29 gru 2021

Seria YOUCAT - KURS WIARY. Zrozumieć chrześcijaństwo

Często dostaję pytania z prośbą o polecenie dobrych książek katolickich dla młodzieży. Rzadko po takie sięgam, bo moje pociechy są jeszcze malutkie i lektury, jakie wybieramy na wspólne czytanie przed snem są dopasowane do ich wieku. Natomiast, w moje ręce wpadła ostanio najnowsza książka z serii YOUCAT od wydawnictwa Edycja Świętego Pawła, o zachęcającym tytule Kurs wiaryZrozumieć chrześcijaństwo. Dedykowana jest dla każdego, osoby dorosłej także, ale przede wszystkim stanowi uzupełnienie Katechizmu Kościoła Katolickiego dla młodzieży YOUCAT, choć można go również czytać samodzielnie. Dlaczego tytuł najnowszego YOUCAT jest według mnie zachęcający? Już wyjaśniam! Szkolenia, kursy, wszelkie webinary na różne tematy, tworzone są dla nas w celach rozwoju, poszerzenia wiedzy, przyswajania nowych, nieznanych nam dotąd zagadnień. W skrócie - wnoszą wiele nowego i świeżego w nasze życie. Słowo "kurs" jest dla mnie zatem sygnałem, że książka ta przyucza w temacie istoty wiary katolickiej, co może być także nową, ciekawą przygodą z Bogiem. 


Celem serii YOUCAT (od ang. Youth Catechism) jest zachęcenie do poznawania wiary katolickiej poprzez jej obrazowe, innowacyjne przedstawienie. Prócz tekstu, mamy tutaj wiele rysunków, notatek, odniesień, cytatów, ilustracji, grafik, które pomagają przyswajać wiedzę i jak najwięcej zapamiętać. Sprawiają, że młodzież, a nawet dorośli, mają ochotę po tę lekturę sięgać. Najnowszy YOUCAT dedykowany jest dla każdego, kto pragnie poznawać Ewangelię, doświadczać i rozumieć piękno naszej wiary w nowoczesny, przyjazny dla oka sposób. 


Autorem książki Kurs wiary jest Bernhard Meuser, niemiecki katolicki publicysta, wydawca, autor Katechizmu Kościoła Katolickiego dla młodzieży YOUCAT i cennych artykułów w Credopedia. Lektura została podzielona na 27 rozdziałów, każdy z nich odpowiada na konkretne zagadnienie, pytanie. Na przykład, pierwszym tematem jest: co wiemy o Bogu? "Chodzi tu o pytanie, skąd ludzie mają w ogóle taki szalony pomysł, że oprócz kamieni, zwierząt, roślin oraz ich samych może jeszcze istnieć coś pozaziemskiego, z czym powinniśmy nawiązać kontakt"? (s. 11).

W kolejnych rozdziałach dowiemy się nieco o Mszy Świętej, co Jezus miał na myśli, mówiąc, że jest chlebem żywym? Czym jest ślub kościelny? Co przykazania mają wspólnego z miłością? Czym jest modlitwa? Co oznacz być odpowiedzialnym społecznie? Dlaczego ważne są sakramenty? Wiele pytań, pojawiających się często zwłaszcza u młodych, poszukujących ludzi, na które znajdziemy tutaj odpowiedź. 


Jeden z cytatów, który zaznaczyłam, a bardzo pasuje mi do rozmyślań młodszego pokolenia, dotyczy pojmowania wolności, wyciskania z życia tyle, ile się da, mając na myśli wyłącznie zabawę - bez wartości, jakimi powinniśmy jako odpowiedzialni katolicy żyć:

"Bóg jest sednem, mądrością i puentą twojego życia. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy; wierzy, że odpowiedź na pytanie o sens życia można znaleźć także bez Boga. Ludzie nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, jeśli uważają, że sensowne życie polega jedynie na tym, by w maksymalnym stopniu bawić się i korzystać z życia, nim zakończy się ono na cmentarzu" (s. 19).

Nikt nie mówi, że życia nie możemy przeżyć na "pełnej petardzie", jak mawiał ks. Jan Kaczkowski. Nawet musimy! Ale o ile łatwiej, spokojniej, bardziej wartościowo będziemy żyć idąc z Bogiem za rękę, ufając Jego planom, dostrzegając Go w codzienności. Papież Benedykt XVI powiedział kiedyś, że "Dopiero tam, gdzie dostrzegamy Boga, zaczynamy żyć naprawdę. Dopiero tam, gdzie w Chrystusie spotykamy żywego Boga, uczymy się, czym jest życie". Kurs wiary. Zrozumieć chrześcijaństwo wyjaśnia zatem, czym jest życie z Bogiem, jak nie zmarnować swojego ziemskiego czasu na życie bez Stwórcy.


Ucieszyłam się na rodział dotyczący cierpienia, mający oswajać młodszego czytelnika z tym terminem. Wiemy doskonale, że w sytuacjach, kiedy odczuwamy mocno dźwiganie naszego krzyża, to najczęściej budzą się w nas pytania: dlaczego? Skoro Bóg jest dobry i wszystko może, to dlaczego dopuszcza zło, którego skutkiem jest nasze cierpienie? Takie rozumowanie pojawia się także u osób dorosłych, trzeba mieć naprawdę silną, dojrzałą wiarę, by w czasie, kiedy czujemy się źle pomyśleć najpierw, że to na pewno wydarza się po coś. Bóg stworzył świat dobry, zło zdecydowanie wprowadza zamęt, zakłóca spokój. Najczęściej jednak cierpienie, popełniane błędy dają nam życiową mądrość, roztropność i doświadczenie. Idąc za ewangelickim teologiem, Dietrichem Bonhoefferem, wierzmy, że "Bóg z wszystkiego, również z największego zła, może i chce stworzyć dobro".


To, co szczególnie podoba mi się w najnowyszm YOUCAT to zdecydowanie przyjazne rozmieszczenie tekstu, oznaczenia, mające na celu dodatkowe wyjaśnienie, co autor miał na myśli, do jakiego cytatu biblijnego możemy sięgnąć dodatkowo. Drukowanymi literami na marginesach możemy znaleźć ważne pojęcia, które są poruszane, objaśniane w tekście, litera "Y" zawiera pytanie z KKK YOUCAT, symbol wykrzyknika jest dla nas sygnałem, że przeczytać możemy ciekawą anegdotę do danego zagadnienia. Nie mogło zabraknąć także grafiki błękitnego ptaszka na marginesie, co autor opisuje jako pytanie "Tweetując z Bogiem", nawiązujące do multimedialnej inicjatywy, z której można korzystać wraz z YOUCAT.


Dobrze, że na rynku dostępne są książki, które w zrozumiały, współczesny, bliski młodym ludziom sposób opisują istotę wiary katolickiej. Z tej serii mamy w swoim domu także Katechizm dla dzieci i rodziców, który na pewno posłuży nam, gdy moje pociechy będą nieco starsze. Myślę, że poszerzymy swoją kolekcję o Katechizm Kościoła Katolickiego dla młodzieży, który w bardziej przystępny, młodzieżowy sposób porusza wszystkie ważne kwestie dotyczące wiary i moralności katolickiej. Jeśli ktoś szuka zatem wartościowych książek, które posłużą młodemu pokoleniu, będą dla nich kompasem w życiu, zdecydowanie polecam serię YOUCAT. 


Wszystkie dostępne części znajdziecie TUTAJ.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Bernhard Meuser
Oprawa: zintegrowana
Liczba stron: 184
Data premiery: listopad 2021
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.