19 mar 2022

PERŁY ŚW. JÓZEFA. PRZEŻYJ KAŻDY DZIEŃ ZE ŚW. JÓZEFEM - KS. DONALD H. CALLOWAY

Dzisiaj, 19 marca, przypada w Kościele powszechnym liturgiczna uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Głowa rodziny, niepokalany ojciec Jezusa na ziemi, wierny, czysty i cnotliwy mąż. Choć pochodził z królewskiego rodu Dawida, był pracowitym, zwyczajnym i skromnym rzemieślnikiem, utrzymującym siebie i swoich bliskich z ciężkiej fizycznej pracy w drewnie, kamieniu, a także metalu. Św. Józef uważany jest za najskuteczniejszego pośrednika i przemożnego orędownika w wypraszaniu łask u Jezusa. Patron rzemieślników, rolników, robotników, ubogich, a także opiekuna rodzin. Autor książki Konsekracja św. Józefowi, ks. Donald H. Calloway, dzięki któremu mogliśmy przybliżyć się do głowy Rodziny z Nazaretu, wraca do nas z najnowszą książką - Perły św. Józefa. Przeżyj każdy dzień ze św. Józefem. Niezwykły codziennik składający się z tekstów wielkich mistyków Kościoła, świętych, papieży, którzy dzielą się rolą i znaczeniem tego patrona w ich życiu. Może właśnie dzięki tej książce narodzi się w waszych sercach miłość i pełna ufność do św. Józefa? 


Wielokrotnie podkreślałam w recenzjach na moim blogu, że bardzo lubię książki z tekstami na każdy dzień roku. Ich celem jest zwrócenie uwagi na krótką medytację, refleksję, zatrzymanie w ciągu zabieganej codzienności, przybliżanie nas do konkretnego tematu czy też wybranej postaci. Często codzienniki rozpalają w nas ciekawość, by dowiedzieć się więcej, sięgnąć do źródła, konkretnej modlitwy, kolejnej książki.

Przeglądając w moim domu taki rodzaj modlitewników, mogę pokusić się o stwierdzenie, że Wydawnictwo Esprit szczególnie dba o swoich czytelników pod kątem właśnie takich codziennych rozważań. Do wyboru mamy na przykład:
- Maryja mówi do Ciebie - s. Bożeny Marii Hanusiak, 
- Bóg Ojciec mówi do Ciebie - s. Bożeny Marii Hanusiak,
- Jezus mówi do Ciebie - Sarah Young.

I chociaż są to książki o innym charakterze niż ta, którą proponuje nam ks. Donald H. Calloway - bo w nich mamy rzeczywiście takie wrażenie, jakby Maryja, Bóg Ojciec czy też Jezus zwracali się do nas konkretnie z danym problemem - to jednak łączy je wspólna cecha. Wszystkie te pozycje mają na celu, abyśmy spędzili cały rok w towarzystwie konkretnego Świętego. By te krókie teksty rozpaliły w nas wiarę, pozwoliły lepiej poznać danego patrona. W Perłach św. Józefa, św. Józef nie zwraca się do nas bezpośrednio, ale dzięki niezwykle ujętym myślom autorów tekstów o Opiekunie Świętej Rodziny, z pewnością przybliżamy się do niego, poznając przy okazji, jaką ważną rolę pełnił w życiu innych.Każdy miesiąc rozpoczyna się zdjęciami z różnymi wizerunkami św. Józefa. Widoczny na zdjęciu powyżej to obraz St. Joseph carrying the Child Jesus on the left arm (1619-1690) autorstwa Pieter'a van Lint'a (1609-1690). W książce znajdziemy także obraz Pokłon pasterzy, Sen Józefa, Święty Józef z kwitnącą różdżką czy też Św. Józef z Dzieciątkiem Jezus. I choć każdy z nich przedstawia go zupełnie inaczej, to z każdego bije od tego patrona troska, miłość, opiekuńczość i spokój.Teksty, cytaty przypadające na dany dzień to czasem nawet jedno zdanie. Choć krótkie to jednak bardzo wymowne, inspirujące, skłaniające do przemyśleń. I tak mamy na przykład myśli pochodzące od:

św. Bonawentury:
"On [św. Józef] żył zadowolony ze swego ubóstwa".

Abp. Fultona J. Sheena:
"A Józef wciąż sprawuje powierzoną mu straż nad Żywym Chlebem!".

Św. Hieronima:
"Józef, znajć czystość Maryi i zastanawiając się nad tym, co się stało, ukrył w milczeniu tajemnicę, której nie potrafił pojąć".

Św. Jana Pawła II:
"Józef jest tym, którego Bóg wybrał, aby strzegł porządku przy narodzeniu się Pana, jego zadaniem jest zatroszczyć się o uporządkowanie wprowadzenie Syna w świat, z zachowaniem Boskich nakazów i praw ludzkich".

Św. Marii Magdaleny z Pazzi:
"[...] czystość Józefa sprawia, iż czystość Dziewicy zdaje się znacznie jaśniejsza i wspanialsza".

Na samym końcu książki znajdziemy także tekst Litanii do św. Józefa oraz spis przypisów objaśniających z jakiego źródła pochodzą przytaczane cytaty na każdy dzień. Może któraś z tych pozycji szczególnie was zainteresuje i będziecie mieli ochotę sięgnąć po więcej?Bardzo podoba mi się porównanie autora we wstępie książki, pokazujące, jaki jest właściwie cel jej powstania. Zwraca on uwagę na fakt, że w Starym Testamencie, w czasach, gdy panował wielki głód, faraon polecił Egipcjanom, jak mogą uchronić się przed śmiercią głodową. Było to jedno zdanie, które możemy przeczytać w Księdze Rodzaju (41,55): "Udajcie się do Józefa i czyńcie, co wam powie". "Patriarcha Józef był odpowiedzialny za wszystkie spichlerze w Egipcie, znanym w tamtym czasie jako spichlerz całgo świata. W Nowym Testamencie mamy nowego patriarchę Józefa ("patriarcha" znaczy "ojciec"); jest on tym, który został wybrany, aby wynieść z Egiptu prawdziwy Chleb z nieba i nakarmić Nim cały świat" (s. 14).

Czy można zatem przejść obojętnie obok tak wielkiego przesłania? Nie tylko sam autor książki, ks. Donald H. Calloway oraz wszyscy Święci, których myśli możemy przeczytać w Perłach św. Józefa, zachęcają nas by przybliżyć się do tego niezwykłego patrona. To sama Biblia woła do nas: "Udajcie się do św. Józefa!" - naszego duchowego ojca. Mam nadzieję, że ta lektura sprawi, że zdecydujesz bez wahania udać się do niego, a tym samym być bliżej Jezusa.SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Ks. Donald H. Calloway
Oprawa: miękka
Liczba stron: 216
Data premiery: 17.02.2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.