4 paź 2022

KALENDARZ 2023. NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIĘTYCH I DOKTORÓW KOŚCIOŁA

Świętych, którzy „wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego” określa się w Kościele katolickim tytułem doktora. O ile tytuł ojca Kościoła zarezerwowany jest dla osobistości z jego pierwszych wieków, to doktorem może zostać święty z każdej epoki. Obecnie mamy 36 doktorów Kościoła, uznawanych za ważnych świadków doktryny, mających niepowtarzalny wkład w rozwój teologii, duchowości czy biblistyki. Co ciekawe, wśród nich są tylko cztery kobiety - właściwie Kościół zaczął przyznawać im ten tytuł dopiero w latach 70. Doktorzy Kościoła pozostawili po sobie spisane myśli, refleksje będące zbiorem książek, nazywanych dzisiaj Perłami Duchowości. I właśnie zbiór tych klasycznych tekstów chrześcijańskich wydanych w nowym przekładzie, okazał się być inspiracją dla Wydawnictwa Esprit w stworzeniu nowego kalendarza na rok 2023. Najpiękniejsze słowa świętych i doktorów Kościoła mogą towarzyszyć nam każdego dnia, dając tym samym przestrzeń do własnego ich przeżywania. Może właśnie dzięki takiemu wydaniu poczujesz wyjątkową relację z konkretnym świętym? 

Kalendarze wydane nakładem Wydawnictwa Esprit pojawiają się na rynku w okolicach sierpnia już od kilku lat. I tak, towarzyszyły nam już myśli takich ważnych i inspirujących postaci Kościoła, jak: św. Hildegarda, o. Dolindo, w tym roku - abp. Fulton Sheen. Propozycja kalendarza na rok 2023, jak wspominałam, zawiera refleksje świętych i doktorów Kościoła. Zatem wyróżnionych postaci mamy znacznie więcej, co za tym idzie, więcej inspiracji i różnych duchowości. 

Wybrane cytaty pochodzą z książek należących do Pereł Duchowości. Znajdziemy tu fragmenty książeczki O naśladowaniu Chrystusa, Tomasza à Kempis, Wyznania św. Augustyna, Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, św. Ludwika de Montfort czy Objawienia z Księgi niebieskich objawień, św. Brygidy Szwedzkiej. Wybrane fragmenty pochodzą z pozycji, które na końcu kalendarza znajdziemy jako szczególnie polecane. Jeśli dany święty i jego zacytowana refleksja trafią szczególnie do serca czytelnika, będzie on mógł skorzystać ze źródła i sięgnąć do całej lektury, by poznać patrona jeszcze bliżej.

INFORMACJE TECHNICZNE

Jak co roku, zadbano o to, by kalendarz zawierał miejsce na podstawowe informacje o nas. Cytatem przewodnim jest myśl św. Augustyna:

"Niespokojne jest ludzkie serce, dopóki w Tobie nie zazna spokoju"

- słowe te zapisane już na samym początku jego Wyznań, stały się jedną z najsłynniejszych sentencji naszej kultury. Mogą zatem inspirować, by sięgnąć po całą książkę i poznać ich głębsze przesłanie. Może właśnie ta lektura będzie fragmentami czytana przez nas przez cały rok 2023, a nasze wrażenia zapisywane właśnie w tym kalendarzu?

Podział kalendarza został zachowany podobnie jak w latach ubiegłych. Na każdej stronie znajdziemy dwa dni tygodnia z miejscem na notatki własne, jedynie niedziela daje szersze pole do "popisania" i przeznaczono na zapiski całą stronę. Każdy dzień ma swoją wybraną myśl, informacje o wspomnieniu liturgicznym, imieninach oraz oznaczenia czytań z dnia siglami biblijnymi. 

Poszczególne miesiące rozpoczynają się miejscem na zaplanowanie kolejnych czterech tygodni, biorąc pod uwagę cele, które chcielibyśmy zrealizować. Mamy tu rozwój duchowy, dom, pracę i relacje. Na samym końcu mamy także kilka stron na notatki. Nie zabrakło również tasiemki do oznaczania storn, która bardzo ułatwia organizację i odszukiwanie bieżącego dnia.

Bardzo chciałabym, by w przyszłym roku nie zasypywać się wielką ilością organizerów - co dla mnie, osoby kochającej takie papiernicze akcesoria - pewnie nie będzie łatwe. Z doświadczenia jednak wiem, że i tak nie wykorzystam wszystkich kalendarzy, które będę posiadać. Zwykle zachwycam się pięknymi okładkami, pachnącym papierem, estetycznym wydaniem, ale nie jestem w stanie w każdym sumiennie prowadzić swoich notatek. W 2023 roku tworzyszyć mi będzie na pewno mój Filofax, w którym planuję poszczególny tydzień i zabieram go ze sobą do torebki, jeden kalendarz do kontrolowania i planowania budżetu domowego oraz ten, widoczny na zdjęciach. Chciałabym przeznaczyć go na wpisywanie wszystkich książek do recenzji, zapisywania z nich ważnych dla mnie cytatów. Na Dziennik lektur w tym roku zabrakło mi czasu i zapału, więc takie minimalistyczne rozwiązanie może być dla mnie najlepszym rozwiązaniem.

PRZYKŁADOWE CYTATY Z KALENDARZA 2023:

"Gdyby wszyscy ludzie nauczyli się kochać prawdziwego Boga, ten świat przemieniłby się w raj"
św. Gemma Galgani

"Nie ciesz się bogactwami, choćbyś je miał, ani wpływowymi przyjaciółmi, lecz Bogiem, który dostarcza wszystkiego i przede wszystkim pragnie ofiarować ci siebie samego"
św. Tomasz a Kampis

"Ponieważ więc Bóg jest wieczny, wieczna jest w Nim sprawiedliwość, nic się do niej nie dodaje ani nic od niej nie odejmuje.
św. Brygida Szwedzka

"Lepiej jest, bym poddał się Twojej miłości, niż abym uległ własnej pożądliwości"
św. Augustyn

"Jeśli znalibyśmy konieczność łask i pomocy Bożej, to nigdy nie stracilibyśmy tego sprzed oczu, nawet na chwilę"
br. Wawrzyniec od Zmartchwstania

Niech ten kalendarz będzie nie tylko narzędziem do dobrego planowania zadań każdego dnia, ale również inspiracją do zgłębiania myśli świętych i doktorów Kościoła, które pomogą nam rok 2023 przeżywać z Bogiem... i ciekawymi lekturami ze zbioru Pereł Duchowości!


SZCZEGÓŁY KALENDARZA:
Oprawa: zintegrowana
Ilość stron: 304
Premiera: 24.08.2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit


1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.