16 wrz 2022

MIEJSCA BIBLIJNE NA KAŻDY DZIEŃ ROKU. OD EDENU DO NIEBIAŃSKIEJ JEROZOLIMY - KS. MARIUSZ ROSIK

Jeśli odwiedzacie mojego bloga od dłuższego czasu, wiecie na pewno, że przewijają się tu książki duchowe z rozważaniami na każdy dzień roku. Zwykle o takich pozycjach piszę w styczniu, zbierając je w jeden post, by wygodniej było porównać poszczególne wydania. Codzienniki te najczęściej zawierają cytat z Pisma Świętego, rozważanie autora i krótką modlitwę na koniec. Lubię takie książki bo są ciekawym uzupełnieniem do lektury Biblii, dają inne spojrzenie na wybrany fragment, motywują, by zajrzeć do Słowa w poszukiwaniu szerszego kontekstu lub przeczytania całej księgi, z której dany cytat pochodził. Niedawno w moje ręce trafił codziennik zupełnie inny od wszystkich, z których do tej pory korzystałam. Ks. Mariusz Rosik, kapłan Archidiecezji Wrocławskiej, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych, stworzył książkę, która nie tylko pozwala lepiej poznać biblijne postaci, ale także miejsca, w których poszczególne wydarzenia się działy. Autor podejmuje próbę zrekonstruowania - na podstawie pamiątek przeszłości - miejsc biblijnych, skupiając się przede wszystkim na tym, jak wyglądały one tysiące lat temu, a nie jak wyglądają współcześnie. Przed czytelnikiem jest zatem interesująca podróż, pełna ciekawych, nowych informacji, pobudzająca także wyobraźnię dzięki graficznemu spisowi treści, który ubogaca tę publikację. Ks. Mariusz Rosik zwraca uwagę na fakt, że myśląc o "Ziemi Świętej" mamy na uwadze wspólczesny Izrael oraz Palestynę, gdyż tam miało miejsce najwięcej wydarzeń biblijnych. Karty Pisma Świętego zapraszają nas jednak do miejsc, które obecnie leżą na terenach Włoch, Turcji, Grecji, Iraku, Iranu, Egiptu czy innych krajów. W swojej książce Miejsca biblijne na każdy dzień roku. Od Edenu do niebiańskiej Jerozolimy pokazuje szeroką lokalizację geograficzną miejsc biblijnych, o których zwykle czytamy podczas lektury Pisma. 

We wstępie książki autor tłumaczy, jak należy czytać rozważania na każdy dzień. Zatem, spróbuję to także pokazać na zdjęciach na podstawie jednego dnia.

Jak można zauważyć, zaraz przy dacie mamy informację o miejscu biblijnym, które pojawia się w wybranym fragmencie z Pisma Świętego na dany dzień. W przypadku latarni, ks. Rosik zwrócił uwagę ogólnie na motyw światła w Biblii. W przytocznym wersecie psalmu 119:

"Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce. Przysiągłem i postanawiam przestrzegać Twoich sprawiedliwych wyroków"

- światło symbolizuje słowo Boga. Często także jest symbolem samego Boga, a w Nowym Testamencie - Chrystusa. Autor pisze w rozważaniu o latarni morskiej na Aleksandryjskiej wyspie Faros, wystawionej przez Sostratosa w III wieku przed Chrystusem. Z wpisu możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek m.in. skąd znane jest nazwisko architekta, jaka jest jej szczegółowa budowa, kogo posąg postawiono na szczycie i w jakim celu, czy zawierała ona system luster, jeśli tak - to po co? Zdradzę wam jednak jedną z ciekawostek, które na pewno zapamiętam. Zacytuję zatem (jeśli macie dobry wzrok to nawet odczytacie ze zdjęcia):

"Według legendy Ptolemeusz II w latarni w Faros zamknąć miał siedemdziesięciu dwóch żydowskich uczonych, którzy dokonywali przekładu Biblii Hebrajskiej na język grecki" (s. 260)

Myślę, że czytając wersety biblijne zawierające symbol światła pokazany za pomocą latarni, nie zastanawiamy się, o jaką dokładnie mogło chodzić, jak była zbudowana lub co mogło się w niej wydarzać. Jak widać, książka ta karmi nas bardzo ciekawymi wiadomościami, poszerzając naszą wiedzę o zarys historyczny danego miejsca. I tym sposobem, pokusiłam się także by tę latarnię zobaczyć na zdjęciach, poczytać o niej jeszcze więcej. Jest to w ogóle pierwsze na świecie wybudowana latarnia, zalicza się ją także do cudów świata.

Wiemy już zatem na jakim miejscu skupia się autor, jaki wybrał fragment biblijny, dowiedzieliśmy się z rozważań kilka ciekawostek. Trzecia część wpisu to zachęta do dalszej refleksji i lektury Pisma Świętego. Zostały podane inne sigla biblijne i wytłymaczony został motyw światła. Jeśli kogoś ta symbolika szczególnie zainteresowała, można na własną rękę zagłębić się w temat jeszcze szerzej.


Książkę wyróżnia, jak wspominałam, sam pomysł, by zwrócić uwagę na miejsca biblijne, natomiast, jej dodatkowym atutem są opracowania graficzne w postaci map dodane na początku. Korzysta się z nich w bardzo prosty sposób. 

1. Po przeczytaniu rozważania, sprawdzamy stronę, na której był wpis i wędrujemy do spisu treści.


2. Spis treści uporządkowany został zgodnie z kalendarzem, zatem szukamy daty, która nas interesuje. W moim przypadku jest to 16 września.


3. 16 września - Aleksandria, Latarnia Morska - zgadza się. Dalej mamy informację, że jest to wpis ze strony 260, a biblijne miejsce, o którym mowa, odszukamy na mapie nr 1.4. Przechodzimy więc do graficznego spisu treści.


5. Wybieramy mapę, która nas interesuje - łącznie jest ich 6.


6. Szukamy na mapie nr 1 numeru 260 (ponieważ taki był nasz numer strony z interesującym nas biblijnym miejscem). To właśnie tutaj znajduje się latarnia morska na Faros. A wygląda ona tak, jak na zdjęciu.


Jak widać sposób korzystania z map jest bardzo prosty. To, co dodatkowo mnie zachwyca w tej książce to zachęcanie czytelnika do pracy z otwartym Pismem Świętym. Uwielbiam takie pozycje, które nas do tego motywują! W rozważaniach mamy podany krótki fragment biblijny, ale czasem wymagane jest przeczytanie dłuższego cytatu więc najlepiej oczywiście sięgnąć do Biblii. 

Na uwagę zasługuje również zamysł autora, by wpisy odzwierciedlały chronologię czasów zbawienia. Zatem - zaczynamy od ogrodu w Eden i Księgi Rodzaju, a kończymy po roku w Jerozolimie. Ks. Rosik podzielił się także zarysem biblijnej historii zbawienia, o czym możemy poczytać zaraz po wstępie wyjaśniającym jak korzystać z tego codziennika. Myślałam, że książka ta poczeka do pierwszego dnia stycznia, ale kartkując ją i przeglądając rozważania, nie mogłam odłożyć ją tak po prostu na półkę biblioteczki. 

Dla waszej wiadomości, ks. Rosik prowadzi bardzo ciekawą stronę internetową i kanał na YouTube, gdzie umieszcza wpisy oraz vlogi dotyczące biblijnych zagadnień. Na blogu znajdziecie wiele serii nawiązujących do Słowa, np. Wieczór z Biblią, Biblijne romanse, Słowo Blisko Ciebie, Ziemia Słowa czy także wykłady oraz relacje z podróży. To co bardzo mnie ujęło to różnorodność podejmowanych tematów, pasja do pisania ale także miłość do Karmelu, szczególnie do św. Teresy Benedykty od Krzyża, której poświęcił osobną kategorię na blogu. Ks. Mariusz Rosik jest autorem wielu książek, m.in. Na granicy światła, o Edycie Stein właśnie. Z serca zapraszam was na jego stronę, gdzie znajdziecie przekierowania do interesujących was treści. 

Blog ks. Mariusza RosikaJeśli poszukujecie książkę do systematycznego czytania, bazującą na słowie Bożym, z wieloma ciekawostkami historycznymi i geograficznymi, motywującą do dalszego poszukiwania, dowiadywania się i pracowania przy otwartym Piśmie Świętym - ta pozycja spełni wasze oczekiwania. Widać, że autor włożył w wydanie tej pozycji nie tylko wiele czasu i pracy, ale także swoje serce. Bez pasji do Słowa takie książki nie powstają!

"Mąż, który podróżował, zna wiele rzeczy i mądrze przemawiać będzie. (...)
Ten, kto podróżował, wzbogacił swą roztropność"
(Syr 34,9-10)


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: ks. Mariusz Rosik
Oprawa: miękka
Ilość stron: 400
Data premiery: 2022
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
Inne książki z serii Słowo Blisko Ciebie znajdziecie TUTAJ.

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.