wydawców Katolickich. Było to dla niego także duże wyróżnienie by w tym wydaniu znalazł się kawałek jego pracy. To na pewno musiało być bardzo czasochłonne i wymagajce skupienia, by dokładnie kartkować Biblię, wyszukując odpowiednie, tematycznie wybrane wydarzenia.
Bible journaling odmienił moje życie. Moje świadectwo jest doskonałym przykładem, aby nie bać się mówić, pisać, wyrażać się poprzez twórczość, otwierać się na nowe pasje, spełniać się i rozwijać. Kiedyś widziałam się jako główna księgowa biura rachunkowego albo odpowiedzialny, biegły rewident, który przeprowadza audyty i rewizje finansowe. Pani z biura, ze skórzaną aktówką i toną papierów na biurku. Tymczasem moje miejsce pracy przepełnione jest kolorowymi długopisami, taśmami washi, naklejkami z katolickimi hasłami, zakreślaczami, kredkami, książkami, a to wszystko przy otwartym Piśmie Świętym. To, czym zajmuję się dzisiaj w moim życiu jest doskonałym przykładem na to, że nasze, ludzkie plany mogą się szybko zmienić, bo Bóg lepiej wie, co w danym czasie będzie dla nas dobre.

Może i Ty poczujesz miętę do Słowa tworząc zapiski w tej przepięknie wydanej Biblii, przeznaczonej do kreatywnego, twórczego rozważania biblijnych wersetów? Nowy Testament i Psalmy. Bible Journaling może stać się Twoim kreatywnym Dziennikiem duchowym, który będzie narzędziem do pracy ze Słowem i odkrywaniu siebie - w Nim.


 SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Oprawa: twarda
Ilość stron: 760

MÓJ SKLEP Z DODATKAMI DO BIBLE JOURNALINGU:


JEŚLI CHCESZ WIĘCEJ POSŁUCHAĆ O BIBLE JOURNALINGU ODSYŁAM CIĘ DO PODCASTÓW I ROZMÓW, W KTÓRYCH MIAŁAM OKAZJĘ UCZESTNICZYĆ:

WIĘCEJ MOICH ZDJĘĆ Z KREATYWNYCH ROZWAŻANIEM SŁOWA BOŻEGO:

2 komentarzy

 1. Twój blog jest przepiękny i bardzo inspirujący. Zachęciłaś mnie też do zajrzenia na instagram, który nigdy mnie nie specjalnie nie kusił i zachwyciłam się tym, co znalazłam u Ciebie i na stronach, do których trafiłam dzięki Tobie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojej, bardzo Ci dziękuję za takie wspaniałe słowa, które napędzają do dalszej pracy! Cieszę się, że czerpiesz z tego miejsca i docierasz do całkiem nowych :)) Chwała Panu!

   Usuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.