4 cze 2022

WIĘCEJ ANIŻELI CI. REKOLEKCJE WIELKANOCNE. IDEAŁ MIŁOŚCI - KS. KACPER NAWROT

Przy okazji ostatniego wpisu zwracałam uwagę na to, że przed nami miesiąc czerwiec, który poświęcony jest w szczególności Najświętszemu Sercu Jezusa. Pisałam o miłości nieskończonej, bezinteresownej, nie wykluczającej nikogo. I tak w kontekście miłości właśnie, przeczytałam niedawno książkę, która napisana jest w formie rekolekcji. Więcej aniżeli ci, autorstwa ks. Kacpra Nawrota to lektura, która daje nam szansę spojrzeć na życie oczami Boga - przez pryzmat Jego miłości agape. Bezwarunkowej, która nie patrzy na siebie - jest skupiona na drugim człowieku. Czy potrafimy właśnie tak patrzeć na nasze relacje, codzienność, bliskie nam osoby? Czy wiesz, co dzisiaj Pan Jezus powiedziałby na naszą miłość? Jak nauczyć się kochać miłością, która swe źródło ma w podobieństwie do naszego Stworzyciela? Na te i inne pytania autor stara się odpowiedzieć bazując na ciekawych doświadczeniach i postaciach. Pomyślałam, że jak najszybciej podzielę się wpisem o tej pozycji, bo choć dedykowana jest na okres Wielkanocny, to jednak uznałam, że każda pora na rozwój i rekolekcje jest dobra. 

Pamiętam, jak pod koniec Wielkiego Postu zaczęłam z przyjaciółką rozmawiać na temat Męki Pańskiej i Liturgii Wielkopiątkowej. Zastanawiałyśmy się czy w ciągu całego roku rozmyślamy o tych wydarzeniach, czy mamy w sercu Jezusa na krzyżu i to, przez co dla nas przeszedł. O tych refleksjach opowiedziałam ks. Kacprowi, autorowi książki Więcej aniżeli ci, bo Bóg tak pokierował naszymi drogami, że poznaliśmy się osobiście. W odpowiedzi usłyszałam od niego jedno, konkretne zdanie, które zostało ze mną do dzsiaj:

"Bardziej powinniśmy być świadkami zmartwychwstania niż męki".

Niedługo po tym trafiłam na wpis na portalu Stacja7 na temat najnowszej książki ks. Kacpra. Kolejne zdanie, które tam przeczytałam zakodowałam w mojej głowie i już wtedy wiedziałam, że na pewno sięgnę po tę pozycję. Mianowicie:

"(...) prawdziwej miłości nie jest w stanie pokonać nawet śmierć. To właśnie perspektywa zmartwychwstania pozwala nam zrozumieć czym jest prawdziwa miłość".

Och! Jak dobrze jest czasem podzielić się swoimi refleksjami z osobą duchowną! Może ona jednym zdaniem rozwiać myśli, które idą w niekoniecznie dobrym kierunku i naprowadzić nas na dobry tor. Być świadkami zmartwychwstania - nieść miłość, radość, dobrą nowinę! Pomyślałam sobie, że książka Więcej aniżeli ci będzie z pewnością odpowiedzią na te wszystkie moje ostatnie rozmyślania.


Ks. Kacper Nawrot przygotował dla nas czterodniowe rekolekcje, które planowo przeznaczone są na okres Wielkanocny - by dłużej pobyć w temacie miłości Jezusa ponad wszystko, kóra została objawiona na krzyżu. Miłość została tu przedstawiona w sposób wielowymiarowy - przybiera ona różne formy i cechy. Inaczej kochamy swoje dzieci, inaczej współmałżonka, przyjaciela, rodziców. Jednak w każdej tej płaszczyźnie miłości możemy czerpać siłę i inspirację od Jezusa. Od Jego bezgranicznej miłości - troskliwej, oddanej, poświęcającej. 

Książka skład się z czterech głównych rozdziałów przeznaczonych na kolejne dni:

Dzień I. Kochać, słuchać, naśladować.
Dzień II. Brama do lepszego świata.
Dzień III. Burzenie "miłości".
Dzień IV. Ile razy można pytać o miłość?
Świadectwa.

Nieprzypadkowo jako towarzyszy tych rekolekcji autor wybrał Jezusa Dobrego Pasterza, św. Piotra i służebnicę Bożą Chiarę Corbellę Petrillo. To właśnie św. Piotrowi Jezus zadał pytanie: “Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?” (J 21, 15). Doskonale znamy odpowiedź ucznia Chrystusa, która stała się dla niego okazją do naprawy swojego trzykrotnego zaparcia się. Jezus Dobry Pasterz pozwala nam odpowiedzieć sobie na pytanie: czy czuję się teraz kochany przez Boga? Czy potrafimy bez namysłu powiedzieć: "Tak! Pan jest mym pasterzem, niczego mi nie braknie"? Czy jednak skupiamy się na tych brakach właśnie, nie mając wdzięczności za to, co już mamy? 

Ks. Kacper bazuje na fragmentach z Pisma Świętego, które poruszają temat miłości, na własnych przeżyciach, doświadczeniu, ciekawych książkach i świadectwach bliskich osób. Wśród przytoczonych sytuacji, opowiadań jest kilka takich, które szczególnie mnie poruszyły - dotyczą one Chiary Corbelli Petrillo, nazwanej przez papieża Franciszka, świętą z sąsiedztwa. Młoda kobieta, która mimo zachęt do aborcji ze względu na wrodzone wady dzieci, zawsze wybierała ich dobro i życie - nawet jeśli miało trwać "zaledwie" pół godziny. Gdy w końcu trzecia ciąża okazuje się być zdrowa i wszystko przebiega pomyślnie, Chiara dowiaduje się o nowotworze języka. I znów życie dziecka jest najważniejsze, a ona martwi jedynie się tym, że nie zdąży zestarzeć się u boku swego męża. Nigdy nie żałowała swojej decyzji - i to z pewnością jest miłość agape, o której pisze autor. Sama jestem mamą dwójki wspaniałych dzieci, więc przykłady oparte na jej życiu szczególnie trafiły do mojego serca. Dzięki tej książce, mam pragnienie by poznać ją jeszcze bliżej!


Podczas lektury książki Więcej aniżeli ci nie nastawiałam się na to, że najbardziej odbiorę ją jako rekolekcje w kontekście mojego małżeństwa. Wiele jest tam wątków, które skupiają się na relacji mąż-żona, które szczególnie trafiają do mojego serca i zachęcają do głębszej refleksji. Widać to szczególnie, gdy autor opisuje cztery stopnie miłości: eros (miłość erotyczna), storge (miłość przywiązania), filia (miłość przyjaźni) i wspomniana już wcześniej agape (miłość największa i ponad wszystko). 

"Niestety zdarza się, że niektóre rodziny czy małżeństwa darzą się tylko tą jedną miłością - przywiązaniem. Oni się nie rozejdą, bo są do siebie przywiązani i nie potrafią bez siebie żyć, ale tam nie ma innej miłości. To straszne, jeśli miłość jest zbudowana tylko i wyłącznie na przywiązaniu. Storge jest tak naprawdę zaproszeniem do tego, by wejść na wyższy poziom" (s. 68).

W opisie każdego tego miłosnego wymiaru - gdy widzimy czarno na białym, jakich konkretnych zagadnień dotyczą -  w sercu automatycznie robimy rachunek sumienia, odpowiadając sobie na pytanie: a jak to jest w moim małżeństwie? Czy dbam o każdy stopień miłości? Ile daje z siebie? Czy potrafię wykonywać drobne gesty w codzienności, by wywołać uśmiech na twarzy mojego męża wśród zabieganej często codzienności? Nad którą sferą musimy popracować wspólnie, co zmienić, na co się otworzyć, by po prostu nie popaść w rutynę, zapominając o pragnieniach naszego serca? 

Na końcu znajdziemy także poruszające świadectwa - pełne emocji, szczerych wyznań, przepełnione różnymi uczuciami. Ale najwięcej nadzieją - a ona narodziła się z miłości. 
Rekolekcje przygotowane są na cztery dni. Możemy zatem trzymać się tego planu i każdego dnia przerabiać odpowiednie rozdziały, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przeczytać je ciągiem w jeden dzień. Choć lektura dedykowana jest na ten kończy się akurat czas Wielkanocny, to myślę, że jak najbardziej możemy sięgnąć po tę lekturę w każdym okresie roku. By pisać, mówić, czytać o miłości - zawsze jest odpowiedni moment. Po co więc czekać zbyt długo, jeśli można zacząć już dzisiaj?


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: ks. Kacper Nawrot
Okładka: miękka
Ilość stron: 168
Data premiery: 04.2022
Wydawnictwo: Stacja7

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.