11 maj 2021

ŚMIAŁE PRZEDSIĘWZIĘCIE (CZ. II SERII NOWOJORSKIE KOBIETY) - ELIZABETH CAMDEN

Jakie są bohaterki serii Nowojorskie Kobiety? Pracowite, charakterne, konsekwentne, uparte, pełne marzeń i miłości - do świata i jego Stwórcy. Gdy opisuję ich cechy nie muszę się dwa razy zastanawiać dlaczego te historie tak bardzo skradły moje serce. W kobietach pełnych pasji, które pragną rozwoju i pięknego, dobrego życia widzę cząstkę siebie. Do tego powieści Elizabeth Camden osadzone są na początku XX wieku w USA, nadając im specyficzny klimat przepełniony historycznymi wątkami, rozwojem, nauką. Całość daje wciągającą, ciekawą fabułę. Drugi tom cyklu Śmiałe przedsięwzięcie ujął mnie przede wszystkim główną bohaterką, która pragnie zmienić świat, odmienić bieg historii w dziedzinie chlorowania wody niezważając na konsekwencje swoich decyzji. Czy warto czasem podjąć ryzyko i wbrew wszystkiemu przybliżać się do spełnienia marzeń?

Rosalind Werner, po stracie obojga rodziców cierpiących na cholerę i trudnym okresie dorastania bez najbliższych, postanawia kształcić się w kierunku doktora chemii. Świat nauki od zawsze ją pasjonował, a ciężkie chwile jakie zafundowała jej choroba bliskich przenoszona skażoną wodą tylko ukierunkowała jej ciągłe pragnienie rozwoju i zdobywania wiedzy na ten temat. Po 18 latach, wraz z doktorem Lealem, bierze udział w historycznym odkryciu uzdatniania wody za pomocą chlorowania. Jest pewna skuteczności tej metody i szalenie cieszy się, że nareszcie śmiertelne choroby spowodowane bakteriami w wodzie się zakończą. Jednak nie każdy podziela jej entuzjazm. Są tacy, którzy nie wierzą w taki postęp nauki i martwią się, że proces chlorowania wody może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy doktor Werner i jej przyjaciel po fachu, dr Leal, będą w stanie przekonać przeciwników tej metody do zmiany zdania? Dostają na to 90 dni.

Nicolas Drake, którego poznajemy w pierwszej części serii, Niedostępny spadek, jest nowo mianowanym Komisarzem do spraw Wody w stanie Nowy Jork. Pracę hydraulika zna od podszewki,  ponieważ całe życie wykonywał ten zawód z ogromną pasją i zaangażowaniem. Wszelkie odkrycia i zmiany związane z tematem uzdatniania wody są dla niego bardzo istotne i ciężko jest zdobyć jego zaufanie. Ponieważ jest sceptycznie nastawiony do chlorowania wody, a jego głos w tej sprawie jest ważny, to właśnie od niego naukowcy zaczynają swoje negocjacje. 

Rosalind i Nick, choć są z dwóch różnych światów, to już podczas ich pierwszego spotkania wyraźnie czuć wzajemne przyciąganie. Czytając tę powieść, wprost nie mogłam się doczekać ich ponownego spotkania. Romantyczne opisy, jakie stwarza autorka, sprawiają, że aż chce się czytać i poznawać relację, jaka rodzi się między bohaterami. Nick ufa Rosalind i jest pewny, że bez jego ostatecznej zgody na rozpoczęcie chlorowania wody, doktorzy nie podejmą się tego przedsięwzięcia. Czy aby na pewno? I czy kolejny raz ciotka Nicka, Margaret, namiesza w ich życiu za pomocą swoich intryg? 

Chociaż można spokojnie tę część przeczytać bez znajomości pierwszego tomu, to jednak serdecznie polecam zacząć od początku. Z pewnością wiele wątków lepiej się rozumie, znamy przeszłość czy wcześniejsze losy bohaterów powieści. To, co szczególnie urzekło mnie w Śmiałym przedsięwzięciu to pasja, miłość do wykonywanego zawodu, dążenie do spełnienia marzeń i chęć pomocy ludziom. Bo przecież to właśnie dla nich dr Werner i dr Leal starają się uzyskać czystą wodę, zdatną do picia. Zwróciłam także uwagę na to, jak autorka stara się pokazać pragnienie kształcenia się kobiet - zdobywania wiedzy, rozwoju, nauki. Kobiety w tamtych czasach często spotykały się z trudnościami w tym temacie, dlatego cieszę się, że Elizabeth Camden postawiła na podreślenie nie tylko ich urody i uroku, ale przede wszystkim inteligencji i chęci zdobycia wyższego wykształcenia. Zachęcam!

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Elizabeth Camden
Okładka: miękka
Liczba stron: 368
Data premiery:
Wydawnictwo: Dreams Wydawnictwo0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.