30 cze 2023

CHWAŁA I DZIĘKCZYNIENIE. PROPOZYCJE MODLITW PODCZAS ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

Pamiętam, jak jakiś czas temu podczas rozmowy z przyjaciółkami poruszyłyśmy temat adoracji Najświętszego Sakramentu. Wszystkie przyznałyśmy, że są dni, kiedy mamy trudność z tym, aby w ciszy i skupieniu spędzić ten czas dłużej niż kilka minut. Myślę, że wynika to z wielu rozproszeń, które do nas przychodzą i zamiast skoncentrować się na miejscu, w którym właśnie jesteśmy, na tym, aby Bogu oddawać chwałę modlitwą serca, to myślami odbiegamy zupełnie gdzieś indziej. Abp Grzegorz Ryś podczas swojej konferencji na zeszłorocznym spotkaniu dla młodzieży w Gostyniu, powiedział, że "adoracja jest takim momentem, kiedy przychodzimy na Niego patrzeć, ale też pozwolić na to, by to On popatrzył na nas". Można nie mówić nic. Można milczeć i trwać. Towarzyszyć. I to naprawdę wystarczy, bo adoracja jest jedyną w swym rodzaju modlitwą obecności. Można oddać Bogu wszelkie swoje troski, zmartwienia poprzez prośby i podziękowania. A można także wyciszyć swoje serce przez konkretną modlitwę, która pomoże nam uczyć się wrażliwości na Bożą obecność, odpowiadać na Jego miłość, bo czasem nie potrafimy dobrać odpowiednich słów. Siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji przychodzą nam z pomocą i proponują książeczkę Chwała i dziękczynienie, w której znajdziemy propozycje tekstów na czas adoracji Najświętszego Sakramentu. Mogą być one dla nas prawdziwą inspiracją do osobistej modlitwy głębi.

Zaraz na początku książki, w słowie wstępu, znajdziemy odpowiedzi na podstawowe pytania odnoszące się do adoracji Najświętszego Sakramentu. Przede wszystkim, dlaczego adorujemy i jak w tym czasie oddawać Bogu chwałę? Nazwałabym to "małym przewodnikiem", który pomoże nam dobrze przeżyć chwile adorując Najświętszy Sakrament.

"Najświętszy Sakrament jest darem Bożym dla nas, ale również realizacją Bożego pragnienia, aby być z nami. Przychodźmy więc śmiało i często do Żywego Źródła Bożej Miłości, aby zaczerpnąć siłę, radę i światło na każdy dzień naszego pielgrzymowania, aby leczyć zranienia balsamem Jego słów, rozwiązywać nasze problemy Jego mądrością, napełniać swoje opustoszałe serce Jego Duchem i pozwalać Mu, by przez nas przemieniał ziemię w swoje królestwo" (s. 9).

Gdy przychodzimy przed Najświętszy Sakrament, ważne, abyśmy:

 • trwali w świadomości, że sam Bóg zaprosił nas do siebie,
 • oddali Mu hołd, klęcząc,
 • zachowali w sercu ciszę,
 • oddali ten czas Duchowi Świętemu,
 • dziękowali, prosili, przepraszali, opowiadali Bogu o sprawach, które nas trapią, 
 • jeśli poczujemy potrzebę, skorzystali z modlitw, fragmentów Pisma Świętego,
 • dziękowali za ten czas, prosząc o kolejne spotkanie.


Przy okazji tej publikacji warto napisać kilka słów o św. Arnoldzie Janssenie, którego teksty modlitw pojawiają się w książce. Jest to święty Kościoła katolickiego, założyciel Zgromadzenia Słowa Bożego (werbiści, SVD), Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (SSpS) oraz zakonu klauzurowego Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji (SSpSAP), niemiecki działacz kościelny oraz tercjarz dominikański. Kanonizowany przez Jana Pawła II, 5 października 2003 roku. 

W sieci przeczytamy o nim:

"Jego kapłaństwo było od samego początku nacechowane wielką aktywnością i zaangażowaniem społecznym. Już w swojej pierwszej parafii redagował i kolportował broszury propagujące Apostolstwo Modlitwy. Pracował z rodzinami, tworzył liczne grupy parafialne, angażował młodzież w chór męski i żeński oraz studiowanie Pisma Świętego".

W Polsce werbiści pojawili się po raz pierwszy w 1892 roku w Nysie (wówczas znajdującej się na terytorium Cesarstwa Niemieckiego). Dziś Dom Generalny polskich werbistów mieści się w Pieniężnie w woj. warmińsko-mazurskim, a klasztory znajdują się m. in. w Zakopanem, Bytomiu, Rybniku, Górnej Grupie, Bruczkowie i Chludowie. Siostry, które przygotowały modlitewnik Chwała i dziękczynienie pochodzą z Nysy.

Zostawiam także kilka popularnych myśli św. o. Arnolda Janssena: 

"Każde dobro bierze swój początek na Kalwarii";

"Módlmy się jak najgorliwiej do Boga, by napełniał nas coraz bardziej poznaniem własnej grzeszności i nicości, a także wielkim zaufaniem do Niego, jak i duchem wspaniałomyślnego oddania";

"Niech wszyscy odznaczają się gorliwością o zbawienie dusz. Jakież bowiem dzieło jest tak wzniosłe, jak to, dla którego dokonania Słowo Boże przyjęło Ciało";
 
"Bądźcie dobrego ducha również wtedy, gdy nie wszystko wydaje się układać pomyślnie. Jeśli uczynimy to, co do nas należy, Bóg przyjdzie z pomocą. Również ze zła umie On wyprowadzić dobro";

 "Jakżeś wielka, o prostoto duszy miłująca Boga! O wiele więcej u ciebie światła, skuteczności i siły, niż u pretensjonalnej uczoności! Tak! Boga chcę kochać z prostotą dziecka i pokornie jak dziecko";

"Pierwszym i najważniejszym czynem miłości bliźniego jest głoszenie Dobrej Nowiny".
Modlitewnik podzielony został na dwie cześci. Pierwsza to Modlitwy na początku adoracji, gdzie znajdziemy słowa m.in. św. s. Faustyny, św. Ignacego Loyola czy wspomnianego już wcześniej św. Arnolda Janssena. To teksty z modlitwą uwielbienia, ofiarowania siebie Bożej miłości, akt Komunii duchowej. Druga część zawiera Modlitwy do wyboru podczas adoracji. Te, podzielone zostały na kolejne, krótsze rozdziały, pogrupowane jako modlitwy do: 
 • Trójcy Świętej, 
 • Boga Ojca, 
 • Jezusa Chrystusa, 
 • Ducha Świętego, 
 • Najświętszej Marii Panny, 
 • litanie, koronki i wiele innych.
Myślę, że ta publikacja stanowi bardzo potrzebną pomoc dla każdego, kto czasem ma trudności z właściwym doborem słów podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Jak wspominałam, wystarczy być, towarzyszyć, patrzeć na Niego, pozwolić patrzeć w głąb swojego serca, oddawać troski, prosić, dziękować. A gdy poczujemy potrzebę, by ten czas spędzić na modlitwie, odmawiając różaniec, litanię, skorzystać z modlitwy w konkretnej potrzebie to warto mieć przy sobie taką książeczkę, w której znajdziemy ich tekst. 
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji
Okładka: miękka
Liczba stron: 128
Data premiery: 06.2023
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.