12 gru 2021

ZAWIERZENIE POD PŁASZCZEM MARYI. DUCHOWY RATUNEK Z NIEBA - CHRISTINE WATKINS

O tym, że Matka Boża z Guadalupe daje o sobie znać w moim życiu i mojej rodziny - wiecie już z poprzedniego wpisu (kto jeszcze nie czytał zapraszam TUTAJ). Teraz chciałabym polecić Wam książkę, w której znajdziecie rekolekcje przygotowujące Was do zawierzenia pod płaszczem Maryi. Samo takie obrazowe przedstawienie tego wydarzenia, kojarzy mi się bardzo z sytuacją, gdy małe dziecko chowa się pod sukienkę swojej mamy, przytula jej nóg i chce się schować, szukając bezpiecznej przystani. Miejsca, w którym poczuje się kochany, chciany, otulony. Tak można spojrzeć na lekturę Zawierzenie pod płaszczem Maryi. Duchowy ratunek z nieba, Christine Watkins, która w wyjątkowy sposób pozwala nam się poczuć spokojnie... nie mówiąc pewnie o samym akcie zawierzenia! Przecież wszyscy jesteśmy dziećmi Maryi, którzy takiej czułości szukają! Każdy dzień rozważań wzbudza nas do refleksji, a modlitwa jest dopełnieniem czasu spędzonego z tą książką. Jesteście gotowi do podjęcia duchowej walki by wzrastać w świętości i swojej wierze?


Czterdziestosześciodniowy plan modlitwy przygotowujący do aktu zawierzenia poprzedza rozdział opisujący historię tradycji w Meksyku, El Manto de Maria, czyli aktu zawierzenia pod płaszczem Maryi. Ludzie oddani Matce Boże - pełni wiary, pokory, oddania - zapraszali po czterdzieści sześć osób (a nawet całe rodziny) celem wspólnej modlitwy różańcowej. Liczba ta odpowiada gwiazdom na płaszczu Maryi podczas jej objawienia Indianinowi św. Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac. Opisany został przepiękny zwyczaj wyszywania zielonego płaszcza i czterdziestu sześciu gwiazd przez jedną z miejscowych kobiet, by od 28 października móc z modlącymi się razem rodzinami w ich domach, przyczepiać jedną gwiazdę do okrycia. Wszystkich mieszkańców domu okrywano płaszczem z czułością, gdy oni klęcząc przed wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe zawierzali Jej swoje życie. I tak kolejne dni, aż do 12 grudnia, kiedy przypada święto Panienki z Meksyku. 


W książce znajdziemy także wiele podpowiedzi i możliwości - jak zawierzyć swoje życie Maryi. Możemy to zrobić indywidualnie, w grupie osób z rodziny, we wspólnoscie. Po odbyciu całych rekolekcji możemy odczytać akt oddania w swoim domu - przygotowując miejsce z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe - i modląc się do niej. Udać możemy się także do ulubionego Kościoła i - po spowiedzi i przyjęciu Komuni Świętej - odczytać modlitwę oddania się Maryi. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz także odczytać ją na głos w obecności Kapłana. Sposobów jest wiele, każdy okrywa Cię płaszczem Matki Bożej i od Ciebie - Twoich pragnień serca, tego, jak czujesz - zależy, jaki sposób oddania się w niewolę Jezusowi przez ręce Maryi wybierzesz.


Gdy zdecydowałam się zacząć rekolekcje 24 listopada - o czym pisałam we wpisie "Matka Boża z Guadalupe - skąd mój sentyment do tego wizerunku?" - wciąż odmawiałam Nowennę Pompejańską w ważnej dla mnie intencji. Dla mojego macierzyństwa, mojego serca, mojej czułości i empatii do dzieci. Co roku odmawiam Pompejankę w Prezencie właśnie w tej wierze. Czytając tę książkę, mocno odczuwałam, że jest ona napisała właśnie dla mnie. Na ten czas! Każdy dzień, każda modlitwa, ćwiczenie duchowe, rozważanie sytuacji z naszych codzienności przez pryzmat miłości Bożej, okazały się mi bardzo potrzebne. Dziękuję Klaudii z całego serca, że usyłaszałam od niego tak ważne dla mnie zdanie, że mój plan na zawierzenie byłby zbyt idealny. Mogłabym czekać kolejny rok, a książka ta - plan oddania, sposób w jaki jest napisana - jest mi potrzebna TU I TERAZ. Gdy do zwierzenia zaprasza Cię sama Matka Boża, pokazując palcem datę od której masz zacząć, pomyśl, czy masz w ogóle jakiekolwiek szansę w tej rozmowie? Jaki Twój argument przekona Ją, że to nie ten czas? Zapewniam, że nie ma takiego.


Każda gwiazda - czyli każdy rozdział - określony jest krótko, czego będzie dotyczył. I tak autorka zwróciła uwagę między innymi na uważność, cierpliwość, przebaczenie, łagodność, szacunek, wyrzeczenie. Czy nie mierzysz się z tym każdego swojego dnia? Czy nie brakuje Ci cierpliwości? Łagodności, szacunku do drugiego człowieka? A co z przebaczeniem? Czyż Twoje dumne serce nie podpowiada Ci, aby milczeć w stosunku do osoby, do której chowasz jakąś urazę? Czy nie pamiętasz, że tylko z miłości zostaniesz rozliczony? Niby tak oczywiste tematy, wypływające z naszej codzienności, relacji z drugim człowiekiem, a wciąż wymagające rozeznawania, pracy nad sobą, odpuszczania, uniżenia i pokory. Ta książka pokazuje Ci to w mądry, duchowy, piękny sposób.

Ważne jest także, by swoje rekolekcje nie ograniczać tylko do odczytywania rozważań i modlitwy z książki na dany dzień. Trzeba również pamiętać o poście, codziennym Różańcu, traktacie, którego autorem jest św. Ludwik Maria de Montfort, kontemplacji cnót i siedmiu darów Ducha Świętego:

"Rozmyślając nad tymi samymi cnotami i darami i starając się napełnić nimi swoją duszę, stajemy się podobni do Maryi. W ten sposób przygotowujemy się także do szczerego i osobistego oddania Matce Bożej" (s. 26).


Aktualnie rozważam dziewiętnastą gwiazdę, zatem jestem mniej więcej w jednej trzeciej swojej drogi do zawierzenia się Matce Bożej. Koleżanka podpowiedziała mi także, aby w dniu odczytania aktu, po skończonych rekolekcjach, założyć bransoletkę, łańcuch zawierzenia na znak tego ważnego wydarzenia w swoim życiu. Swoją bransoletkę zamówiłam na stronie Coriss na specjalne zamówienie (była w sklepie tylko srebrna, a mnie zależało na pozłacanej i taką mi wykonano - gdyby ktoś z Was szukał - ta także znajduje się już w ich ofercie). Czeka zatem na 8 stycznia, święto Matki Bożej Szybkiej Pomocy, kiedy to przypada dzień mojego zawierzenia. 


Polecam tę książkę dla wszystkich, którzy chcą dokonać aktu zawierzenia Maryi, chcą Ją lepiej poznać, upodobnić się do Niej, przeżyć poruszające rekolekcje, a także "odświeżyć" swoje wcześniejsze oddanie się Matce Bożej, które warto robić raz w roku. Cieszę, że ta książka sama mnie znalazła!

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Christine Watkins
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 208
Premiera: 01.11.2021
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.