30 paź 2020

KSIĄŻECZKI/MODLITEWNIKI Z ROZWAŻANIAMI RÓŻAŃCOWYMI

Chociaż za nami już prawie październik, który jest jesiennym miesiącem różańcowym, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalej praktykować tą niezwykłą modlitwę. Uznajmy, że teraz była to tylko rozgrzewka przed Nowenną Pompejańską, która startuje 1 listopada i będzie trwała, niezmiennie, 54 dni, aż do Wigilii. Warto poświęcić tej modlitwie maksymalną ilość czasu, aby modlić się ze spokojem i skupieniem. Wiem jednak, że w praktyce, mając do odmówienia trzy różańce dziennie, nie zawsze możemy sobie pozwolić na rozważania tajemnic, bo np. modlimy się w drodze do sklepu czy na pocztę. Możemy mieć zatem postanowienie, aby chociaż jeden, wieczorny różaniec przysiąść z herbatą, książeczką, zapaloną świecą i stworzyć sobie spokojny klimat, który da nam odrobinę wytchnienia. Proponuję kilka takich niepozornych lektur, które umilą i ułatwią nam czas z modlitwą różańcową.


PRZEDZIWNY SEKRET RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
Promic

Do kupienia TUTAJ

Jeśli potrzebujesz żywej zachęty do odmawiania Różańca, chcesz poznać historię tej modlitwy, znaczenie oraz jej potęgę to polecam ci zacząć od tej pozycji. Przedziwny sekret Różańca Świętego to niezwykłe dzieło gorliwego kapłana, mistyka i orędownika. Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort stworzył klasyk literatury religijnej, który pokrzepi niejedno serce i natchnie do modlitwy. Znajdziemy w niej metody odmawiania różańca, rozważania, najważniejsze zasady. Odsyłam do mojej pełnej recenzji tej pozycji TUTAJ.


 RÓŻANIEC - MODLITWA PROSTOTY I GŁĘBI
W drodze

Do kupienia TUTAJ

Prostota i głębia. Nie ma nic skomplikowanego w odmawianiu różańca, a jednak tak dużo daje. Siłę, wyciszenie, skupienie, kontemplację. Poczytamy tutaj trochę o historii, teologii, formach różańca oraz znajdziemy rozważania każdej tajemnicy. Przy rozważaniach znajdziemy także dodatkowo pasujący cytat z dzieła teologicznego. Posiłkowałam się tą książeczką przy mojej pierwszej Nowennie Pompejańskiej w tym roku. 


CODZIENNOŚĆ Z MARYJĄ - ROZWAŻANIA RÓŻAŃCOWE
Edycja Świętego Pawła

Do kupienia TUTAJ

"Nie ma w życiu problemu, którego by nie moża było rozwiązać za pomocą Różańca" Łucja Dos Santos. Taki cytat znajduje się z tyłu okładki tej małej, niepozornej książeczki. Moim zdaniem - bardzo zachęcający. Krótki wstęp zachęca do modlitwy i medytacji nad historią zbawienia. Autor pięknie napisał, że każdy paciorek różańca jest wyrazem miłości i nadziei. Plusem dla mnie jest informacja przy każdej z tajemnic, w który dzień powinniśmy ją odmawiać, np. tajemnice radosne - w poniedziałki i soboty. Ten, kto praktykuje pewnie już zna na pamięć te zasady, ale ten, kto dopiero zaczyna na pewno uzna to za cenną wskazówkę. Po każdym rozważaniu jest krótka modlitwa z prośbą o łaski i podpowiedź na końcu strony, że powinniśmy odmówić Ojcze nasz, 10 razy Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu i O mój Jezu. 


RÓŻANIEC Z MATKĄ BOŻĄ GIERZWAŁDZKĄ
Wydawnictwo eSPe

Do kupienia TUTAJ

Ciekawa książeczka upamiętniająca jedyne w Polsce objawienia maryjne zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Krótki wstęp zawiera zarys historyczny i najważniejsze informacje. Każde rozważanie tajemnicy różańcowej poprzedza cytat z Pisma Świętego, który dotyczy danego wydarzenia, a następnie zapisany jest komentarz (w nim także mamy sporo cytatów, także papieża Franciszka czy J. Ratzingera). Prosta modlitwa staje się dla nas wyjątkowa, bardziej niezwykła, pełna wdzięczności. 


NOWENNA POMPEJAŃSKA - TAJEMNICA MODLITWY NIE DO ODPARCIA
Edycja Świętego Pawła

Do kupienia TUTAJ

Nowenna Pompejańska niesie za sobą ogrom łask, przemienia duchowość, uczy cierpliwości, zaangażowania, wytrwałości. W tej niepozornej książeczce znajdziemy wszystko - od historii modlitwy, wytłumaczenia jej schematu do planu odmawiania nowenny na każdy dzień. Na końcu znajdziemy także trzy kalendarzyki indywidualne do zaznaczania czy odmówiliśmy wszystkie tajemnice każdego dnia. Z tej serii wydawnictwo Edycja Świętego Pawła proponuje nam także wsparcie modlitewne w postaci płyty audio - możemy odmawiać Pompejankę nawet jadąc samochodem - oraz aplikację na telefon, w której będziemy rejestrować nasze postępy w modlitwie.MODLITEWNIK CZCICIELI ŚW. RITY
Dom Wydawniczy Rafael

Do kupienia TUTAJ

Ten przepiękny modlitewnik pojawiał się już u mnie wiele razy. Pomijam już jego przepiękne, kobiece wydanie, ale wciąż wydaje mi się być idealny na ten niespokojny czas. Św. Rita od spraw beznadziejnych i niemożliwych, zawsze pomaga w ciężkim okresie życia. A taki teraz mamy czas - pełen nienawiści, podziałów, osądów. Prócz rozważań różańcowych, możemy się także posiłkować wszelkimi modlitwami za bliskich, litaniami, rozważaniami drogi krzyżowej. Moją recenzję tego modlitewnika znajdziecie TUTAJ.


***

Wszystkie z tych książeczek mają bardzo poręczny, kieszonkowy format. Nadają się idealnie do torebki czy pod poduszkę. Uważam, że warto mieć chociaż jedną taką pozycję, w której mamy rozważania różańcowe - modlitwa ta nabiera wtedy głębszego znaczenia, poświęcamy jej więcej uwagi i skupienia. 


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.