16 maj 2021

OPCJA MARYI. BOŻA ODPOWIEDŹ NA KRYZYS CYWILIZACJI - CARRIE GRESS

Miesiąc maj uwielbiam nie tylko za kwitnącą wiosnę, budzącą się do życia przyrodę i długo wyczekiwane ciepłe promienie słońca. Maj to przede wszystkim czas poświęcony szczególnie Matce Bożej - naszej Ukochanej Mamie. Wiele świąt majowych związanych jest z Niebieską Panienką, co daje nam możliwość spędzania w Jej towrzystwie więcej czasu. Możemy wypraszać za jej pośrednictwem łaski potrzebne nam i naszym bliskim, pogłębiać naszą relację przez modlitwę. Bardzo lubię w miesiącu maryjnym sięgać do lektur związanych z Matką Bożą - Jej postać wręcz żąda naszej uwagi. Opcja Maryi. Boża odpowiedź na kryzys cywilizacji, autorstwa Carrie Gress, przypomina nam o tym, że życie zgodnie z opcją Maryi nie wymaga od nas zmiany miejsca zamieszkania, narodowości, naszego zawodu czy stanu cywilnego. Wymaga jedynie szczerego, głębokiego zanurzenia się w wierze i uznaniu Maryi za naszą matkę duchową. Czy jesteście gotowi, aby pielęgnować swoją dziecięcą iskierkę w oku, dać się utulić i pokochać przez Matkę Bożą?O co chodzi z "opcją"? Czy to słowo kojarzy nam się pozytywnie? Skoro mamy "opcję Maryi" to czy mamy do wyboru jeszcze jakąś inną możliwość, wariant? Czy nie wystarczy być po prostu katolikiem? Autorka wyjaśnia na samym początku swojej książki, że owszem, wystarczy, jeśli "regularnie uczęszcza się na Mszę Świętą i do spowiedzi, kieruje się nauczaniem Kościoła i ożywia duszę modlitwą. Jednak niestety czynią tak tylko nieliczni katolicy. Opcja Maryi jest czymś odręnbnym, ponieważ Maryja nie jest po prostu taka sama jak inni święci; jest Ona szczególną drogą, którą Chrystus do nas przyszedł i nadal przychodzi" (s. 22).


Opcja Maryi to lektura skadająca się z czterech części i krótkiego, końcowego aneksu. W pierwszej części Maryja i twórcze mniejszości przeczytamy o tym, że Matka Boża jest... wszędzie! W literaturze, bo przecież na Jej temat powstało wiele dzieł, w kulturze, sztuce, a także filozofii. Jest Królową Pokoju, co pokazuje nam w każdym zakątku świata. Szczególnie zapamiętałam stwierdzenie, że Maryja jest Pogromczynią herezji. Reguluje nieprawdy, zwalcza kłamstwa - tym samym - nie prowadzi przesłuchań, ani nikogo nie ekskomunikuje. "Pobożność maryjna wprowadza czystość do duszy, a w konsekwencji nadaje jasność umysłowi" (s. 70).

Kolejna część, Wpływ Maryi na geopolitykę, podkreśla i upamiętnia wpływ Matki Bożej na historię ludzkości w perspektywie jej cudownych objawień. Nie zabrakło tu wzmianki o ukazaniu się Najświętszej Panienki w Guadalupe, Fatimie czy Lourdes. Na uwagę zasługuje fakt, że Bogurodzica nigdy nie prosi o to, aby Ją czczono. Dla Niej najważniejszy i najukochańczy jest Jej Syn - Jezus Chrystus - i Jego miłość wylana na nas z krzyża. To właśnie na Niego wskazuje i uprasza o gorliwą modlitwę i pamięć. Orędzia te mają także wspólne punkty: modlić się na różańcu, o nawrócenie grzeszników czy wybudować kościół. Każda niebiańska interwencja przynosi ze sobą cudowne uzdrowienia, nawrócenia, spełniające się zapowiedzi. Ciekawostką jest również, że nawet dwa z czterech francuskich objawień doprowadziły do wybicia źródeł, z których wypływają uzdrawiające wody, będące symbolem łask i miłości Matki Bożej.


Część trzecia, nazwana pytaniem: Kim jest ta kobieta?, porusza temat popularnych zniekształceń pobożności maryjnej. Wiąże się to z błędnym poglądem przedstawianym w wielu źródłach - książkach, stronach internetowych - prezentujących niejasną duchowość, że "oddawanie czci Maryi jest tylko przedłużeniem dawnego kultu bogiń" (s. 150), który pojawiał się wielokrotnie w ciągu wieków. Matka Boża nie jest ani boginią, ani nawet Bogiem! Zawsze nasze prośby, modlitwy, tęsknoty kieruje do swojego Syna, który jest jedynym i prawdziwym Panem. Podoba mi się bardzo porównanie, że Maryja w dzisiejszych czasach działa jako coś w rodzaju piorunochronu. Chroni nas przed uderzeniami zła, falą nienawiści i burzą poróżnień, która trwa nieustannie w społeczeństwie. W tym rozdziale przeczytamy także o zwolennikach i przeciwnikach kultru maryjnego - co na temat Matki Bożej sądzą feministki? Czy aktualnie trwa epoka antymaryjna, czy może Wiek Maryi?


Ostatnia część książki jest podsumowaniem oraz małym przewodnikiem po tym "Jak żyć zgodnie z opcją Maryi?" Nie mogło zabraknąć podrozdziału opisującego jak wielkim lekarstwem na nasze troski i utrapienia jest modlitwa różańcowa. Poznamy historię różańca, jego popularności, skuteczności, a zarazem prostocie. Pamiętajmy jednak, że prostota, nie oznacza powierzchowności. Jest to nasza duchowa broń, w której, jak mawiał papież Jan Paweł II, możemy odnaleźć dużo nadziei. 


Mroczne, trudne czasy, w których żyjemy, pełne chaosu, lęku i niepokoju potrafią odwrócić wielu ludzi od Kościoła. Wszelkie niepowodzenia, słabości skutecznie zniechęcają, wpędzając tym samym w poczucie beznadziei i braku sensu. Łatwo jest odsunąć się od wiary, bo to przecież bardzo na czasie nie wierzyć w nic. Wolność, którą obdarzył nas Bóg mylnie pojmowana jest jako samowystarczalność. A przecież nikt nie może być sobie Panem - Pan jest tylko jeden. A Jego Matka - jej miłość, troska, opieka - może nas tylko do Niego przybliżać. Formowanie serca w Jej towarzystawie sprawia, że stajemy się dojrzalsi duchowo. Taka dojrzałość nie kończy się na przyjęciu sakrementu bierzmowania - trwa nieustannie i każdego dnia powinniśmy ją pielęgnować. Uczyć się nasłuchiwać co i przez kogo przemawia do nas Bóg - a czy można lepiej pielęgnować nasz "duchowy słuch" niż za pośrednictwem gorliwej modlitwy?

Lektura ta ciekawie obrazuje czytelnikom jak żyć zgodnie z opcją Maryi, a jak już wiemy, można to robić na wiele sposobów. Odmawianie różańca, uczęszczanie na Mszę Świętą, konsekracja maryjna, noszenie cudownego medalika, poświęcenie domu - to tylko niektóre z nich. Od ciebie zależy, co dzisiaj wybierzesz i na co otworzyć swojej serce, a dzięki książce Opcja Maryi masz szansę wszystkie te metody lepiej poznać.


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Carrie Gress
Okładka: miękka
Liczba stron: 304
Data premiery: 04.05.2021
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit


 

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.