15 lis 2023

Co to znaczy być wybranym? THE CHOSEN. INTERAKTYWNE STUDIUM BIBLIJNE - AMANDA JENKINS, DALLAS JENKINS, DOUGLAS S. HUFFMAN

W ostatnim czasie widzę jeszcze wyraźniej wśród osób, z którymi rozmawiam, głód słowa Bożego. W dyskusji zwykle pojawia się jasny komunikat lub też sygnał, dający do zrozumienia, że zabiegana codzienność i brak czasu na spokojną medytację, bardzo nam wszystkim doskwiera. Są różne dni - czasem takie, kiedy możemy zaplanować sobie "cichy czas z Nim" - ale są też takie, gdy zupełnie nam się to nie udaje. Bo mamy natłok wielu spraw albo wydarzy się coś niespodziewanego, co ciągle nam to spotkanie z Bogiem odciąga w czasie. Z jednej strony: szkoda, że czasem ten dzień układa nam się tak intensywnie, a zdrugiej: to chyba jednak dobry sygnał, że tęsknimy za lekturą Biblii. Przecież moglibyśmy zupełnie o tym nie myśleć tylko ślepo gonić się z czasem. To, co dodatkowo motywuje mnie, by jednak szukać chwili na spotkanie ze Słowem Boga to owoce, jakie widzę, gdy to czytanie jest regularne. Wiele odpowiedzi znajduję w Piśmie Świętym i każde świadectwo żywego działania Pana - wzrusza mnie bardzo! Wielu moich obserwatorów i czytelników bloga ogląda serial o życiu Jezusa, The Chosen. Sama także lubię to świeże spojrzenie na Ewangelię, która przybliża nas do naszego Zbawiciela. Na podstawie tego serialu powstały także książki, o których już tutaj pisałam. Jest to powieść The Chosen. Wezwałem cię po imieniu, napisana w oparciu o pierwszy sezon, a także cykl książek, 40 dni z Jezusem z pięknymi rozważaniami i zadaniami do wykonania w odniesieniu do wybranych fragmentów Biblii. Przyszedł czas na oficjalne studium biblijne oparte na pierwszym sezonie The Chosen, dzięki któremu jeszcze mocniej będziemy mogli odczuć, że każdy z nas jest wybranym. Wezwanym po imieniu!  


Serial The Chosen często określany jest jako przełomowy, bo przemienił serca wielu ludzi, nawet tych, którzy mówili, że wiara "to nie ich klimaty". Produkcję tę wyróżnia na pewno fakt, że jest ona robiona przez ludzi wierzących różnych denominacji chrześcijańskich. Pomysłodawca i reżyser serialu, Dallas Jenkins, jest głęboko wierzącym protestantem. Jonathan Roumie, odtwórca roli Jezusa, jest praktykującym katolikiem, który na co dzień żyje Eucharystią, propagując także Boże Miłosierdzie. Wiele źródeł podaje, że ekipa tworząca serial to ludzie modlitwy, wiary, a także wykorzystujący swoje talenty i współczesne środki przekazu do głoszenia Ewangelii. Dzieło to rozbudza pragnienie, by poznawać Jezusa poprzez Jego Słowo - sięgać po Pismo Święte i zgłębiać fragmenty, które nas poruszają, jak również odkrywać całkiem dla nas nowe historie Biblii. Właśnie dlatego autorzy serialu ponownie przygotowali dla nas publikację, która pozwoli nam Słowo Boga odkrywać.

Książka Co to znaczy być wybranym? odnosi się do pierwszego sezonu serialu The Chosen, ożywiając Stary i Nowy Testament w świeży sposób. Mamy zatem osiem lekcji, które pomogą nam na końcu odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w tytule. 

Studium przeznaczone jest dla każdego, kto tylko poczuje takie pragnienie w sercu, by po nie sięgnąć. Można studiować je w małej grupce, we wspólnocie, podczas spotkań kręgu biblijnego, a można także przerabiać lekcje indywidualnie. Ważne jest, by przed rozpoczęciem danego spotkania, obejrzeć odpowiedni odcinek serialu. Jeśli już oglądaliście - spokojnie! Nie wierzę, że nie chcecie tego zrobić raz jeszcze! A jeśli nie - och, zazdroszczę wam tych wszystkich emocji, które z pewnością będą Wam towarzyszyć.
Zawsze na początku lekcji mamy przytoczony fragment z Pisma Świętego, który odnosi się do przerabianego tematu. Co ciekawe, są to cytaty z Księgi Izajasza, więc moglibyśmy się zastanawiać, po co stusiować Stary Testament, skoro życie Jezusa opisane jest w Nowym Testamencie? W słowie wstępu znajdziemy odpowiedź od autorów:

"Ponieważ to, co nazywamy Starym, to jedyna Biblia, któej Jezus kiedykowiek używał! W rzeczywistości Nowy Testament nie został nawet napisany, kiedy Jezus był na ziemi, ponieważ jest on świdectwem Jego życia - i życia Jego wybranych uczniów" (s. 21)

Zatem, oprócz fragmentu biblijnego, mamy także przytoczony najważniejszy dialog z danego odcinka. Następnie czytamy rozważania, które poszerzają nam kontekst i spojrzenie na Słowo, pytania, które otwierają nasz umysł na nowe przemyślenia, a także ćwiczenia/zadania do wykonania, pozwalające na pracę nad sobą, formację, rozwój. Dalej mamy również wiele odniesień do Pisma Świętego, co pozwala na aktywne studiowanie Słowa. To, co również bardzo mi się podoba w każdym rozdziale/lekcji to tłumaczenie na marginesie trudnych pojęć, zostawianie wskazówek oraz spojrzenie na historię głównych bohaterów serialu, którzy przedstawieni zostali na początku książki. Przyznam, że wszyscy są moimi ulubieńcami! Książka zawiera także wiele ciekawych, dodatkowych grafik, a także miejsce na swoje notatki.Niedawno podzieliłam się na Instagramie świadectwem żywego działania Boga w moim życiu. Ma to także związek właśnie z tą książką - bo gdybym jej nie otworzyła, to wszystko by się nie wydarzyło. Mianowicie:

Kilka dni temu rozważałam Słowo z studium biblijnym Co to znaczy być wybranym?. Na końcu rozdziału przeczytałam pytanie:

"Czego się boisz i dlaczego? Jak Psalm 139,13-18 przemawia do twojego lęku?"

Kilka tygodni temu bez namysłu odpowiedziałabym, że boję się powracającego bólu nerek, przez który wylałam morze łez, który odebrał mi radość wakacyjnych miesięcy i mocno mnie doświadczył - pod wieloma względami. Teraz, gdy jestem po leczeniu, nie myślę o tym tak często, skupiam się na codzienności... ale oczywiście ta niepewność przy każdym ukłuciu pojawiającym się w okolicach nerek przynosi ze sobą taką myśl:

"Boże, błagam, tylko nie to...".

Więc tak, mam w sobie jeszcze taki lęk...

Otworzyłam Pismo Święte i poszukałam wybranych wersetów... naprawdę nie przypuszczałam, że zobaczę tam w pierwszym zdaniu takie słowa:

"Przecież Ty, Panie, ogarniasz me nerki..." (Ps 139,13)

Nie no, serio? Jasne, że zabiło mi szybciej serce! Pomyślałam:

"Boże, jak dobrze mnie znasz... Twoje Słowo zawsze przychodzi z pocieszeniem!"

Kolejne wersety tego psalmu to:

"Twoje oczy widziały już mój zarodek, a w Twojej księdze wszystkie [me dni] będą zapisane" (Ps 139,16)

Wieczorem dostałam wiadomość. Był to zrzut ekranu z aplikacji, w której zaznacza się odmówione modlitwy Nowenny Pompejańskiej. Do tego krótkie zdanie:

"No to koniec. Mam nadzieję że chociaż trochę pomogło!"

Właśnie w piątek jeden z moich wiernych obserwatorów, Andrzej, skończył odmawiać w mojej intencji Pompejankę - konkretnie za te moje nerki właśnie. Wzruszyło mnie to ogromnie! Nie znamy się osobiście, a zostałam otoczona tak wymagającą modlitwą... I to właśnie w tym dniu Bóg dokładnie mi powiedział przez swoje Słowo i drugiego człowieka:

"Omodlone, oddane. Już ja to ogarnę! Ufaj!"

I wiecie co? Od kilku dni jeszcze bardziej chce mi się krzyczeć:

"Ludzie! Módlcie się za siebie i czytajcie Biblię!" 

Nie mów, że Bóg milczy, kiedy Twoja Biblia jest zamknięta!

- tego świadectwa nie byłoby, gdybym nie zaczęła studiować tej książki, ani także nie otworzyła Pisma Świętego. Pan jest taki DOBRY!

Mamy zatem przed sobą publikację, która jest dla nas kolejnym zaproszeniem w podróż z Wybranymi postaciami, które występują w serialu The Chosen, a przede wszystkim, w podróż z Jezusem. Dzięki ich historii możemy sami poddać się refleksji nad naszym życiem, istotą chrześcijaństwa, naszymi słabościami, które wciąż mamy do przepracowania. Studium biblijne, którego się podejmujemy, pokazuje nam, że Jezus jest naszym pewnym fundamentem.

Interaktywne studium biblijne Co to znaczy być wybranym stworzone na podstawie serialu The Chosen, pomaga odpowiedzieć sobie na to tytułowe pytanie. Wszystko dzięki serialowi o życiu Jezusa, ciekawym rozważaniom i przede wszystkim - Jego Słowu. Warto też przytoczyć słowa reżysera serialu, Dallas'a Jenkins'a, który podkreślał, że owszem, projekt, który mamy przed sobą jest powiązany z serialem, ale tylko w tym sensie, że muszą zostać opowiedziane pewne wydarzenia, aby rozbudzić w odbiorcy pasję do Pisma Świętego i Tego, który ją wzniecił. Niezależnie zatem od tego, na jakim etapie podróży z Jezusem jesteśmy, mamy szansę choć przez chwilę towarzyszyć Wybranym - pamiętając, że my także nimi jesteśmy. 

Więc jak? Pójdziesz za Nim?

Na koniec przypominam jeszcze wpisy na blogu związane z książkami powstałymi na podstawie serialu The Chosen:


A TU WIĘCEJ PRODUKTÓW Z SERII THE CHOSEN NA STRONIE WYDAWNICTWA SZARON:SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autorzy: Amanda Jenkins, Dallas Jenkins, Douglas S. Huffman
Okładka: miękka
Ilość stron: 168
Premiera: 2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szaron


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.