21 lut 2023

The Chosen. Studium biblijne: 40 dni z Jezusem, cz. I - Amanda Jenkins, Dallas Jenkins, Kristen Hendricks

Przy okazji wpisu o książce The Chosen. Wezwałem cię po imieniu Jerry'ego B. Jenkins'a i waszej aktywności pod postem daliście mi sygnał, że większość z was z zaciekawieniem ogląda najnowszy serial o życiu Jezusa. Sama także postanowiłam obejrzeć pierwszy sezon The Chosen zanim przeczytałam wyżej wymienioną publikację, ze względu na to, że właśnie w takiej kolejności została ona wydana - najpierw serial, później książka - choć zwykle jest odwrotnie. Produkcję tę wyróżnia na pewno fakt, że jest ona robiona przez ludzi wierzących różnych denominacji chrześcijańskich. Pomysłodawca i reżyser serialu, Dallas Jenkins, jest głęboko wierzącym protestantem. Jonathan Roumie, odtwórca roli Jezusa, jest praktykującym katolikiem, który na co dzień żyje Eucharystią, propagując także Boże Miłosierdzie. Wiele źródeł podaje, że ekipa tworząca serial to ludzie modlitwy, wiary, a także wykorzystujący swoje talenty i współczesne środki przekazu do głoszenia Ewangelii. Dzieło to rozbudza pragnienie, by poznawać Jezusa poprzez Jego Słowo - sięgać po Pismo Święte i zgłębiać fragmenty, które nas poruszają, jak również odkrywać całkiem dla nas nowe historie Biblii. Amanda Jenkins, Dallas Jenkins i Kristen Hendricks w odpowiedzi na takie potrzeby oraz w nawiązaniu do produkcji przygotowali książkę, która jest 40-dniowym studium biblijnym. Wszystko po to, by jeszcze lepiej zobaczyć Jezusa oczami ludzi, których On poruszył i tak jak ciebie i mnie - wezwał po imieniu. 


Brian Bird, scenarzysta, producent, współautor książek, w kilku słowach wstępu do publikacji The Chosen. Studium biblijne: 40 dni z Jezusem, cz. I, zwraca  uwagę na łączenie się Jezusa z innymi ludźmi poprzez różne opowieści. Były to Jego osobiste doświadczenia, własne historie, którymi dzielił się z miłością, by inni mogli zrozumieć prawdy Boże. I tak słyszymy o różnych przypowieściach, biblijnych postaciach, wydarzeniach, z którymi każdy z nas może się identyfikować. Bo któż z nas nie ma trochę z niewiernego Tomasza, dziewczynki, do której wypowiada słowa "talitha kum!", Judasza, który wypiera się Go za pare srebrników jałowego spokoju czy faryzeusza - pouczającego i wywyższającego się?

"W ten właśnie sposób Bóg Ojciec przekazuje ludzkości swoje objawienie od zarania dziejów. Poprzez opowieść, ponieważ Bóg jest i zawsze był Pierwszym Autorem:

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo"
(J 1,1)
Książka to 40-dniowe studium biblijne oparte na serialu The Chosen, najnowszej wielosezonowej produkcji o życiu Jezusa. Każdego dnia rozpoczynamy lekturę wybranym fragmentem z Pisma Świętego, rozważaniem, które ściśle nawiązuje do tego cytatu i odwołuje się do naszego życia, a następnie możemy odpowiedzieć na zaproszenie do modlitwy i wykonaniu kilku kroków naprzód poprzez dodatkowe zadania. Są to pytania skłaniające do głębszej refleksji, rachunku sumienia, jakiejś osobistej analizy swojego postępowania i dostrzeżenia tego, co może wpływać na takie, a nie inne zachowania. Fragmenty biblijne pochodzą z różnych przekładów i tłumaczeń.

I tak, pierwszego dnia studium biblijnego, przeczytamy treści, które są najlepszą zachętą do tego, by zajrzeć w głąb swojego serca przez pryzmat Słowa.

"Nie bój się, bo nie jesteś teraz tym, kim będziesz. Nie bój się, bo Bóg może odkupić twoje decyzje i obrócić je w coś dobrego. Nie bój się - Bóg może uzdrowić twoje serce, twoje ciało, twoje relacje z ludźmi. Nie bój się, ponieważ zostałeś stworzony do czegoś większego niż to, czego zaznałeś do tej pory. Nie bój się, to dopiero początek" (s. 18).

Na takie słowa czekali także: zuchwały rybak, który został fundamentem wczesnego Kościoła. Opętana kobieta, której pokazał jak bardzo jest cenna w Jego oczach, i której, jako pierwszej ukazał się po swoim zmartwychwstaniu. Czekał także pobożny przywódca religijny, faryzeusz, który zaprzyjaźnił się z Jezusem i zrozumiał prawdę,jak również nieuczciwy poborca podatkowy, który dołączył do dwunastu Apostołów i jest autorem pierwszej Ewangelii Nowego Testamentu.

To Jego miłość odmieniła ich życia, bo wejrzała na ich słabości. Zupełnie takie same wady, jakie posiada każdy człowiek - ja i ty. Skoro Jezus potrafił przemienić tyle ludzkich serc, dlaczego tak często wracamy do myśli, że z nami Mu się nie uda? 

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"
(Mk 1,15)

Autorzy zapraszają nas także, by na początku lektury podziękować Jezusowi za to, że odkupił nas od wszystko co było "zanim" tego dokonał i poprosić Go, aby pomógł nam sprostować wszelkim wyzwaniom. Mamy także okazję do tego, by głębiej zastanowić się, czego się boimy - w jaki sposób Księga Izajasza 43,1 - oddziałuje na nasze lęki?

Publikacja ta jest zaproszeniem w podróż z Wybranymi postaciami, które występują w serialu The Chosen. Dzięki ich historii możemy sami poddać się refleksji nad naszym życiem, istotą chrześcijaństwa, naszymi słabościami, które wciąż mamy do przepracowania. Ale myślę sobie także, że przy niektórych rozważaniach, możemy podziękować Panu za to, co już udało nam się zmienić w naszej codzienności, naszych reakcjach, zachowaniu - wszystko w oparciu o Słowo Boże. 

Dla katolików nadchodzący okres liturgiczny jest wyjątkowy. To szczególny czas pokuty, modlitwy, jałmużny, który ma przybliżyć nas do Zmartwychwstałego Pana. Osobiście, podejmuję w Wielkim Poście ważne dla mnie intencje modlitewne, postanowienia, które mają czynić mnie lepszym człowiekiem. To także między innymi codzienne rozważanie Słowa, dodatkowych fragmentów, nie tylko Ewangelii z dnia. Czas ten, jak wiemy, trwa 40 dni, zatem biorąc pod uwagę tę książkę, możemy ponadplanowo, uzupełniająco czytać właśnie to studium  biblijne do jakiejś innej publikacji, która ściśle związana jest z Wielkim Postem. Studium nie jest przeznaczone na konkretny czas więc to od nas zależy, kiedy podejmiemy się tych rozważań.

Reżyser serialu The Chosen, Dallas Jenkins, napisał w kilku zdaniach od siebie, że owszem, projekt, który mamy przed sobą jest powiązany z serialem, ale tylko w tym sensie, że muszą zostać opowiedziane pewne wydarzenia, aby rozbudzić z odbiorcy pasję do Pisma Świętego i Tego, który ją wzniecił. Niezależnie zatem od tego, na jakim etapie podróży z Jezusem jesteśmy, mamy szansę choć przez chwilę towarzyszyć Wybranym - pamiętając, że my także nimi jesteśmy.
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autorzy: Amanda Jenkins, Dallas Jenkins, Kristen Hendricks
Okładka: miękka
Ilość stron: 184
Premiera: 2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Szaron


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.