1 gru 2023

HISTORIA BOŻEGO NARODZENIA - DOMINIKA STADNICKA-STRZEMBOSZ

"Do Bożego Narodzenia prowadzi nas droga. Wiecie jaka? Taka, jaką przeszli Maryja i Józef" - jakoś szczególnie ujęło mnie to zdanie w książce Historia Bożego Narodzenia, Dominiki Stadnickiej-Strzembosz, dedykowanej najmłodszym czytelnikom. Obrazowo pokazuje nam, że Adwent jest pewnym "odcinkiem czasu", szlakiem, który przecieramy, by dojść do pewnego celu. W tym przypadku mówimy o narodzinach Jezusa, naszego Zbawiciela. I o tyle, o ile dorośli starają się duchowo przeżyć ten czas, to czy zwracamy także uwagę na to, by między naszymi obowiązkami, pracą, traceniem energii na poszukiwanie prezentów, dekoracji - nie zapominać o naszych pociechach? Jak przygotować dzieci do tego wyjątkowego święta, by ich istota nie skupiała się na tej niepotrzebnej gonitwie, a po prostu na znaczeniu i historii? Jak opowieść o Bożym Narodzeniu przekazać najmłodszym? Wyżej wspomniana publikacja z pewnością przychodzi nam z pomocą!

Gdzie zaczyna się historia Bożego Narodzenia? Jakie postaci biblijne biorą w niej udział? Kto jest w niej najważniejszy? Czy droga do Betlejem była trudna? Jak wyglądała? W jakich warunkach narodził się Jezus? Do kogo był podobny? Do mamy? Do taty? Co robią w stajence wół z osiołkiem? 

Książka Historia Bożego Narodzenia odpowiada na te i wiele innych pytań w zrozumiały dla dziecka sposób, a miłe dla oka ilustracje w niej zawarte, pozwalają na jeszcze większe wyobrażenie sobie czytanej treści. 


Każdy rozdział rozpoczynają cytaty z Pisma Świętego. To, co zwróciło moją uwagę, to posiłkowanie się fragmentami, które nie pochodzą wyłącznie z Ewangelii, ale także ze Starego Testamentu. To pokazuje naszym dzieciom, że wszyscy bohaterowie Biblii wypatrywali Mesjasza. Począwszy od Adama i Ewy, rodziców czy dziadków Maryi i Józefa, a także innych postaci, o których przeczytamy w księgach spisanych przed narodzeniem Jezusa. 

Następnie czytamy opowieść, nawiązującą do poruszanego tematu: do podobieństwa, drogi do Betlejem, Anioła, nocy, kiedy narodził się Pan Jezus. Autorka bazując na Słowie, porównuje często biblijne historie do naszego życia. Dzieci mogą posłuchać o tym, że także mają swojego anioła, który nie odstępuje ich na krok albo, że pieśni, które z radością wyśpiewaywali pastuszkowie są znane nam wszystkim z Mszy Świętej. Czym są kolędy? Co opowiadają? Na podobieństwo jakiego obrazu został stworzony Jezus? Och, ile tu refleksji!
Po kilku rozdziałach tej książki, chciałam sprawdzić, co moje dzieci zapamiętały z przeczytanych już stron, więc zadałm im kilka prostych pytań. Tak mniej więcej wyglądały odpowiedzi:

Mama: Co to jest Boże Narodzenie?

Matylda: Jezus się narodził! I pamiętam, że Anioły przyleciały do Niego! Mikołaj, a wiesz, że diabeł to jest taki zły Anioł?

Mikołaj: Tak, i on się właśnie zamienia w złego!

Mama: A wiecie Kto się urodził w Boże Narodzenie?

Mikołaj: Pan Jezus! I był tam też osiołek!

Matylda: I baranek i krowa.

Mama: A jak mają na imię rodzice Jezusa?

Matylda: Maryja!

Mikołaj: Józef!

Mama: A gdzie się narodził Pan Jezus?

Matylda: W stajence.

- i to jest właśnie piękny owoc czytania z dziećmi książek! Serce rośnie! 
Przybliżanie dzieciom istoty Świąt Bożego Narodzenia za pomocą ciekawej lektury, niesie ze sobą wielką wartość. To nie tylko sama wiedza i wiadomości, które pozostają w głowach małych czytelników, ale przede wszystkim rodzą w nich miłość do Jezusa od najmłodszych lat, więc trafiają także w ich serca. Dla rodziny to również budowanie więzi poprzez wspólne spędzanie czasu z książką, rozmowami przy herbacie. To krótkie dialogi, które wywiązują się podczas lektury, radość z odpowiadania na te wszystkie pytania, bo przecież już wiedzą, co powiedzieć i chętnie się tym pochwalą! 

Myślę, że jest to cenna publikacja dla dzieci, którą warto mieć w swojej domowej biblioteczce. Z pewnością umili całej rodzinie adwentowe wieczory, czekając na narodziny Jezusa.

"Podobno z wiarą jest tak, że rośnie po drodze" (s. 21).

Zabierz swoje dzieci w drogę do Betlejem!

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Dominika Stadnicka-Strzembosz
Ilustracje: Marcin Strzembosz
Oprawa: twarda
Ilość stron: 80
Premiera: 11.2023
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.