21 lis 2020

ABP FULTON J. SHEEN - DROGA DO POKOJU SERCA

Zastanawialiście się może kiedyś jaka podróż jest tą najtrudniejszą w naszym życiu? Nie, nie mam tu na myśli wyprawy na drugi kraniec świata ani także wyjazdu wakacyjnego z przeszkodami, które gdzieś mogą się pojawić na naszej drodze. Chodzi mi o nas. O nasze postrzeganie podstawowych wartości życia, naszych reakcji, odczuć, życiowych priorytetów. Zatem najtrudniejszą podróżą będzie ta w głąb nas. Podróż niezwykle badawcza, poznawcza, odkrywająca zakamarki naszej duszy. Jakie nasze cechy przeszkadzają nam w osiągnięciu pokoju serca? Czy jest na to jakiś złoty środek czy idealna recepta? A może po prostu wystarczy odrobina dobra, mniej pychy i egoizmu, jeszcze więcej pokory. Okazuje się także, że cierpienie najbardziej uwrażliwia, uszlachetnia i otwiera na drugiego człowieka. Książka Droga do pokoju serca, której autorem jest abp Fulton J. Sheen stanowi psychologiczne wyjaśnienie, podparte Nowym Testamentem, co trzeba czynić, jak się zachowywać, z jakich reakcji zrezygnować, aby żyć w zgodzie z samym sobą, a przy okazji z całym światem. Książka powstała kilkadziesiąt lat temu, ale z pewnością jest nam dzisiaj bardzo potrzebna.

Abp Fulton J. Sheen, amerykański duchowny katolicki, rekolekcjonista, głosiciel prawd Kościoła Rzymskokatolickiego w swojej książce Droga do pokoju serca przypomina nam o najważniejszych postawach i wartościach życia. Posługując się wiedzą psychologiczną, w oparciu o wiarę i prawdy zawarte w Piśmie Świętym, doradza nam, czytelnikom, jak nie pogubić się w naszej codzienności. 

Autor zwraca uwagę w szczególności na nasz duchowy rozwój i pogłębianie wiary. Uważa, że najlepszym lekarstwem na wszelkie negatywne emocje i uczucia, które się w nas pojawiają jest modlitwa. Cytuje Pismo Święte "Jeśli ktoś z was cierpi z powodu nieszczęścia - niech się modli!" (Jk 5,13). Nawiązując do psychologii tłumaczy, że "W rzeczywistości słowa te dotykają głębokiej psychologicznej prawdy, ponieważ sugerują, że musimy być pogodzeni ze sobą, abyśmy mogli być szczęśliwi" (s. 60).

Dzięki tej książce rzeczywiście możemy odnaleźć receptę na spokojne, wartościowe życie. Stawiając Boga na pierwszym miejscu będziemy mogli trzeźwo patrzeć na świat - z miłością, wrażliwością, pokorą, cierpliwością. Gdy zaś w naszym życiu postawimy na pierwszym miejscu siebie, szybko pogubimy się stając się pyszni, egoistyczni, zadufani w swoim ego. Dzisiejszy świat daje nam codziennie ogromną dawkę bodźców zewnętrznych. Modnie jest nie wierzyć w nic. Być wolnym na zasadzie "mogę wszystko, nic nie muszę". Życie bez zasad, bez głębszych wartości jest o wiele łatwiejszym wyborem niż życie zgodne z Bożą postawą i prawdą. "Odkrywanie prawdy potrafi być bardzo krępujące" (s. 191) bo uderza w nasze najczulsze i najsłabsze punkty.

Przytoczę fragment, który szczególnie zwrócił moją uwagę:

"W dzisiejszym świecie niemal każdy pragnie religii, jednak każdy pragnie religii, która nie będzie go zbyt wiele kosztować. To dlatego chrześcijaństwo zostało rozcieńczone tak, aby przypadło do gustu umysłowi człowieka współczesnego. Każdy chciałby być zdrowy, lecz nie każdy jest przekonany o konieczności stosowania diety albo porzucenia nawyków, które szkodzą ciału" (s. 115).

Po uważnym przeczytaniu lektury Droga do pokoju serca będzie ci łatwiej nauczyć się mówić sobie  samemu "nie" w chwilach, kiedy pewna wstrzemięźliwość będzie od nas wymagana. Taka postawa ucząca opustoszenia własnego "ja" wpłynie nie tylko na nasz rozwój osobowości, ale także duchowy. Książka ta pomoże zachować równowagę umysłu i serca, co w obecnych czasach niestety nierzadko jest zachwiane. Poleciłabym ją szczególnie na czas, w którym mocniej pracujemy nad sobą jak na przykład adwent, początek roku, Wielki Post. Chociaż tak naprawdę - zawsze jest idealny czas do tego, by stać się lepszym człowiekiem.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: abp Fulton J. Sheen
Oprawa: miękka, broszurowa
Ilość stron: 265
Data wydania: 2020

2 komentarzy

  1. Dziękuję za bardzo dobrą recenzję.

    Chciałbym tylko dopytać jeszcze o jedną kwestię. Czy Arcybiskup Sheen w tej książce ukazuje wartość, siłę i piękno modlitwy? W pozostałych książkach pisał o modlitwie dość oszczędnie. Od dawna czekam na jakąś jego pozycję w której szerzej poruszy temat modlitwy i Pisma Świętego.

    Dziękuję i Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.