13 gru 2022

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ BOŻEGO NARODZENIA. ROZWAŻANIA WEDŁUG TEKSTÓW Z DZIENNIKA DUCHOWEGO SŁUGI BOŻEJ S. LEONII MARII NASTAŁ

Siostra Leonia Maria Nastał - mistyczka, która rozmawiała z Jezusem. Pisarka, która pozostawiła po sobie pewną ilość pism o treści ascetyczno-mistycznej i literackiej, między innymi Dziennik duchowy, wiele cennych listów, referatów, wierszy. Nazywana przez wielu polską św. Teresą od Dzieciątka Jezus, zdecydowaną by powiedzieć światu czym jest droga duchowego niemowlęctwa. Orędowdniczka i powierniczka tajemnic Jezusa od najmłodszych lat miała pragnienie w swoim sercu by zostać świętą. Postać, która jest warta uwagi i głębszego poznania. To właśnie w jej towarzystwie możemy przygotować się w tegorocznym Adwencie do przyjścia Pana Jezusa. Wszystko to dzięki Nowennie przed uroczystością Bożego Narodzenia spisanej na podstawie rozważań według tekstów z Dzinnika duchowego sługi Bożej s. Leonii Marii Nastał przez dwie autorki, Barbarę Zielezińską i s. Elżbietę Korobij słNMP. Czerpiąc z bogactwa jej pouczeń, otwórzmy nasze serca na narodziny Dzieciątka i doświadczenie Jego miłości!


Nowenna jest nabożeństwem odprawianym przez dziewięć dni, przed jakimś świętem, dla uczczenia tajemnicy wiary albo uzyskania od Pana Boga szczególnej łaski, przez wstawiennictwo jakiegoś świętego. W dniach od 16 grudnia do 24 grudnia możemy przygotować się na uroczystość Bożego Narodzenia poprzez odmawianie takiej nowenny. Najnowszą czytelniczą propozycją wydawnictwa Edycji Świętego Pawła jest niepozorna książeczka z rozważaniami sługi Bożej s. Leonii - w dwóch wersjach do wyboru - które w tym czasie mogą nam towarzyszyć. 

16 grudnia 1935 roku Jezus skierował słowa do s. Leonii Nastał:

"Leonio, rozpocznijmy życie wespół w ściślejszym tego słowa znaczeniu. Pójdź do Serca mej Matki Niepokalanej, spędź 9 dni poprzedzających uroczystość Bożego Narodzenia przy tym najsłodszym Sercu, razem ze Mną. Każdy z dziewięciu dni poświęć ku uczczeniu jednego z dziewięciu mieisięcy, jakie spędziłem w tym raju dziewiczym. Pierwszy dzień poświęć uwielbieniu i miłości Ojca przedwiecznego, który w myśli swojej przewidział od wieków stworzenie ludzkości, tajemnicę wcielenia swego Syna (...)" (Dz. 54).

Jak widać o modlitwę prosił Leonię sam Jezus w objawieniach. Pragnął także, by pisała Dziennik na chwałę Jego najsłodszego Serca. Dzięki temu możemy dzisiaj przeżywać w szczególny sposób czas oczekiwania na przyjście Pana, zagłębiając się w notatki polskiej mistyczki.


W książeczce zostały przygotowane dwie wersje nowenny do wyboru. Czytelnik może wybrać rozważania zgodnie z potrzebą serca i na ich podstawie odprawić dziewięciodniowe nabożeństwo, by uczcić Dzieciątko Boże i prosić o potrzebne łaski. W obu wersjach każdy dzień ma swoje hasło przewodnie, na którym mamy się skupić. Rozważania, będące fragmentem z Dziennika duchowego s. Leonii oraz krótką modlitwę podsumowującą. Każdy dzień kończymy litanią do Dzieciątka Jezus, której tekst znajduje się na stronie 16.


Każdy dziń poświęcony jest uczczeniu kolejnego miesiąca życia Pana Jezusa pod sercem Matki Najświętszej. W rozważaniach s. Leonii wiele jest słów Jezusa, które kierował do niej z prośbą, by w swoim życiu kierowała się drogą dziecięctwa duchowego. "Wobec Ojca niebieskiego masz pozostać maleńkim dziecięciem, które swoją prostotą, zupełnym zaufaniem i całkowitym oddaniem się, sprawia radość kochającemu je Ojcu" (s. 24). Mówił i gotowości na przyjęcie wielu łask - o miłości, która przemiania i przeistocza. 

Myśli, hasła przewodnie, na jakie ukierunkowane są rozważania w pierwszej wersji nowenny to np. miłość, szczerość i prostota, pokora, ufność. W drugiej wersji znajdziemy również ubóstwo, umartwienie, milczenie wewnętrzne. Każdego dnia będziemy poznawać zagadnienia, na które powinniśmy zwracać uwagę w naszym życiu, a w tym szczególnym czasie przedświątecznym poświęcić im więcej czasu i modlitwy.Ta niepozorna książeczka nie tylko pozwoli nam przygotować nasze serca na Uroczystość Bożego Narodzenia, ale z pewnością wielu czytelników zainspiruje, by dzięki wybranym fragmentom z Dziennika duchowego s. Leonii Nastał sięgnąć do źródła - do całego dzieła - by poznać ją jeszcze bliżej. A szczególnie "poznać głębiej odwieczną Miłość Boga, zachwycić się Nią i na nowo w Nią uwierzyć" - jak pisała sama m. Mariola Karaś, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej.

Niech w tym wyjątkowym czasie Adwentu - oczekiwania i przygotowania na Boże Narodzenie - Jego miłość stanie się zasadniczą treścią życia, dzięki odprawianej nowennie z rozważaniami s. Leonii Nastał. 
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Barbara Zielezińska, s. Elżbieta Korobij słNMP
Oprawa: miękka
Ilość stron: 64
Data premiery: 12.2022
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.