30 lis 2023

CZEGO PRAGNĘ, KIEDY PRAGNĘ - S. GABRIELLA TRIPANI

Czy dzisiaj, dokładnie teraz, gdy czytasz ten wpis, potrafiłbyś odpowiedzieć bez namysłu na pytania: czy dobrze się znasz? Czy akceptujesz to, jakim jesteś człowiekiem? Czy są tematy w twoim życiu, które wciąż wymagają od ciebie pracy, by to, co było kiedyś, nie musiało już wpływać na to, co teraz albo przed tobą? Jestem przekonana, że każdy z nas, choć na jedno to pytanie odpowie twierdząco. Poznanie samego siebie, akceptacja, rozwój są potrzebne w naszym życiu, by szczęśliwie iść do przodu i podejmować właściwie decyzje. Ale czasem do świadomych wyborów, zgodnych z naszymi wartościami, przekonaniami i pragnieniami naszego serca - jest długa droga. A często wpływa na to niestety przeszłość, to, co zostało w nas zakorzenione w domu rodzinnym, czego doświadczyliśmy jeszcze jako dzieci. Jeśli dziś czujesz, że nie wiesz od czego zacząć albo jak zabrać się za to, by wcielić w życie swoje pragnienia, a wszelkie plany i pomysły odkładasz na "później", bo wciąż uruchamia się w twojej głowie wewnętrzny krytyk albo coś, co po prostu cię hamuje, sięgnij po książkę s. Gabrielli Tripani, Czego pragnę, kiedy pragnę, która pomoże ci zbadać, zweryfikować, nazwać wewnętrzne sprzeczności, zrozumieć skąd pochodzą i po prostu - ruszyć z miejsca!


Książkę otwierają słowa, które już na początku dają nadzieję, że ta publikacja pomoże nam "rozprawić się" z przeszłością. Zostawię go tutaj na zachętę:

"Poznać siebie, zaakceptować siebie, zmienić się... po to, by dać siebie więcej. Trudna droga. Lecz bez tego nie ma ciągłości między teraźniejszością i przyszłością. Przyszłość unosi się na wodzie i nie wiadomo, gdzie ją osadzić. Oto cel tej książki: zrozumieć, jaki jest związek między mną, moim życiem codziennym i moją przyszłością, nauczyć się ufać zarówno małym krokom, jak i wielkim pragnieniom".

S. Gabriella Tripani, psycholożka i formatorka, tłumaczy w przystępny, prosty, obrazowy sposób, jak nauczyć się rozpoznawać kryjące się w nas sprzeczności. Przede wszystkim - potrafić dojść do źródła, skąd one pochodzą? Jak odkryć przyczyny, które nas hamują, by żyć w pełni szczęśliwie? I właściwie, jak mieć pewność, że to czego pragniemy… jest rzeczywiście tym, czego tak naprawdę pragniemy.

Autorka zwraca uwagę, że w obliczu tych sprzeczności, które zwykle następują po naszej ocenie życia, które obecnie prowadzimy z tym, które chcielibyśmy prowadzić, występują trzy rodzaje reakcji:

1. Co to ma do rzeczy? - czyli co ma wspólnego nasze obecne życie, z tym, jakie chce prowadzić jutro?

2. Jak przyjdzie pora, będę potrafił, teraz mogę robić, tak, jak mi się podoba, jak mi wygodniej - czyli teraz nie muszę się trudzić, by coś zmienić.

3. Chciałbym, ale nie potrafię - mam tyle ograniczeń, że nie mogę się zmienić i się poddaję.

Z czego one wynikają?  Z niedostatecznego samopoznania, akceptacji siebie, takich, jakimi jesteśmy. To właśnie to nie pozwala nam ruszyć do przodu, zrobić kroku, który coś w końcu w naszym życiu zmieni. Pragnienia, które mamy, nie potrafimy wcielić w naszą codzienność. A gdybyśmy przecież zrobili ten jeden, maleńki właściwy krok do przodu - tak wiele moglibyśmy dla siebie zrobić.By zamienić kiedyś na dziś należy poznać to, co wydarzyło się w przełości - przepracować, zrozumieć źródło, zaakceptować to, co miało miejsce. Często mówimy: "taki już jestem""tak już jest". Ale moglibyśmy w takim razie dodać: "co teraz mogę z tym zrobić?". Czasem trzeba zrobić krok do tyłu - ale tym razem nie po to, by uciec - ale wziąć rozbieg i zmierzyć się z wilkiem, który wciąż staje nam na drodze.

Dzięki tej książeczce bliżej przyjrzysz się kilku tematom, które pozwolą ci szerzej zweryfikować pewne tematy, które prawdopodobnie musisz przepracować. Są to między innymi:

1. Czym jest samopoznanie? Jak spontaniczność ma się do bycia sobą?

2. Skąd czerpać siłę do tego, by stawać się odważnym?

3. Czy powinieneś przyjrzeć się swoim przyjaźniom? Czy wszystkie są owocne? Czy nie tkwimy w znajomościach, które wzbudzają w nas wciąż nieustannie złe emocje?

4. Czy rozumiem fakt, że moje życie jest darem od Boga?

5. Jak znaleźć pracę, którą pragnę?

6. Czy słowa miłości mają znaczenie? Co w nas zmieniają?

Warto oczywiście zaznaczyć, że każde omawiane przez siostrę zagadnienie jest opisane przez pryzmat słowa Bożego i Jego nieskończonej miłości do każdego człowieka. Do ciebie także, wiesz? 
Ciekawym pomysłem autorki jest przestrzeń do pracy nad sobą. Nic nas tak nie uczy, formuje, jak praktyka. Po każdym rozdziale czytelnik ma szansę podjąć się ćwiczeń, zadań do wykonania, które pomogą nam przyjrzeć się sobie. Najpierw więc przerabiamy temat, który zapoznaje nas z omawianym problemem, a następnie, wykonując zadania, odpowiadając na pytania, zapisując swoje uwagi w odniesieniu do własnych doświadczeń, przyglądamy się temu, nad czym jeszcze musimy popracować.

Choć książeczka liczy niespełna 100 stron, co oczywiście jest ilością do pochłonięcia w jeden wieczór, polecam jednak rozłożyć ją sobie na kilka podejść. Warto dłużej pochodzić z każdym tematem, poświęcić czas na wykonanie ćwiczeń, które pomogą wcielić poznane treści w życie.

Jeśli zatem jednym z waszych pragnień w sercu jest poznanie siebie, by móc żyć pełnią życia - ta książka może wam w tym pomóc! Zamień "kiedyś" na "dziś"!SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Gabriella Tripani
Okładka: miękka
Ilość stron: 96
Premiera: 2023
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.