27 kwi 2024

Sercem słuchająca. Rozważania wezwań Litanii do Niepokalanego Serca Maryi - S. ANNA MARIA PUDEŁKO AP, KS. JERZY JASTRZĘBSKI

Miesiąc maj jest bliski mojemu sercu z wielu względów. To przyjemna i ciepła wiosna, budząca do życia przyrodę, a więc kwitnące drzewa i kwiaty, cieszące nasze oczy i długo wyczekiwane przez nas promienie słońca, które sprawiają, że dostajemy większego zapału do działania. Maj to czas urodzin mojego Męża, a więc spotkania z rodziną, by wspólnie świętować. To także czas szczególnie poświęcony Matce Bożej - naszej Ukochanej Mamie - i organizowane w wielu parafiach lub przez samych wiernych - majowe spotkania pod kapliczką, do których rok temu z resztą sama zachęcałam, tworząc cykl o takiej nazwie. Dzięki wielu Maryjnym świętom, które wypadają też w tym miesiącu, możemy spędzać w towarzystwie Maryi więcej czasu, wypraszając za Jej pośrednictwem potrzebne nam łaski i pogłębiając z Nią relację. Zwykle w tym czasie wybieram dodatkową lekturę do poczytania związaną z Matką Bożą, by być jeszcze bliżej Niej, zachwycić się Nią kolejny raz i tak po prostu - zaprzyjaźnić. W tym roku w moje ręce trafiła nieco wcześniej wyjątkowa publikacja Sercem słuchająca. Rozważania wezwań Litanii do Niepokalanego Serca Maryi, którą dzisiaj mogę Wam szczególnie polecić, abyście także w swojej codzienności znaleźli chwilę na zasłuchanie się, tak jak Ona, swoim sercem w Serce Boga. 


Litania Loretańska jest z pewnością bardziej znana niż Litania do Niepokalanego Serca Maryi, zwłaszcza jeśli odnosimy się do nabożeństw majowych. Kiedyś przeczytałam takie zdanie, że Litania Loretańska jest przede wszystkim wytrwałym wołaniem o wstawiennictwo Matki Jezusa u swego Syna za Jego braci i siostry, którzy tego wstawiennictwa ciągle pilnie potrzebują. Jest ona też wspaniałym akordem komplementów pod adresem Maryi. Słowami zawartymi w litanii podziwiamy, pozdrawiamy, błagamy Maryję o pomoc, wstawiennictwo, zrozumienie. Podobnie jednak możemy opisać Litanię do Niepokalanego Serca Maryi, która otwiera nas na dostrzeganie w codzienności piękna, a przede wszystkim uwalnia z nas jeszcze większe pokłady macierzyńskiej miłości. 

Takim kluczem właśnie posłużyli się autorzy ksiażki Sercem słuchająca, s. Anna Maria Pudełko AP i ks. Jerzy Jastrzębski, proponując nam wyjątkowe rozważania litanii do Niepokalanego Serca Maryi, bo w formie dialogu: Serca Matki i serca dziecka, którym jest każdy z nas - nawet jeśli już jesteśmy dojrzali, doświadczeni, dorośli. Być może taki sposób pomoże nam bardziej wsłuchać się w rytm bicia Jej Serca, które przecież najlepiej wyczuwa i kontempluje Najświętsze Serce Jezusa. Zachowują zatem formę przyjętą w pierwszej książce Dialog Serc, skupiającą się na Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Bardzo porusza mnie świadectwo autorów zawarte w kilku słowach wstępu do książki, w którym dzielą się swoim osobistym doświadczeniem modlitwy Litanią do Niepokalanego Serca Maryi. Codziennie medytowali jedno z jej wezwań, dzieląc się swoimi przemyśleniami, owocami, doświadczeniem miłości, otulenia, uświęcenia. Bo Jej miłość właśnie taka jest! Czuła, delikatna, wierna, troskliwa - inspirująca.

Rezeznając zatem na modlitwie uznali, że dobrym pomysłem będzie zachowanie formy dialogowania między dwoma sercami. Aby stworzyć taki styl narracji korzystali z Pisma Świętego, zaznaczając w tekstach źródło słowa Bożego - a pochodzi ono z różnych przekładów. Kolejną inspiracją były treści objawień fatimskich, ponieważ właśnie tam Matka Boża ukazała swe Niepokalane Serce, a także różne opracowania, w których zgłębione zostały treści litanii i inne nabożeństwa. W książce znajdziemy także wiele cytatów świętych odnoszących się do Serca Maryi oraz miłości do Niej.

Każdy krótki podrozdział odnoszący się do wezwań Litanii ma także miejsce na własne notatki, zapiski, osobistą modlitwę, będącą być może odpowiedzią na opracowane treści i poruszenia serca. Taka aktywność pomoże nam na jeszcze bliższe spotkanie z Matką Jezusa, nawiązanie z Nią relacji.


Dla przykładu przytaczam krótkie cytaty z rozważań dotyczących wezwania "Serce Maryi - Domie Słowa":

Serce Matki:

"(...) W moim Sercu Jezus - Słowo Ojca - czuł się zawsze przyjęty, słuchany, kochany. Każde Jego słowo, gest, czym zachowywałam i rozważałam (Łk 2,19. 51). Bardzo pragnę, abyś także ty, dziecko moje, przez wiarę stawało się domem dla Słowa! Słowo bardzo pragnie zażyłości z tobą (Łk 22,15), działać w tobie ( Iz 55, 10-11)".

Serce Dziecka:

"Maryjo! W Tobie zamieszkała mądrość Boża, gdyż Ty nigdy nie unosiłaś się pychą umysłu, ale byłaś pokorną Służebnicą Słowa Boga. Ty uczysz mnie, że warto wszystko rozważać i rozpamiętywać w mym sercu (Łk 2,19. 51), gdyż tylko w ten sposób zdołam odkryć niezbadane i niepojęte Boże ścieżki (Rz 11, 33-36)".

Serce Matki:

Serce dobre i szlachetne potrafi zatrzymać w sobie słowo Boże, aby wydało obfity plon (Łk 8,15). Popatrzmy dziś razem na twoje serce. Jakie ono jestw relacji do Bożego słowa?".

Czytając te rozważania możemy postawić sobie wiele pytań, które w nawiązaniu do poszczególnych wezwań odnoszą się także do naszego życia. I tak, na powyższym przykładzie, mogę zapytać swojego serca: czy jest w nim zawsze drugi człowiek?A jeśli jest - to czy jest przyjęty, słuchany kochany? Czym jest dla słowo Boże? Co wykrada z mojego serca? A może jest coś, co przeszkadza się w nim zakorzenić i wydać owoc?Na początku książki znajdziemy także Modlitwę do Maryi, którą możemy rozpoczynać zawsze lekturę poszczególnego wezwania. Publikację tę proponuję smakować, każdego dnia czytać jeden podrozdział, dbając o jakość spędzonego czasu na modlitwie. Autorzy proponują przygotować sobie odpowiednie miejsce w domu, zapalić świecę, pod ręką mieć swój egzemplarz Biblii, coś do pisania. Niech to będzie ciszy czas z Matką Bożą, która pomoże nam dotrzeć do Jezusa. 

Książka ta jest dobrym wyborem na zbliżenie się do Maryi w maju, w tym szczególnym miesiącu, który jest Jej poświęcony, ale także w każdym innym. Na pewno każdy czytelnik znajdzie odpowiedni dla siebie sposób medytacji - kilka razy w tygodniu, w weekend. Najważniesze, by ten czas był chwilą skupienia, ciszy. Tak, by to spotkanie było jak najbardziej dla nas owocne. Tak, by dialog między Serce Matki, a Sercem Dziecka, był nam pomocny w formowaniu własnego serca.
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autorzy: s. Anna Maria Pudełko AP, ks. Jerzy Jastrzębski
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Premiera: 04.2024
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.