31 gru 2022

MIŁOŚĆ UWIERZY PRZYJAŹŃ ZROZUMIE. ZAPISKI Z POETYCKIEGO PAMIĘTNIKA - KS. JAN TWARDOWSKI

Ks. Jan Twardowski zaliczany jest do najwybitniejszych i najbardziej lubianych współczesnych polskich poetów. Ksiądz katolicki, którego twórczość odwoływała się do wiary, duchowości, własnych doświadczeń i refleksji. Jego wiersze i proza traktowane są często jako poradniki dobrego życia z duszpasterskim przesłaniem. Cytaty zapisanych myśli zapadają w pamięć na wiele lat i otwierają nawet najbardziej zamknięte serca. Jestem zatem przekonana, że najnowsza publikacja Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika będzie dla wielu czytelników pomocna, by jeszcze szerzej otworzyć swoje serca na pokój, radość, nadzieję, wiarę, miłość. Na wszystkie te uczucia, które w dzisiejszych czasach często są w cieniu tych zupełnie do nich przeciwnych. Niespokojne czasy. Tak krótko opisywaliśmy mijający już rok. Czy zapiski ks. Twardowskiego, o których sam mawiał, że mają charakter bezpośredniej rozmowy z serca do serca, mogą otworzyć właśnie twoje na to, by szczególnie w chwilach ciemności powtarzać jasne słowa "Jezu ufam Tobie"? 

W słowie wstępu napisanym przez Aleksandrę Iwanowską, edytorkę twórczości księdza poety, możemy przeczytać, że autor patrzył na siebie z dystansem. Mawiał, że "zwykle od księdza oczekuje się rekolekcji, katechezy, a ja jestem trochę kaczką dziwaczką, księdzem piszącym wiersze". I może początkowo możnaby pomyśleć, że Jan Twardowski umniejsza sobie nieco w sposób żartobliwy, to ja, jako odbiorca, czytelnik, osoba pragnąca duchowo się rozwijać, dzięki czytelnictwu między innymi - ze spokojem mogę napisać, że jego twórczość - poezja i proza - są dla mnie wielką nauką. Nie mniejszą niż niejedne rekolekcje czy katecheza! Ba! Wymagają one ode mnie większego zastanowienia, refleksji i zatrzymania - bo jak można szybko zapomnieć o bezbłędnej umiejętności przelewania na papier swoich głębokich, duchowych refleksji w połączeniu z zachwytem nad pięknem tego świata?

Tomik wierszy i dwie płyty wydane pod wspólnym tytułem Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika zawierają przemyślany wybór tekstów, bardzo osobistych, refleksyjnych, które w całości tworzą duchową autobiografię ks. Twardowskiego. Utwory te są wspomnieniami z dzieciństwa i ukochanej mamie,  są zapiskami przeżyć wojennych, dziennikiem odkrywania Boga w swoim życiu z wieloma osobistymi refleksjami, rozterkami. Wszystko to w całości doskonale oddaje życie wewnętrzne autora, jego duchowe przeżycia, którymi dzieli się z czytelnikami. 


Jednym z wierszy, który zapamiętam szczególnie jest O jednym z pacierzy, w którym autor zapewnia o pozostaniu wiernym w swojej twórczości Chrystusowi. Na końcu używa słów:

Choćby wzbronili wierszy o Tobie
pięknych drukować -
na klęczkach będę szeptać Ci jeszcze
wzbronione słowa

Każdy wiersz zestawiony jest z autobiograficznymi tekstami, które tworzą krótki komentarz do utworu - jakby krótkie jego objaśnienie. Zapiski te wywołują uśmiech na twarzy, gdy widzimy tu ten wspomniany wcześniej już dystans ks. Jana do siebie, humor. Ale są także wyjaśnieniem, myślą odnosząca się do utworu - dlaczego powstał, w jakich okolicznościach, przy okazji, jakich rozterek, refleksji. I tak do zacytowanego wcześniej wiersza, przeczytamy:

"Wstąpiłem do stanu duchowego w okresie bardzo niesprzyjającym powołaniu kapłańskiemu. Był to czas, kiedy niewiadomo było, co stanie się z Kościołem. Nie był to również czas łaskawy dla poezji. A już na pewno nie było nadziei na drukowanie wierszy. (...) Powołanie przyszło spoza mnie, Łaska jest darmo dana. Podobnie jak miłość; prawdziwa miłość nie jest za coś" (s. 22).

Tekst, przy którym nie sposób się nie uśmiechnąć - do siebie i do ks. Jana:

Jestem bardzo wdzięczny tym, którzy pisali recenzje i artykuły o moich wierszach. Stale się od nich uczę. Zdarzało się jednak, że omawiając moje wiersze, pisano o dialektyce, antynomiach, Pascalu, Heraklicie, Heglu, koegzystujących realiach. Przeraziłem się. Otworzyłem tom moich wierszy i natrafiłem na takie teksty: "polna myszka siedzi sobie, konfeskonał ząbkiem skrobie", "kto bibułę buchnie, temu łapa spuchnie", "siosrea Konsolata, bo kąsa i lata" - i uspokoiłem się" (s. 34).


W książce nie zabrakło także kilku pięknych zdjęć ks. Twardowskiego. Proste kadry z codzienności - widzimy go na spacerze czy odpoczywającego w parku na ławce. Niby nic wielkiego, a jednak bardzo mnie porusza - jego sylwetka, zamyślony wyraz twarzy, jakby układał w myślach kolejne wersety, które zaraz zostaną zapisane w kieszonkowym notesie. Niezwykły był to człowiek, od którego bije wielki spokój, dobro, serdeczność. Uśmiecham się, gdy czytam jego wiersze i gdy spoglądam na jego fotografie. Czy to nie sztuka słowami wyrażać to, co prawdziwie ma się w sercu?


Publikację tę uzupełniają również dwie płyty. Pierwsza przynosi wspomnienia oraz wiersze ks. Twardowskiego, które znajdziemy w tomiku Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Czytane są przez Ś.P. Jerzego Trelę, wybitnego aktora o charakterystycznej barwie głosu, który słowami potrafił namalować portret autorów czytanych przez niego utworów. W książce znajdziemy także kilka słów wspomnień, refleksji Anny Dymnej o Jerzym Treli. Piękne opisana została jego miłość do słowa:

"Jurek SŁOWO zawsze szanował. Wiedział, że dla aktora jest ono nie tylko narzędziem pracy, ale przede wszystkim przyjacielem , który pomaga nazwać i oswoić świat, radości, cierpienia, lęki. Znał jego siłę i potrafił wykorzystywać je po mistrzowsku na scenie i przed kamerami, przy jego pomocy służyć ludziom. (...). Zdawał sobie też sprawę z tego, że dobrym słowem w życiu można uratować człowieka, a złym można go zniszczyć" (s. 48).

Druga płyta zawiera śpiewane wiersze w wykoniu zespołu Wszystkiego Dobrego. Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła w 2015 r. wydało debiutancką płytę zespołu z piosenkami do wierszy ks. Twardowskiego. Wtedy to narodził się pomysł na kolejną płytę, która w jakimś wymiarze nakreśli portret duchowości ks. Jana. I tak, dla uzupełnienia tomiku, mamy dodatkowo muzyczną ucztę, w której daniem głównym jest słowo księdza poety. Interpretacja muzyków, ich wrażliwość, subtelne głosy, brzmienie instrumentów - pozwalają słuchaczom przybliżyć fascynującą postać niezwykłego autora. Płyt możemy słuchać w domu, w samochodzie, w podróży - łapiąc chwile wytchnienia i spokoju.

Miłość uwierzy przyjaźń zrozumie. Zapiski z poetyckiego pamiętnika to wyjątkowa publikacja, która pędzie codzienności pozwoli na twórcze zatrzymanie się. Nie tylko podczas lektury wierszy ks. Twardowskiego, kartkując pięknie wydany tomik, ale także zamykając oczy i wsłuchując się w piękną muzykę, a także głos czytającego wiersze Jerzego Treli. Całość tego wydania, książeczka i płyty, są szansą na lepsze poznanie postaci księdza poety, ale także samych siebie. Może właśnie teraz zobaczymy coś, czego wcześniej w nas zupełnie nie dostrzegaliśmy? Mówi się, że poezja jest sztuką patrzenia na rzeczy niewidzialne. Dobrze je odkrywać, smakować, poznawać.


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Ks. Jan Twardowski
Okładka: twarda
Liczba stron: 60
Płyty: 2
Premiera: 2022
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.