10 lut 2023

40 DNI DUCHOWEJ ODNOWY. MEDYTACJE NA WIELKI POST - S. BOŻENA MARIA HANUSIAK

W zeszłym roku, pisząc o Wielkim Poście, wspominałam o tym, że klasyczna i zawsze aktualna triada wielkopostna pokazuje nam w jakim kierunku należy iść podejmując wszelkie postanowienia w tym ważnym okresie dla każdego chrześcijanina. Post, modlitwę i jałmużnę porównałam do duchowego trójboju, podkreślając, jak praca duchowa jest ważna. Często stoimy w obliczu alternatywy, co jest istotniejsze dla nas: nauka Jezusa czy też to, co my uznajemy dla siebie za większą wartość? Stąd też rodzą się w naszych sercach pragnienia różnych postanowień na ten okres. By tą decyzją, postawą, działaniem starać się zrobić coś dla Niego. Coś więcej niż zazwyczaj. Coś, co będzie dla nas prawdziwym trudem i wyrzeczeniem, dzięki któremu zbliżymy się do Jego przebitego Serca. Wielki Post to wyjątkowy czas w całym okresie liturgicznym. Jeśli przeżywamy go aktywnie, zgłębiając Ewangelię, rozważając mękę Pańską, pamiętając o modlitwie, pokucie i jałmużnie mamy ogromną szansę, by stanąć w prawdzie i zobaczyć, jakie są nasze serca. A one często tęsknią, ranią, są zagubione - bo wołają o Jego Miłosierdzie! Książka s. Bożeny Marii Hanusiak pomoże Ci przejść przez 40 dni Wielkiego Postu z poczuciem, że nie zmarnowałeś tego czasu. Effatha! Otwórz się na Boże działanie!S. Bożena Maria Hanusiak, pustelnica archidiecezji krakowskiej, całe swoje życie uczy się trwać w Bożej obecności, skupieniu, rozważając Boże nauki. Swoimi owocami dzieli się za pomocą różnych książek, tekstów, opracowań. Zauważyć można, że jej ulubioną formą tworzenia publikacji są rozważania na każdy dzień roku w oparciu o fragmenty z Biblii i modlitwę. Tym razem autorka proponuje nam czterdziestodniowe rekolekcje, które mogą stać się ważnym krokiem do przemiany naszych myśli i serca.

Czy jesteście gotowi na taką duchową odnowę?Każdego dnia Wielkiego Postu rozpoczniemy lekturę wybranym fragmentem z Pisma Świętego. Cytaty pochodzą z Ewangelii i odpowiadają kolejnym etapom męki Pańskiej. Autorka korzysta naprzemiennie z tekstów wszystkich czterech ewangelistów: Mateusza, Łukasza, Marka i Jana, co pozwala nam spojrzeć na te same wydarzenia z różnej perspektywy. W Ewangelii właśnie to zachwyca mnie najbardziej, że nie jest to tylko zbiór faktów i danych obiektywnych ale także subiektywne spojrzenie każdego z ewangelistów na Jezusa i Jego dzieło. Choć wszystkie cztery Ewangelie opisują tę samą osobę i wydarzenia, czynią to jednak w sposób różny. Ponieważ jednak wyrastają z jednego pnia, nie mogą więc być niczym innym jak różnymi tonami tej samej melodii, o czym miło mi było również posłuchać podczas wykładu z Duchowości karmelitańskiej, prowadzonego przez o. Andrzeja Ruszałę OCD.

Kolejny fragment dziennych rozważań to słowa Jezusa do naszego serca. Mojego, twojego - każdego, kto tylko zdecyduje się sięgnąć po ten tomik. Czytając to, co nasz Zbawiciel chce nam przekazać możemy wyobrazić sobie, poczuć w jakimś stopniu to, czego doświadczał. Przede wszystkim, co czuł, co widział, jakie myśli przychodziły Mu wtedy do głowy - z każdym etapem Jego męki. Wszystkie rozważania rozpoczynają się krótkim wezwaniem: "Patrz na Mnie, Boga-człowieka...", dla ukazania tego wielkiego powołania i misji, dla jakiej przyszedł na świat, a także podkreślenia, że On także był człowiekiem, który żył w konkretnym kontekście historycznym i umarł po dokonaniu się Jego życia w biegu historii. Jezus Chrystus - prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek. 

Co zatem może Jezus mówić do twojego/mojego serca?

"Patrz na Mnie, Boga-człowieka, który doświadcza ciemności krzyża. Chociaż nie przestawałem płonąć żarem miłości do Ojca, odczuwałem dotkliwy ból opuszczenia przez Niego" (s. 81).

"Patrz na Mnie, Boga-człowieka pocałunkiem wydanego prześladowcom przez jednego z wybranych uczniów. Jeszcze w Wieczerniku zapowiedziałem to wydarzenie" (s. 97).

"Patrz na Mnie, Boga-człowieka, pełnego łagodności i miłosierdzia, który - będąc niewinnym - z miłości do ciebie pozwolił, aby Go pojmano, skrępowano sznurami jak złoczyńcę, popychano, uderzano..." (s. 127).

Słowa te wzywają nas do bycia naśladowcami Chrystusa. Jak napisał w słowie wstępu o. Tomasz Maria Dąbek OSB: "do podejmowania trudów naszego życia w oparciu o rozważanie postawy Zbawiciela i korzystania z nadprzyrodzonej pomocy, jaką nam zostawił w swoich słowach i sakramentach sprawowanych w Jego Kościele".Codzienne rozważania zakończone są myślami ojców pustyni i ojców Kościoła, którzy odnoszą się do konkretnego tematu, dzieląc się swoim doświadczeniem wiary i nauką. Przykładowo, piątego dnia Wielkiego Postu, zostanie poruszona kwestia pokory. Znjadziemy tam słowa Filoteusza z Synaju, które mają poruszyć nasze serca, skłonić do refleksji, głębszego przeżywania wiary, a tym samym - duchowej odnowy:

"Gdzie znajduje się pokora, pamięć o Stwórcy umocniona czujnością i uwagą, a także częsta modlitwa powstrzymująca duchowych wrogów – tam właśnie jest miejsce Boga. Serce staje się wówczas niebem. Zastępy złych duchów boją się w nim pozostawać ze względu na Boga, który w tym miejscu mieszka" (s. 34).

W tytule książki znajduje się określenie "duchowa odnowa". Jest to dla nas znak, że ta publikacja pomoże nam przeprowadzić mały remont w naszej duchowości, jakąś znaczącą zmianę, przebudowę, naprawę. Treści tej lektury pomogą nam otworzyć się na Boże działanie OD NOWA. Nawrócić się, zacząć od początku, ponownie, jeszcze raz. Bo tak wygląda nasze życie - wciąż upadamy i zaczynamy znów od pierwszych kroków powstawać z nową siłą.

"Odnawiaj mnie swoją miłością. Pomóż mi stawać się człowiekiem na miarę pragnień, które sam we mnie rozapliłeś, i wypełnić powołanie otrzymane od Ojca".

Przeżyj ten czas w skupieniu, w Jego obecności - z Jego Słowem i cichą modlitwą. Rozważania zawarte w tej książce pomogą ci dobrze przygotować się do obchodów największych tajemnic naszej wiary: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: s. Bożena Maria Hanusiak
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 264
Premiera: 03.02.2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.