27 kwi 2021

Konsekracja św. Józefowi - Ks. Donald H. Calloway

O tym, że Kościół potrzebuje stale wzywać św. Józefa myślę, że już wiesz. Ale czy wiesz, że to właśnie ks. Donald H. Calloway, autor książki Konsekracja św. Józefowi, napisał w 2019 roku list do papieża Franciszka z prośbą, aby rozważył ogłoszenie w Kościele roku św. Józefa? Dzisiaj ze spokojem możemy potwierdzić, że papież spełnił tę prośbę! Św. Józef to postać, o której wciąż pisze się, że żył w cieniu Rodziny z Nazaretu. Cichy, skromny, pokorny, wpierający. Przebywanie blisko tego patrona to szczególna łaska, która może odmienić nasze życie. Autor zaprasza cię w podróż, dzięki której będziemy mogli zakochać się w tym świętym, lepiej zrozumieć, poznać, docenić. Dlaczego teraz? I dlaczego właśnie św. Józef? 


Może na początku wyjaśnię krótko, co to oznacza "zawierzyć swoje życie św. Józefowi"? Na czym polega konsekracja? Myślę, że przede wszystkim na naszej gotowości , aby uznać go za swojego ojca duchowego i pragnieniu upodobnić się do niego. Ważne jest tu także nasze zaufanie - powierzenie mu naszych trosk, zmartwień, radości - całego naszego życia. I nie chodzi tutaj o popularną "spychologię" i taki wymuszony spokój serca, bo przecież on się wszystkim zajmie. Codzienna modlitwa i nawiązywanie z nim osobistej relacji jest kluczem do naszego dążenia do świętości z tym orędownikiem.

Książka podzielona została na trzy główne części i tak naprawdę od czytelnika zależy w jaki sposób zapragnie z tą lekturą pracować. Pierwsza część składa się z trzydziestotrzydniowych przygotowań do zawierzenia swojego życia św. Józefowi. Przygotowania do konsekracji opierają się na sprawdzonej metodzie stosowanej przez św. Ludwika Marię de Montfort. Metoda ta jest przystępna, prosta i wymaga ważnego elementu - modlitwy. Zanim jednak zdecydujemy się przystąpić do aktu synowskiego zawierzenia swojemu ojcu duchowemu to powinniśmy wybrać datę konskracji. Może to być każdy dzień, ale autor poleca na rozpoczęcie trzydziestotrzydniowych przygotowań wybrać taki, który zbiega się z liturgicznym świętem św. Józefa. Dla ułatwienia zamieszcza w książce tabelę z takimi datami.

I tu może warto postawić sobie pytanie: czy jest to lektura wyłącznie dla osób, które chcą zawierzyć swoje życie św. Józefowi? Nie tylko! Oczywiście jest to książka stworzona przede wszystkim z myślą o takich osobach, natomiast jeśli ktoś (podobnie jak ja) chce w ogóle dowiedzieć się na czym polega zawierzenie ojcu duchowemu, jak wygląda taki program, czy jest na to odpowiedni sposób - to ta pozycja również jest dla niego. Z każdej części można się bardzo dużo dowiedzieć na temat tegorocznego patrona, a przecież o to także chodzi - o dokładne jego poznanie, bo przecież wciąż określa się go mianem tajemniczej, cichej  postaci. Zrozumiałe jest także, że jeżeli chcemy komuś zawierzyć nasze życie, to miło będzie po prostu lepiej go poznać. Zatem, jeżeli nie jesteście jeszcze przekonani, aby rozpocząć przygotowania do zawierzenia św. Józefowi - poznajcie tego wspaniałego świętego poprzez rozpoczęcie lektury od drugiej częśći książki. Kolejna część - ta, na której ja najbardziej się skupiłam - to materiały przeznaczone do czytania na każdy dzień. Dla tych, którzy sięgnęli po tę książkę z potrzeby lepszego poznania św. Józefa, mogą czytać teksty wedle własnego uznania. Autor zaznacza jednak, że jeśli po lekturze tej książki nabierzemy przekonania i zapragniemy zawierzyć swoje życie św. Józefowi to musimy kolejny raz te fragmenty przeczytać. 

Z czytań dowiemy się dlaczego Jezus pragnął, aby Kościół znał, czcił i miłował św. Józefa. Dlaczego tak bardzo potrzebujemy jego duchowego wsparcia, modlitwy i obecności w naszym życiu? 

"Mówiąc wprost, większość mężczyzn już nie wie ani nie rozumie , co to znaczy być człowiekiem dobrze wychowanym i jak być dobrym ojcem. Dzieci dojrzewają, obserwując kiepskie przykłądy ojcostwa, a bardzo często wychowują się w ogóle bez ojca. (...) Jezus kieruje naszą uwagę na ojcostwo duchowe św. Józefa, aby naprawić zło i przywrócić porządek w Kościele i na świecie" (s. 166).

Ogromnie wzrusza mnie fragment, w którym autor opisuje św. Józefa jako człowieka oddanego Jezusowi i Maryi. "Dla nich żył i dla nich umarł" (s. 186). To wzór całkowitego poświęcenia się i bezgranicznej miłości. Najbardziej maryjny spośród wszystkich świętych. 

Dlaczego druga część nazwana została Cudami naszego ojca duchowego? Ks. Donald H. Calloway podaje nam kilka przykładów, w których znajdziemy odpowiedź. Dziewicze ojcostwo św. Józefa, jego młody wiek (choć wiele wizerunków przedstawia go jako starca, co autor stara się sprostować i wytłumaczyć), królewska krew (jest Synem Dawida). Dowiemy się także, co pomyślał św. Józef o pozdrowieniu Elżbiety? Jakie są trzy teorie zamierzeń Oblubieńca Maryi, kiedy odkrył, że jego żona jest brzemienna? Podpowiem, że mamy do czynienia z podejrzeniem, zdumieniem i oddaleniem. Jeśli jeszcze nie znacie historii o cudownych schodach w Nowym Meksyku to szczerze polecam zapoznać się z tą opowieścią (s. 275). 


Trzecia część lektury to modlitwy, akty poświęcenia życia św. Józefowi, litanie. Autor wielokrotnie powtarza w swojej książce, że przygotowania do zawierzenia muszą polegać na gorliwej i szczerej modlitwie. Bez takiej duchowej łączności i nawiązywania relacji ze świętym, trudno będzie nam zakochać się w nim - wytworzyć pełną miłości więź. Zatem trzecia część to jakby uzupełnienie części pierwszej - bo bez modlitwy cały proces przygotowań do konsekracji nie będzie miał sensu. Na końcu książki znajdziemy także dodatkowy rozdział z poradami jak przeprowadzić trzydziestotrzydniowe przygotowania oraz uroczystość konsekracji św. Józefowi w grupie. 


Konsekracja św. Józefowi to książka, która na pewno w wielu osobach wzbudzi pragnienie zawierzenia mu swojego życia. Ja sama po książkę sięgłam z zainteresowaniem i chęcią lepszego poznania tegorocznego patrona. Jedno jest pewne - św. Józef zdecydownie zasługuje na większą uwagę i bardzo cieszę się, że w tym roku mamy możliwość być bliżej niego. Na koniec przytoczę cytat, który przypomina o tym, jak ważna jest to postać:

"Jeżeli więc cały Kościół jest dłużniekiem Dziewicy Matki, ponieważ przez Nią otrzymał Chrystusa, to z pewnością zaraz po Niej wdzięczność i specjalny szcunek winien jest właśnie św. Józefowi. On bowiem jest zakończeniem Starego Testamentu, w nim godność patriarchów i proroków otrzymuje przyobiecany owoc. On sam w sposób cielesy posiadł to, co łaskawość Boża obiecała patriarchom i prorokom" (s. 325).


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Ks. Donald H. Calloway
Okładka: zintegrowana
Liczba stron: 448
Data premiery:
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

 

3 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.