14 lis 2023

JEZUS. KOMIKS - Ben Avery, Sergio Cariello

Ostatnio wróciło jak bumerang do mnie zdanie: "Nie mów, że Bóg milczy, gdy Twoja Biblia jest zamknięta". Zawsze te słowa poruszają mnie bardzo, gdy prawidziwe odczuwam działanie Pana Boga w moim życiu. Kilka dni temu rozmawiałam z moją córką na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Rozczula mnie bardzo, gdy zadaje wiele pytań - każdego roku bardziej świadome, mądrze. Przy okazji tej naszej pogawędki zapytała także czy Bóg zawsze nas widzi, czy słyszy, co mówimy. Odpowiedziałam, że tak, mało tego, On także do nas mówi. Czy muszę wspominać, ile kolejnych pytań padło po tym stwierdzeniu? Och, jakże ciężko dziecku wytłumaczyć, co mamy na myśli, tak by swoją wyobraźnią potrafiło to ogarnąć! Opowiadałam kolejny raz o tym, czym jest Pismo Święte - że właśnie to jest Słowo Boga, które jest dla nas wskazówką. Choć na pewno Matylda wiele nie rozumiała z tych wszystkich najpiękniej przeze mnie ułożonych zdań to na pewno udało mi się jedno - zasiać ziarenko ciekawości, tak, by znów chciała więcej. Nie będzie to nowością, gdy napiszę, że w duchowym rozwoju dzieci warto wspierać się dobrymi książkami. I chociaż mamy już w domu kilka sztuk Biblii dla dzieci, wydawnicze nowości zawsze u nas są mile widziane, bo sprawiają, że dzieci na nowo interesują się konkretnym tematem. Z pomocą przyszła nam więc ostatnio książka, którą już jakiś czas temu miałam okazję czytać przedpremierowo w formie elektronicznej. Mowa o przepięknie wydanym komiksie, Jezus, opowiadającym o życiu Pana Jezusa od samych narodzin, aż po Wniebowstąpienie. Mamy zatem naszego  prawdziwego, Bożego Superbohatera - oraz wiele innych wielkich postaci biblijnych - dostępnych w bardziej przyjaznej formie dla dzieci i młodzieży. No, dobrze! Przyznaję, że to, co szczególnie lubię w takich nowoczesnych formach przedstawiania Słowa Bożego to fakt, że nie jest ona dedykowana wyłącznie dla najmłodszych!


Superbohaterowie w komiksach zawsze mają jakieś nadprzyrodzone moce, którą czynią ich wyjątkowymi. Wykorzystują je by chronić innych, walczyć ze złem i wymierzać sprawiedliwość. Często na swojej drodze spotykają osoby, które chcą im w tym dobrym planie przeszkodzić. Życie Jezusa wyglądało podobnie - mierzył się z trudnościami, złem, ale też dzięki miłości, jaką ma dla każdego człowieka, wielokrotnie w Biblii możemy czytać o tym, co piękne, dobre, pełne cudów, słów pokrzepienia. I tak, autorzy komiksu Jezus, Ben Avery i Sergio Cariello, wpadli na pomysł, by życie Zbawiciela przedstawić w ciekawej, graficznej formie, z krótkimi, prostymi dialogami, które będą w stanie zrozumieć nawet dzieci. 

Ks. Sebastian Kosecki pięknie o tej książce powiedział:

"Dzisiaj w moich rękach jest książka, która nie tylko jest absolutnym hitem, gdy chodzi o komiksowy kunszt, ale jest obrazowym otwarciem drzwi, by wejść do świata najważniejszej Księgi Wszechczasów".

Komiks ten jest adaptacją czterech Ewangelii Pisma Świętego Nowego Testamentu, wiernie odtwarzającą tekst Biblii. Zadbał o to Ben Avery, który miał okazję współpracować z wieloma wybitnymi artystami nad projektami komiksowymi. Twórcą ilustracji jest między innymi Sergio Cariello, rysownik współpracującymi z topowymi wydawnictwami komiksowymi, jak Marvel Comics czy DC Comics. 

Chociaż niektórzy mogą pomyśleć, że zestawienie Biblii i komiksu może do siebie nie pasować, to już kolejny raz muszę przyznać, że efekt końcowy robi naprawdę duże wrażenie. Ilustracje są przepiękne, dopracowane, na najwyższym poziomie, przez co bardzo przyjemnie czyta się opisy i dialogi między bohaterami. Pamiętajmy, że jest to uproszczona forma tekstów biblijnych, więc nie spodziewajamy się cytowań słowo w słowo z każdej Ewangelii, ale to, co ułatwia odszukanie danej sceny, pojawiającej się w książce to sigla biblijne na dole strony. Możemy w ten sposób pracować z Biblią czy po prostu sprawdzić, jak dana sytuacja wyglądała w szerszym kontekście. Warto zaznaczyć, że w komiksie znajdziemy taką informację:

"Pojawiają się tu sytuacje lub osoby, których nie znajdziemy na kartach Pisma Świętego, których istnienie można jednak wyobrazić sobie na podstawie tekstu Ewangelii. Dzieło to zostało zrealizowane z najwyższym szacunkiem dla Pisma Świętego - księgi natchnionej przez Boga i zawierającej Jego Słowo".

Książka posiada Imprimatur - to też ważna wiadomość dla osób, które zastanawiają się nad zakupem.Wiem doskonale, by nie oceniać książki po okładce... ale sami przyznajcie, że to właśnie estetyka najpierw przemawia do nas, gdy poszukujemy na przykład ciekawej książki na wyjątkowy prezent. Widać, że wydawca zadbał o detale: twarda oprawa, tasiemka, dzięki której możemy zaznaczyć ostatni czytany tekst, dopasowana kapitałka, zachwycająca wyklejka. Wszystko to sprawia, że aż chce się zajrzeć do środka!

Całe ziemskie życie Jezusa - od narodzin w Betlejem, życie w Nazarecie, dorastanie, nauczanie, cuda, o których czytamy w przypowieściach, w końcu męka, śmierć, zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Wszystko to w oparciu o Ewangelie według św. Mateusza, św. Marka. św. Łukasza i św. Jana. 

Każdy sposób na zainteresowanie dziecka wiarą jest dobry, jeśli sami też widzimy, że przyniesie to owoc. W dzisiejszych czasach łatwo o rozproszenia naszych pociech: kolorowe obrazy, technologia, wszelkiego rodzaju gadżety, "umilające" czas wolny. A czasem wystarczy właśnie jakieś nietypowe rozwiązanie, inne od wszystkich, by dziecko powiedziało nam: "Tak! Dzisiaj właśnie ta książka!".

Komiks Jezus może być dla dzieci - młodzieży, a nawet dorosłychzachęcającym startem związanym z lekturą Słowa Bożego. To także inspiracja dla całej rodziny dla wspólnie spędzanego czasu z książką. U nas nie ma nic lepszego przed snem, jak kilka stron ulubionej lektury!

Dodam także, że sama uwielbiam tworzyć rysunki w swoim Piśmie Świętym lub kolorowe, barwne notatki w bullet plannerze na podstawie wybrango fragmentu. Dzięki znajomości Bible Journaling taki obrazkowy przekaz jak najbardziej do mnie trafia. Serdecznie polecam!

Książkę z radością objęłam patronatem medialnym.SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Oprawa: twarda
Ilość stron: 320
Premiera: 11.2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo AA

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.