31 paź 2023

OD AWANTURY DO ZGODY. ABECADŁO DLA KAŻDEGO - KS. JAN TWARDOWSKI

Gdy otworzyłam pierwszy raz książkę Od awantury do zgody, ks. Jana Twardowskiego, od razu poruszyło mnie przytoczone krótkie opowiadanie, właściwie odpowiedź na pytanie pewnej kobiety, która chciała dowiedzieć się, jaka jest recepta na życie. Jedni szukaliby pewnie bardzo wyjątkowych mądrości, inni uciekali do mądrych głów, prawiących w sposób niezwykle moralizatorski, wprawiający nas w wyrzuty sumienia, a ks. Jan powiedział krótko i przyjaźnie: być dobrym, serdecznym, życzliwym człowiekiem, który słucha Pana Boga, widzi i słyszy innych ludzi - to znaczy zauważa i umie ich słuchać. Pomyślałam, że to przepis na szczęśliwe relacje międzyludzkie - nie tylko dla najmłodszych! Przyznam, że coraz bardziej lubię chwile z moimi dziećmi, kiedy nawiązuje się między nami ciekawy dialog. Gdy opowiadają, co działo się w przedszkolu, jakie mieli rozmowy z rówieśnikami, ale też drobne kłótnie o zabawkę czy miejsce na ulubionym krześle. To takie normalne, przyziemne sprawy, a jednak widzę, że wywołują w nich wiele emocji. Jak tłumaczyć dzieciom codzienność, by wiedziały, że po takich małych awanturach następuje zgoda? Jak pokazywać świat, by widzieli w małych rzeczach największe dobro? Ks. Jan Twardowski z właściwą sobie mądrością, humorem, spostrzegawczością pokazuje nam "jak żyć" w pięknych opowiadaniach, które zachwycą nie tylko nasze pociechy, ale i nas samych.Rok temu pokazywałam Wam książkę Od A do Ż. Abecadło dla najmłodszych, która do tej pory cieszy się bardzo pozytywnym odbiorem. Dostałam od Was wiele wiadomości z dobrym słowem za polecenie tej publikacji, sama kilka razy kupiłam ją na prezent dla dzieci w rodzinie, a nawet wysyłałam na specjalne zamówienie do Cioci z Hamburga, która bardzo chciała podarować egzemplarz swojej wnuczce. Jeśli ten wpis czytają osoby, które jeszcze nie znają pierwszej części z tej serii, krótko przypominam o czym jest ta książka.

Ks. Jan Twardowski ze swoimi opowiadaniami przychodzi z pomocą, gdy na horyzoncie pojawiają się dziecięce, często trudne, pytania - ale nie tylko. Ksiądz poeta pomaga maluchom poznawać litery i przyswajać alfabet. Wybrane hasła oraz opowieści do nich przypisane zapraszają młodych czytelników w wyjątkową podróż po świecie, który obserwują każdego dnia. A najlepiej jest, gdy będą na niego spoglądać przez pryzmat wiary, przyjaźni i miłości do drugiego człowieka.

26 ważnych haseł, każde z nich rozpoczynające się inną literą alfabetu. Pociecha łatwiej przyswaja nie tylko abecadło ale również różne pojęcia związane z rodziną, przyrodą, świętami, słowem Bożym. Pod każde hasło dopasowane zostały opowieści nawiązujące do wybranego zagadnienia, tak by dzieci mogły dzięki tym historiom kojarzyć literę i przyswoić pewną mądrość, morał. Więcej o tej książce przeczytacie TUTAJ. 
Tym razem mamy przed sobą nową publikację, z pomocą której łatwiej będzie nam wytłumaczyć dzieciom hasła spotykane w naszej codzienności. A dotyczą one naszych zachowań w rodzinie, wśród kolegów, koleżanek, znajomych i nieznajomych. Od awantury do zgody. Abecadło dla każdego to 23 litery alfabetu i jeszcze więcej haseł, do których dopasowane zostały pogadanki w formie przystępnych dla dzieci opowiadań. Książka daje nam to, co daje nam życie. Treści poruszają tematy emocji, uczuć, dobrych i złych uczynków, nauki, modlitwy, wiar, naszych reakcji na różne sytuacje. Z doświadczenia wiem, że czasem rodzicom brakuje pomysłu, ale też cierpliwości i spokoju do tego, jak w mądry i wartościowy sposób wytłumaczyć dziecku kwestie związane z relacjami międzyludzkimi chociażby. Warto posiłkować się książkami, które przez ciekawą historię wytłumaczą w obrazowy sposób np. jak rozwiązać konflikt, poprawić swoje zachowanie, umieć przebaczać, przepraszać czy nie zamartwiać. 


Styl pisania ks. Twardowskiego jest niepowtarzalny - lekki, z dowcipem, zrozumiały. Proza przeplata się z poezją, co sprawia, że opowiadania są dla dzieci jeszcze bardziej ciekawe. Dzięki rymowanym zdaniom, maluchy szybciej zapamiętują morał. Gdy czytałam dzieciom tekst O pocieszeniu, w którym autor tłumaczy, co to w ogóle oznacza i kim jest pocieszyciel, na końcu padło zdanie podsumowujące, że "pocieszamy, kiedy kochamy".  Dokładnie to zapamiętały moje dzieci - krótko, a jakże treściwie!
Wiele jest opowiadań, które poruszają serce, pobudzają wyobraźnię, tłumaczą obrazowo sprawy, które wcale nie są dla dziecka proste. I tak na przykład pod literką "D" znajdziemy kilka słów o dobroci i dziękowaniu. W piękny sposób autor przypomina, że należy dziękować za to, co w życiu jest proste, drobne, małe. Mówi o dobrej mamie i tacie, opisując miłość rodzicielską z takim ciepłem, że aż samej chciałabym wrócić choć na chwilę do dni, kiedy byłam mała i takie uczucia dostwałam od moich rodziców - i wciąż dostaję. Teraz, gdy sama jestem mamą, czytając słowa:

"Ile Pan Bóg stworzył dobrych mamuś, które szyją, gotują, zdejmują kożuszek z mleka, żeby bardziej smakowało. Szykują rękawiczkę z jednym palcem, bo podobno w takiej jest najcieplej" (s. 32)

- chciałabym kiedyś być opisana właśnie takimi słowami, które mówią o tym, że pamiętałam, starałam się, dawałam dzieciom wiele dobra. Jak widać - książka nie jest tylko dla dzieci. Czytając te opowiadania z moimi pociechami, sama mam wiele przemyśleń i inspiracji do tego, by być jeszcze lepszym rodzicem. 

Kolejny raz mogę napisać, z taką wdzięcznością za tę publikację, że ks. Jan Twardowski uczy młodych czytelników życia, nie robiąc tego w sposób moralizatorski. Zabiera dzieci w podróż po świecie z uśmiechem, serdecznością, ciepłem, mądrością. Nie każdy ma taki dar!
Od awantury do zgody. Abecadło dla każdego, ks. Jana Twardowskiego, to książka, w której każdy młody czytelnik znajdzie coś dla siebie. Autor porusza wiele zagadnień, z których płynie morał, pouczenie odnoszące się do naszej codzienności. Publikacja ta jest dedykowana dla dzieci w wieku szkolnym, choć z pewnością opowiadania te pobudzą do refleksji nawet dorosłego. Pięknie wydana książka w twardej oprawie, z papierem o najwyższej jakości jest idealną propozycją na prezent - a jak wiemy końcówka roku obfituje w okazje do sprawiania upominków bliskim. 

Warto też zapamiętać słowa p. Aleksandry Iwanowskiej, które znajdziemy zaraz na początku książki:

"Nauka dobroci trwa przez całe życie".SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: ks. Jan Twardowski
Okładka: twarda
Ilość stron: 224
Data premiery: 10.2023
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.