31 gru 2021

PSAŁTERZ CODZIENNY MOJĄ NADZIEJĄ NA CISZĘ

Gdybym miała krótko napisać czego, prócz zdrowia, życzę sobie w roku 2022 to z pewnością byłaby to... cisza. Czas bez rozpraszaczy, hałasu, dodatkowych bodźców, które najczęściej na koniec dnia dają mocno o sobie znać. Gdy ktoś pyta mnie dlaczego tak mocno zainteresowałam się Bible journalingiem to prócz samej czynności wykonywania notatek, twórczego upustu, który po prostu bardzo lubię, to pierwszą moją myślą, aby odpowiedzieć na to pytanie jest: bo uwielbiam ten cichy czas z Nim. Nieważne czy trwa piętnaście minut, pół godziny, czy może godzinę - najbardziej owocnie spędzam czas ze Słowem, gdy w okół panuje przyjemna cisza. Taki czas przy moim trybie dnia jest albo późną nocą, albo wcześnie rano, kiedy jeszcze wszyscy śpią. Ostatnio nastawiam budzik na szóstą, by podarować sobie w prezencie chwilę dla siebie, choć jak wiemy - gdy spędzam czas ze Słowem, nie jestem wtedy sama. W Psałterzu codziennym od Edycji Świętego Pawła, przeczytamy takie zdanie, że "cisza dziś wydaje nam się dobrem luksusowym, kojarzonym z położonymi w wysokich górach klasztorami kartuzów czy spacerem w lesie, gdy telefon stracił zasięg i nikt niczego od nas nie oczekuje". A  gdyby tak nie uciekać w wysokie góry, by mieć czas na złapanie oddechu? Psałterz jest idealną propozycją na to, by podarować sobie czas w ciągu dnia, który jest wyłącznie dla nas i dla Pana Boga. Modlitwa psalmami, nazywanymi "przyjaciółmi ciszy" wprowadzić może w naszą codzienność pewien rytm, o którym może nawet jeszcze nie wiesz, że tak bardzo go potrzebujesz. Może tak samo bardzo, jak ja?

Gdy po raz pierwszy otworzyłam Psałterz nie do końca wiedziałam, jak mam zacząć modlić się psalmami. O której godzinie je odczytywać i przede wszystkim: czy uda się przy moim tempie życia zorganizować odpowiedne pory, kiedy mam się psalmami pomodlić? I chociaż kilkuktornie próbowałam zacząć moją przygodę z modlitwą w ciszy, to dopiero teraz z czystym sumieniem mogę napisać, że zaczynam ją rozumieć, czuć i przede wszystkim nie oczekiwać, że dzięki tej formie nawiązywania relacji z Bogiem, poprzez wysławianie Go psalmami, nagle wydarzą się w moim życiu cuda. Niedawno dostałam pytanie, czy jeżeli ktoś odmówił część błagalną Nowenny Pompejańskiej, ale intencja nie została spełniona, to czy ma w ogóle odmawiać część dziękczynną - no bo za co tu dziękować, skoro to, o co się modlę nie zostało spełnione? Odpowiedzi od Pana Boga przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie, w zwykłej codzienności, prozie życia więc warto zmienić nastawienie swojego serca i nie oczekiwać spektakularnego cudu, który za chwilę na pewno się wydarzy - no bo przecież się modlę i poświęcam Bogu czas. Owoce przyjdą same, nawet jeszcze nie wiesz, jak bardzo cię to zaskoczy!


Psałterz codzienny składa się z wybranych psalmów oraz tekstów z Ewangelii, które sprawiają, że ich rytm wyznacza i porządkuje nasz dzień, zapewniając, jak możemy przeczytać we wprowadzeniu: "pewną dyscyplinę duchową". Słysząc słowo "dyscyplina" możesz zareagować różnie - potraktować to, jako przymus, a co gorsza - rygor. Ja odbieram to, jako naprawdę zbawienne dla mnie uporządkowanie dnia, w ciągu którego tracę często czas dla siebie, ciągle za czymś goniąc, jak nie w pracy to między moimi pociechami. Rok 2021 szczególnie pokazał mi, jak bardzo mam powiedzieć sobie: STOP. Zatrzymaj się na chwilę i... nie zapominaj o sobie. A ponieważ w psalmach przeczytasz o całym ludzkim doświadczeniu - radości, szczęściu, cierpieniu, niezrozumieniu, lęku, poczuciu osamotnienia, odrzucenia, bliskości Pana - to z pewnością zobaczysz w nich choć skrawek obrazu swojego życia. Nie ma więc opcji, abyś wtedy choć na chwilę nie miał w sobie refleksji, nie zaczął poszukiwać w Słowie odpowiedzi na nurtujące cię pytania.


W Psałterzu znajdziemy dokładną instrukację "Jak się modlić?", gdzie mamy rozpisane od czego warto zacząć modlitwy. kiedy recytować psalm, jakie czytanie przypada na dany dzień. Warto zaznaczyć sobie właśnie ten fragment, w którym mamy informacje o częściach stałych, bo od nich rozpoczynać będziemy modlitwy o każdej porze dnia. Tekst został podzielony tak, aby w ciągu dwóch miesięcy przeczytać większość psalmów i wszystkie Ewangelie. Rytm Psałterza wyzaczają cztery modlitwy: poranna, w ciągu dnia, wieczorna i nocna. Prócz wytłumaczenia, jak się modlić, możemy także dowiedzieć się jaki jest główny cel i zamysł Psałterza, zatem przeczytasz tu więcej na temat modlitwy w ciszy. Czemu ona służy, na co zwrócić uwagę, jaką postawę ciała przyjąć, jakie formuły mogą być pomocne.


Wiele myślałam o tym, czy mam jakieś postanowienia noworoczne. Wyzaczanie sobie konkretnych celów na kogoś może wpływać motywująco, bo mamy jakiś punkt, do którego dążymy czy efekt, jaki chcielibyśmy osiągnąć, a dla innej osoby może wzbudzić to pewną presję i nieustające pytania: a co będzie, jeżeli nie zdołam temu wyzwaniu sprostać? Czy będę dla siebie łaskawa i wyrozumiała? Nie raz czułam się zawiedziona tym, że czegoś nie udało mi się ukończyć i zarzucałam sobie kiepską organizację czasu, a tak naprawdę wiele rzeczy nie jest od nas zależne lub po prostu - Bóg decyduje inaczej i wie, czy nasz wyznaczony cel jest celem pochodzącym od Niego. Jeśli nasza wiara będzie dojrzała to sami zauważymy czy coś jest dane od Boga czy po prostu naszym planem, który niekoniecznie teraz jest dla nas dobry.


Chciałabym zatem, aby każdy z nas w Nowym Roku miał w sobie odrobinę refleksji i potrafił odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w moim życiu nie jest za głośno? Czy w moim życiu nie jest wszystko za szybko? Co mogę od siebie dać, aby poczuć się lepiej? Czy potrafię tak zorganizować swój dzień, by nie zabrakło w nim czasu dla Boga? I właśnie dlatego wyciągam Psałterz, bo jest moją nadzieją na ciszę, na piękny czas z Nim, na nowe rozważania i notatki na podstawie psalmów w moim pięknym Bullet Plannerze. Mam nadzieję, że to przyniesie mi i innym, którzy się zainspirują modlitwą psalmami, wiele dobra i pokoju serca, którego nigdy za wiele w naszym życiu. 


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Tytuł: Psałterz codzienny
Okładka: zintegrowana
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

2 komentarzy

  1. Też zakupiłam ten psałterz ...może śmieszne jest to pytanie ale czy po zakończeniu tych 7 tygodni modlitwę zaczyna się znowu od pierwszego tygodnia .nie bardzo rozumiem

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czego nie rozumiesz skończysz psałterz który jest 6 tygodniowy plus 1 tydzień skupienia (wyciszenia). Możesz raz w roku odprawiać raz na pół roku, raz na kwartał, albo w kółko co 7 tygodni. Miałem różne brewiarze np. Mertona , ale ten psałterz jest dobrze opracowany bardzo polecam.

      Usuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.