22 sty 2023

NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO - JAK CELEBROWAĆ TEN DZIEŃ?

W Liście apostolskim Aperuit illis, ogłoszonym 30 września 2019 r., papież Franciszek postanowił, aby III niedziela zwykła była obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. Jest to zachęta, by tego dnia dokonywać uroczystej intronizacji Pisma Świętego, poprzez np. położenie otwartego egzemplarza w takim miejscu w swoim domu, by był on dostępny dla każdego domownika. Dzień ten ma na celu także przywołanie ważności głoszenia Słowa Bożego w liturgii oraz podkreślenie znaczenia codziennej lektury oraz modlitwy Pismem Świętym. Zarówno Niedziela Słowa Bożego, jak i Tydzień Biblijny, pogłębiają świadomość znaczenia Biblii w naszym życiu i przygotowują wiernych do karmienia się jej treścią. Często pytacie mnie "od czego zacząć?", "jak czytać Pismo Święte?", "jakie są moje sposoby na lekturę Biblii?". Celebrując dzisiejsze święto podzielę się z wami moimi sposobami na spędzanie czasu ze Słowem. Może właśnie dzisiaj (zwłaszcza te osoby, które nieśmiało tu zaglądają) wyciągniecie swój egzemplarz Pisma, by choć przez chwilę, w ciszy, skupić się na tym, co ważnego Bóg ma wam do powiedzenia?Zaczytywanie się w Słowie Bożym przemienia nasze życie, uwrażliwia nas, sprawia, że zaczynamy dostrzegać więcej. Warto robić to systematycznie, w skupieniu i ciszy, tak, aby uważnie przyjmować do serca to, co chce przekazać nam Pan. Mam dla was propozycję czytania Słowa, bazując na pięknych wydaniach Pisma Świętego i pomocnych książek od Edycji Świętego Pawła, po które najczęściej sięgam każdego dnia. 
Biblia

I tu oczywiście warto podkreślić, że jeżeli chcecie zaczytywać się w Słowie to każde wydanie będzie odpowiednie (oczywiście mam tu na myśli każde katolickie :). Biblii na rynku mamy dostępnych wiele - różnią się tłumaczeniem, oprawą, gabarytem, wielkością czcionki, kolorami. Pisałam o tym we wpisie porównawczym, możecie przeczytać o tym szerzej - TUTAJ. Ostatnio najczęściej sięgam jednak po Biblię dla Kobiet, ponieważ razem z moimi przyjaciółkami czytamy ją zgodnie z planem na 365 dni, który jest na końcu tego wydania.

Czym to Pismo Święte wyróżnia się i co właściwie oznacza, że jest "dla kobiet"? 

Dedykacja ta odnosi się do tekstów wstępu, podkreślających dialog między Bogiem, a kobietą. Znajdziemy je na samym początku Biblii. Są to na przykład: fragmenty homilii papieża Franciszka, List do Kobiet Jana Pawła II czy też rozważania s. Anny Marii Pudełko AP, dotyczące piękna kobiety. Myślę, że to ciekawy pomysł, że zostały one dodane do tego wydania, bo jest w nich wiele mądrości i piękna, do których warto wracać. Poza tym Słowo jest Słowem - i nie ma w przekładzie jakichś zmian, o co często pytacie. 


Dodatkowo na końcu mamy wskazówki, jak czytać Biblię oraz plan lektury na 365 dni. W tym roku z Klaudią i Oliwią korzystamy właśnie z tej rozpiski. Na naszym wspólnym koncie - rozmowy_w_boskimstylu - udostępniłyśmy plan czytania na styczeń. Rozkład zawiera wybrane fragmenty na każdy dzień roku, zgodnie z rozpiską z Biblii dla Kobiet. Można zacząć w dowolnym dniu, na przykład od dzisiaj, kiedy celebrujemy Niedzielę Słowa Bożego. Trzymając się planu oraz przeznaczając na lekturę około 20 minut dziennie, w ciągu roku można przeczytać całe Pismo Święte.


Tu jest dostępna nasza plansza w formacie PDF.


Jest to oczywiście propozycja, jeżeli ktoś czuje, że taki plan będzie pomocny, mobilizujący. Warto jednak dodać, żeby nie zamykać się tylko na tą rozpiskę i sięgać także do tych fragmentów, które danego dnia mamy natchnienie przeczytać - za sprawą Ducha Świętego, jak wierzę!

Boski Bullet Book. Poczuj miętę do Słowa!

Jestem zwolennikiem zapisywania wszelkich poruszeń serca podczas lektury Pisma Świętego. Najbardziej lubię robić to w kreatywny sposób, tworząc kolorowe notatki z rysunkami. Bible journaling, czyli "biblijne pamiętnikowanie", zmieniło moje życie - nie tylko biorąc pod uwagę duchowość, rozwój, pasję - ale także nową drogę zawodową. Kolorowe, nieśmiałe notatki rozbudziły we mnie zapał, by stworzyć książkę, Boski Bullet Book. Poczuj miętę do Słowa z miejscem do twórczego ozdabiania cytatów z Pisma Świętego, a także by postawić wszystko właśnie na ten kierunek moich działań w sieci i otworzyć sklepik internetowy z dodatkami przydatnymi do ozdabiania stron Biblii.

Jeśli zatem lubicie, tak jak ja, kreatywnie spędzać czas ze Słowem, interesujecie się Bible Journalingiem, tworzeniem notatek, dziennika duchowego - pozwolę sobie polecić moją książkę, która została stworzona właśnie do tego celu. W środku znajduje się także 12 felietonów z przesłaniem, piękne zdjęcia i przede wszystkim - przestrzeń do wykorzystania według własnego pomysłu.

Książkę można zamówić bezpośrednio na stronie wydawcy TUTAJ lub w moim sklepiku, dobierając do tego różne dodatki (naklejki, art. piśmiennicze, zakreślacze) - TUTAJ.Nowy Testament i Psalmy. Bible Journaling

Od niedawna możemy nareszcie cieszyć się pierwszym wydaniem Biblii do Bible Journalingu. Edycja Świętego Pawła zadbała o to, by na rynku pojawił się Nowy Testament i Psalmy dostosowany do tworzenia własnych notatek na marginesie. 


Biblijny tekst został umieszczony w jednej kolumnie, a obok zostawiony jest obszerny margines przeznaczony do tworzenia własnych zapisków, rysunków, ozdabiania go naklejkami, kolorowymi papierami, taśmami. Tylko wyobraźnia nas ogranicza w tym, w jaki sposób kreatywnie wykorzystamy to miejsce. Plusem są także delikatne kropki w stylu notatnika do bullet journal, które znacznie ułatwiają zgrabne pisanie, rysowanie, planowanie rozmieszczenia zapisków. Na każdej stronie znajdują się delikatne, kwieciste grafiki, które możemy pokolorować, jeśli mamy ochotę - poprawić cienkopisem, by były bardziej widoczne albo zostawić takie, jakie są i na nich zapisać swoje myśli. Taka wersja stanowi dodatkowe ubogacenie naszego marginesu, tworząc go bardziej estetycznym. Dobrze, że grafiki są delikatne, niczym znak wodny, dlatego możemy wykorzystać je na różne sposoby.

Na marginesach mamy także oznaczenia ksiąg Nowego Testamentu, co ułatwia wyszukiwanie konkretnego fragmentu tekstu. Paginatory te nie są wykrojone, dzięki czemu kartka pozostaje cała - bez wyciętego wgłębienia. Odnośniki zostały oznaczone kolorem miętowym, co jest spójne z estetyką Biblii. 

Cały wpis poświęcony temu wydaniu znajdziecie TUTAJ.

Przyznam, że uwielbiam korzystać z tego wydania! Dzięki temu, że przez zapiski, kolorowe notatki staje się bardziej spersonalizowana, osobista to mam ochotę częściej po nią sięgać. Biblia ta jest lubiana zarówno przez młodsze kobiety, jak i bardziej doświadczone życiem :)

Biblię można zamówić bezpośrednio na stronie wydawcy TUTAJ lub w moim sklepiku, dobierając do tego różne dodatki (naklejki, art. piśmiennicze, zakreślacze, świecę, pióro i inne) - TUTAJ.


Słowo na każdy dzień
Ewangelia 2023
Droga. Prawda i Życie

Wydawnictwo zadbało kolejny rok o nowe wydanie Ewangelii na każdy dzień. Korzystam z tej książeczki już kilka lat - i nie wyobrażam sobie bez niej poranków. A te zwykle są "na łączach" z Klaudią i Oliwią - przy kawie, często w towarzystawie naszych dzieci. Ot, zwykła codzienność mam, a jednak przez wspólne czytanie Ewangelii staramy się te nasze dni uświęcać. Właściwie jesteśmy dla siebie taką grupką dzielenia - modlimy się, czytamy Słowo, a później dzielimy swoimi przemyśleniami, refleksjami, historiami z życia. Często porównujemy fragmenty z innymi tłumaczeniami, by zwrócić uwagę na podkreślenie najbardziej istotnych słów. Jeśli zatem macie taką możliwość, by ze swoimi przyjaciółmi czytać słowo Boże, czy to łącząc się ze sobą online czy też podczas spotkania na żywo, a może należycie do kręgu biblijnego, wspólnoty to korzystajcie z tej ogromnej łaski! Nas wspólne czytanie bardzo ubogaca i na pewno też do siebie zbliża.Książeczka oprócz dziennej rozpiski czytań posiada także dodatkowe modlitwy na różne okazje, zaznaczone święta i wspomnienia liturgiczne. W tym roku przy okazji czytania Ewangelii z nia, notatki tworzę w małym kalendarzu, który mam zawsze pod ręką.

Ewangelię na każdy dzień możecie zamówić TUTAJ, a kalendarz znajdziecie TU.


Ewangelia dla dzieci 2023

Na koniec przychodzę do was z propozycją dla waszych pociech. Ewangelia dla dzieci na 2023 rok to książka, której bohaterami są bliźniaki: Zuzia i Antek, którzy starają się poznawać słowo Boże od najmłodszych lat. W książce znajdziemy teksty i czytania na wszystkie niedziele i święta w roku, odnośniki do Biblii, różne historie z życia rodzeństwa, które niosą za sobą morał i biblijne przesłanie. Młody czytelnik ma także do wykonania przeróżne zadania - krzyżówki, zagadki, kolorowanki. Publikacja dedykowana jest dla dzieci w wieku szkolnym, ale moja pięciolatka także chętnie po nią sięga (już kolejny rok). Wszystko zależy od rodzica - w jakim stopniu będzie zaangażowany w pomoc swojemu dziecku, bym jak najwięcej zrozumiało z tekstu. 

Kolorowe ilustracje, duża czcionka, przyjazne teksty, mądre zadania. Wszystko dostosowane pod młodego czytelnika tak, aby zachęcić go do tej ciekawej lektury.

Ewangelia dla dzieci na rok 2023 dostępna jest do kupienia TUTAJ.
W Liście Apostolskim Aperuit illis Ojciec Święty wskazuje, że Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych. Należy ona przede wszystkim do ludu zebranego, aby jej słuchał i odnalazł się w jej Słowie, jednoczącym wiernych i sprawiającym, że stają się jednym ludem. 

Otwórz dziś swoją Biblię. Znajdź swój ulubiony sposób spędzania czasu z Jego Słowem. Miej ją zawsze w widocznym miejscu. Słuchaj, co Pan ma Ci do powiedzenia!

"Szczęśliwi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je" 
(Łk 11,28)
0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.