2 cze 2022

SERCE JEZUSA MÓWI DO TWOJEGO SERCA - S. BOŻENA MARIA HANUSIAK

Św. s. Małgorzata Maria Alacoque, francuska wizytka i mistyczka, była znana przede wszystkim z propagowania nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Jezusowego, objawionego jej w widzeniach przez Jezusa Chrystusa. Ukazując jej Swoje Serce, Jezus przemówił do niej słowami: "Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, a w zamian za to otrzymuje wzgardę i zapomnienie. Ty przynajmniej staraj się Mi zadośćuczynić, o ile to będzie w twojej mocy, za ich niewdzięczność". Prośba ta skierowana jest nie tylko do Siostry. W jej osobie sam Bóg prosi wszystkich grzeszników, by Go kochali. Jak odnaleźć drogę do Serca Jezusa? Jak nawiązać z nim bliską więź, relację, która przemieni nasze życie? Jak nauczyć się kochać miłością bezinteresowną, żarliwą, na której zawsze można polegać? S. Bożena Maria Hanusiak przychodzi do nas z propozycją kolejnego codziennika, który pomoże formować nasze serca. Serca pełne uczuć, zranień, pragnień, osobistnych poruszeń. Otwórz je na nowy wymiar miłości!


"Zbawicielu, uwielbiam Twoje Serce przeszyte dla mnie włócznią na krzyżu, pełne niepojętej dobroci i miłosierdzia wobec mnie. Ukryj mnie w nim. Pozwól mi w nim odpocząć i nabrać sił w trudzie wędrówki przez ziemię. Uzdrów mnie Twoim wyznaniem miłości, które pozwolisz mi sercem usłyszeć" (s. 5).

Słowa te przeczytamy we wstępie książki Serce Jezusa mówi do twojego serca, s. Bożeny Marii Hanusiak. Codziennik z rozważaniami napisany został w podobny sposób, co reszta pozycji z tej serii. Każdy dzień zawiera cytat z Pisma Świętego oraz refleksję odnoszącą się do bezinteresownej miłości Jezusa. Autorka ma niezwykły dar spisywania myśli w formie zwrotu samego Jezusa bezpośrdnio do nas. Ten styl pisania szczególnie wyróżnia tę serię książek - odnosimy wrażenie, jakbyśmy byli niesutannie w dialogu z Chrystusem.

Nawet jeśli napiszę, że rozważania tego codziennika skłaniają do refleksji - choć oczywiście tak jest - te słowa nie oddadzą wyjątkowości tej lektury. Wiele książek skłania do przemyśleń, natomiast ta porusza temat wyjątkowy, nieprzeciętny, głęboki. Odnajdywanie drogi do Serca Jezusa wymaga od nas zaangażowania, aktywności, uważności. Często także walki duchowej, by pokonywać własne słabości i kuszące, grzeszne wybory. Krókie medytacje bazujące na fragmentach z Pisma Świętego są dla nas motywacją, dają pewne wskazówki, podpowiedzi nad czym powinniśmy pracować, by odnaleźć pełny pokój, nie tracąc nigdy nadziei.Oto fragmenty kilku rozważań z książki:

"Dniem i nocą kołacz do mego Serca. Proś mnie o wiarę, która pozwoli zwycięsko przejść tobie i bliźnim przez każdy etap twej drogi. Proś o nadzieję, która nie pozwoli się ugiąć w doświadczeniach, od jakich nie jest wolna droga przez ziemię" (s. 189).

"Czyń wszystko z miłości do mojego Serca. Ofairuj Mi twoje cierpienia, pragnienia, zamiary. Ofiaruj Mi także zwykłe czynności dnia. Tak będziesz pomnażał moją chwałę na ziemi" (s. 261).

"Oświecony moim słowem będziesz coraz głębiej odkrywał czułą miłość mega Serca, pozwalając jej działać w tobie" (s. 334).

"Wytrwaj we Mnie w przeciwnościach. Jamam moc odmienić twój los. Jeśli nie ustaniesz w modlitwie zawierzenia Mi twojego trudu, przyjdzie dzień, w którym rozradujesz się we Mnie pełnią radości" (s. 335).

Pozostawiam także przykłady krótkich wezwań, zadań, porad, które otrzymujemy pod każdym rozważaniem:

"Proś Jezusowe Serce o łaskę dziecięcej wiary",

"Bądź współpracownikiem Pana - kimkolwiek jesteś, podejmuj troskę o zbawienie bliźnich",

"Twoja ufna modlitwa będzie wysłuchana. Jezus nawet ze zła wyprowadzi dobro",

"Czyny miłości są świadectwem, że jesteś uczniem Jezusa. Każdego dnia podejmuj je".Miesiąc czerwiec jest w Kościele szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. To wyjątkowy czas, który daje nam szansę na poznanie prawdziwego oblicza Boga. Jego Serce to dla nas miłość i dobro nieskończone - dla każdego człowieka, bez wyjątku. To miłość, która nie wyklucza, nie kategoryzuje, nie skreśla, nie wytyka palcem. Co czujesz, gdy myślisz o Sercu Jezusa? Jak je określasz? Niedawno przeczytałam takie zdanie, że Serce Jezusa jest boskie, a zarazem tak bardzo ludzkie, tak bardzo nam bliskie. Mimo wielu cierpień - zawsze z nadzieją. Czy potrafimy nawet w ciężkich sytuacjach życia, wciąż mieć w sercu światło?

Może właśnie czerwiec będzie dla nas początkiem nowej wędrówki - ku prawdziwemu Sercu Boga. On chce być blisko nas, ze swoją miłością, łagodnością, nadzieją. Pragnie także, byśmy uczyli się z taką miłością żyć dla siebie i bliźniego.

Codzienniki autorstwa s. Bożeny Marii Hanusiak są idealną propozycją na prezent. Słowo na każdy dzień zachęca do otwarcia Pisma Świętego, a rozważania pomagają formować nasze serca. W serii znadziejmy także:


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:

Autor: s. Bożena Maria Kanusiak
Oprawa: zintegrowana
Ilość stron: 432
Premiera: 11.04.2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

1 komentarzy

  1. Bardzo fajna pozycja do przeczytania:)Dzięki za rekomendacje

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.