13 maj 2023

The Chosen. Studium biblijne: 40 dni z Jezusem, cz. II - Amanda Jenkins, Dallas Jenkins, Kristen Hendricks

Jakiś czas temu pisałam na blogu o pierwszym tomie studium biblijnego The Chosen. 40 dni z Jezusem, które powstało w odpowiedzi na pragnienia serca widzów serialu, by poznawać Jezusa poprzez Jego Słowo. Dzięki obejrzeniu produkcji The Chosen, fani zaczęli częściej sięgać po Pismo Święte, zgłębiać fragmenty, które ich poruszyły, ale też odkrywać całkiem nowe, jeszcze nieznane historie biblijne. Autorzy książki, Amanda Jenkins, Dallas Jenkins i Kristen Hendricks, zadbali zatem o kontynuację bestsellerowej części pierwszej i przygotowali dla nas kolejne, zupełnie nowe rozważania w oparciu o Pismo Święte. Wszystko po to, by jeszcze lepiej zobaczyć Jezusa oczami ludzi, których On poruszył i tak jak ciebie i mnie - wezwał po imieniu. Seria ta wykonuje w nas pewną pracę duchową, sprawia, że nasza relacja z Jezusem wzrasta przez naszą bliskość z Jego Słowem. Pytanie, czy jesteśmy gotowi na wykonanie jeszcze więcej pracy nad sobą, by z ufnością powiedzieć, że pragniemy pójść za Nim? Za Światłem, które będzie już zawsze lampą dla naszych stóp?
W rekomendacji najnowszego studium biblijnego The Chosen, przytoczonej w książce, przeczytamy słowa Mandisy, artystki, wokalistki, mówczyni:

"Studia biblijne The Chosen są jak serial The Chosen w stym znaczeniu, że ożywiają Słowo Boże i sprawiają, że pojawia się przed moimi oczami. Doceniam wszystko, co sprawia, że Pismo Święte zmienia się ze zbioru informacji, które konsumują, w natchnione przez Boga słowa, które mogę wcielać w życie. To właśnie uczyniły te książki".

Jak bardzo się pomogę pod tą krótką wypowiedzią podpisać! Często na spotkaniu ze Słowem w mojej głowie pojawiają się sceny z serialu, dialogi, wydarzenia, dzięki którym teraz lepiej potrafię zrozumieć daną przypowieść czy zachowania Wybranych. Jak już wiemy, ekipa tworząca serial to ludzie modlitwy, wiary, a także wykorzystujący swoje talenty i współczesne środki przekazu do głoszenia Ewangelii. Osoby zaangażowane w powstanie tego projektu dają nam teraz możliwość, by jeszcze lepiej poznać Jezusa przez biblijne studia, które dla nas przygotowali. To piękne i potrzebne uzupełnienie, bo stanowi duchowy rozwój oparty na poznawaniu Jego Słowa i spoglądania w głąb siebie.Publikacja, The Chosen. Studium biblijne: 40 dni z Jezusem, cz. II, stanowi 40-dniowe studium biblijne oparte na serialu The Chosen, najnowszej wielosezonowej produkcji o życiu Jezusa. Podobnie jak w częsci pierwszej, każdego dnia rozpoczynamy lekturę wybranym fragmentem z Pisma Świętego, następnie rozważaniem, które nawiązuje do tego cytatu i odwołuje się do różnych doświadczeń z życia. Na końcu znajdziemy wskazówkę z zaproszeniem do modlitwy oraz pytania, które teraz mają nieco inny charakter. W pierwszej części dotyczyły one przede wszystkim konkretnych postaci biblijnych, dzięki którym mogliśmy spojrzeć w głąb swojego serca, zobaczyć w nich jakąś cząstkę siebie, utożsamić się z nimi. W kolejnym studium autorzy zmieniają nieco taktykę, co wyjaśniają z resztą we wstępie książki:

"Zamiast trzech głównych pytań na temat osób zgromadzonych wokół Jezusa, nowa partia materiału skupia się na jednym, wnikliwym pytaniu: Co to znaczy napraaaaaawdę podążać za Jezusem? Nie tylko zjawiać się od czasu do czasu z nadzieją na posiłek lub uzdrowienie, ale iść na całość, podążać za Nim, gdziekolwiek by nas nie prowadził... choćby na krzyż" (s. 12).

Są to pytania, które oczywiście skłaniają do głębszej refleksji, rachunku sumienia, jakiejś osobistej analizy swojego postępowania i dostrzeżenia tego, co może wpływać na takie, a nie inne nasze reakcje, zachowania. Fragmenty biblijne pochodzą z różnych przekładów i tłumaczeń.
Wszystkie rozważania, ich tematyka, doświadczenia w nich opisane dotykają tematu wiary, która decyduje przecież o naszym wędrowaniu za Chrystusem. A przecież o to chodzi autorom książki, abyśmy na końcu studium potrafili odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywiście za Nim podążamy w każdej sytuacji życiowej? Czy robimy to wybiórczo - kiedy Jego plan zgodny jest z naszym, ziemskim, ludzkim wyobrażeniem, wygodnym dla nas to wtedy łatwiej nam za nim kroczyć? Wiara często wystawiana jest na próbę, raz umacniana, innym razem przez trudne doświadczenia jesteśmy zagubieni, musimy na nowo szukać duchowych wskazówek, by ją odnaleźć. Ostatecznie wędrowanie za Nim prowadzi nas do celu, jakim jest wieczne szczęście w niebie. Naszym obowiązkiem jest modlić się o niegasnącą wiarę, a rozważania oparte o Jego Słowo, zawarte w studium biblijnym, mogą nas w tym pokierować. 

Rozważania dotykają różnych tematów, o których często rozmyślamy w naszej codzienności. To chociażby problem bogacenia się, gromadzenia skarbów tu na ziemi, przywiązywania do tego, co materialne. W oparciu o fragment z Ewangelii według Świętego Mateusza autorzy dają przykład naszego ludzkiego myślenia, zagubienia, pędu życia, by tylko powiększyć tu swoje bogactwo, nie biorąc pod uwagę, że przecież nasze obcowanie ziemskie jest tylko czasowe, a życie nieprzewidywalne. Choć Jezusowi zależy na tym, by nasza uczciwa praca była wynagradzana uczciwą zapłatą, to najbardziej zalezy Mu na naszym bezpieczeństwie i przekierowuje nasz wzrok ku niebu.

"Uczy nas, czym u gdzie tak naprawdę jest prawdziwa zapłata i że jest ona namacalna, wymierna i nie możemy jej utracić. A kiedy nasze oczy i umysły skupiają się na wieczności, nasze serca do niej dążą. Oznacza to, że zamiast kochać umierający świat i wszelkie dobra, które na nim się znajdują (i któe tak przy okazji - nigdy nas nie zadowolą), zakochujemy się głębiej w Jezusie, w ludziach, których On kocha, i w naszym przyszłym domu. Albowiem gdzie jest skarb twój - tam będzie i serce twoje' (Mt 6,21)".

Przeczytamy tu także wiele o samej modlitwie, świetle, które nas obnaża, naszej analizie "zysków i strat", gdy czujemy mocne poruszenie, że mamy w czymś na Jego Chwałę wziąć udział. Czy to będzie dla nas opłacalne, wygodne, nie naruszy naszej przestrzeni? Dowiemy się również, jak nasze życiowe doświadczenia wpłynęły na relację z Nim i czy ta przyjaźń z Jezusem jest na tyle silna, by skuteczniej służyć innym?

To, co szczególnie podoba mi się w tej serii książek to pytania, które poruszają sumienie, pozwają stanąć w prawdzie i ocenić jakie jest nasze podejście do poruszanego tematu. Często pytania są dodatkowym zadaniem dla nas, by zajrzeć do innych fragmentów z Pisma Świętego, aby mieć jeszcze szerszą perspektywę i spojrzenie, zanim zastanowimy się nad odpowiedzią. 
W Ewangelii według Świętego Jana przeczytamy:

"Po tym wszystkich Jezus udał się na drugą stronę Jeziora Galilejskiego, zwaego także Tyberiadzkim. A szedł za Nim wielki tłum ludzi, gdyż widziano znaki, których dokonywał, uzdrawiając chorych" (J 6,1-2)

W Piśmie Świętym, jak już wiemy zwłaszcza po pierwszej części studium biblijnego, jest wiele przykładów ludzi, którzy poszli za słowami Chrystusa i miłowali - Jego, innych ludzi. Teraz skupiamy się na pytaniu, czy słysząc takie zaproszenie od Jezusa do wspólnej wędrówki, prawdziwie je przyjmujemy? Czy w codziennym życiu realizujemy tą wielką miłość, jakiej możemy uczyć się od Chrystusa? Czy wypełniając swoje powołanie, jako mamy, żony, ojcowie, mężowie, dzieci, podejmujemy starania, aby miłość Boża była głoszona i realizowana?

Druga część studium biblijnego The Chosen pomaga odpowiedzieć sobie na te pytania. Pamiętajmy także słowa reżysera serialu, Dallas'a Jenkins'a, który podkreślał, że owszem, projekt, który mamy przed sobą jest powiązany z serialem, ale tylko w tym sensie, że muszą zostać opowiedziane pewne wydarzenia, aby rozbudzić w odbiorcy pasję do Pisma Świętego i Tego, który ją wzniecił. Niezależnie zatem od tego, na jakim etapie podróży z Jezusem jesteśmy, mamy szansę choć przez chwilę towarzyszyć Wybranym - pamiętając, że my także nimi jesteśmy. To do nas codziennie w różnych doświadczeniach życia, wielokrotnie Jezus zadaje nam pytanie: Czy pójdziesz za mną?
O pozostałych tytułach wydanych nakładem wydawnictwa Szaron, związanych z serialem The Chosen, pisałam tutaj:

2. The Chosen. Studium biblijne: 40 dni z Jezusem, cz. I - Amanda Jenkins, Dallas Jenkins, Kristen Hendricks.

Wszystkie publikacje możecie zamówić na stronie wydawnictwa, wybierając dla was najlepszą opcję - w mniejszych lub większych pakietach lub pojedynczym tomie, który chcecie uzupełnić.SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autorzy: Amanda Jenkins, Dallas Jenkins, Kristen Hendricks
Okładka: miękka
Ilość stron: 168
Premiera: 2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szaron0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.