10 maj 2020

OPOWIEŚCI BIBLIJNE DLA NAJMŁODSZYCH - NASZE KSIĄŻKOWE POLECENIA

Zapoznanie dzieci z duchowością i wiarą zależy przede wszystkim od rodziców, zwłaszcza w pierwszych latach ich życia. W domowych warunkach - z odpowiednimi lekturami, piosenkami, bajkami, filmami oraz modlitwą - jesteśmy w stanie zaszczepić w naszych pociechach chęć poznawania tej tematyki. Mój Mikołaj jest jeszcze malutki, ale Matylda, ciekawa świata dwulatka, chłonie wiedzę jak gąbka i chętnie uczy się nowych rzeczy. Postanowiłam już jakiś czas temu, że to dobry moment na przekazywanie tych podstawowych informacji na temat naszej wiary. Aktualnie wspomagam się czterema książeczkami z biblijnymi opowiadaniami dla dzieci. Wybór, do której zerkniemy w ciągu dnia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od chęci, skupienia, zainteresowania mojej dwulatki. Mam to szczęście, że Matylda uwielbia książeczki i bardzo szybko interesuje się lekturą. Pomagają nam w tym ilustracje oraz możliwość aktywnego uczestniczenia w edukacji, na przykład poprzez wyszukiwanie konkretnych przedmiotów, postaci, zwierząt na rysunku. Sprawia jej to wielką radość. Teraz też chętniej słucha tego, co czytam, więc jak tylko wyraża chęć i zainteresowanie to uważam, że trzeba ten moment owocnie wykorzystać.BOHATEROWIE BIBLII
Tekst: Bogusław Zeman SSP
Ilustracje: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła


To chyba najbardziej trafiona i dopasowana do wieku Matyldy katolicka książeczka. Swoją formą przypomina słynną i ulubioną „Ulicę Czereśniową”, co jeszcze bardziej ją zachęca do zerkania. Mamy tu kilka ważnych Bohaterów Biblii, jak np. Noe, Estera, Maryja, Józef, Dawid. Każda postać ma swoją krótką historię, opowiadanie.Dobrze, że opis jest na zasadzie „krótko, zwięźle i na temat”, bo wiadomo jak to ze zbuntowanymi dwulatkami. W jednej minucie chce posłuchać, w drugiej uznaje, że słucha za długo. Gdy widzę, że czytany tekst zaczyna ją mniej interesować to ratują nas ilustracje i zabawa w wyszukiwanie. Chyba najbardziej z tej książeczki polubiła opowieść o Noem oraz jego Arce. Chyba każde dzieci cieszą się na widok zwierzątek, więc tutaj podczas czytania najwięcej się dzieje.


Bohaterowie Biblii to kartonowa książeczka, więc bezpieczna dla maluszków. Mogą swobodnie sami przeglądać karty, bez „stresu”, że strony zaraz się potargają przy gwałtownym użytkowaniu. Format A4 jest idealny, wygodny, przejrzysty. Ilustracje wykonał Artur Nowicki - proste, przyjemne dla oka, cieszące dziecko, wzbudzające zainteresowanie. Co ciekawe, podczas powstawania ilustracji pomyłkowo wkradły się przedmioty, które nie pasują lub są z innej epoki. Sprytny pomysł na wzbudzenie zainteresowania u dziecka. Bardzo przyjemna lektura na początek duchowej przygody.

BIBLIA DLA MALUCHÓW
Tytuł oryginału: The first step Bible
Przekład: Anna Korlińska
Opracowanie: ks. Waldemar Chrostowski
Kolejną propozycją jest Biblia dla maluchów, która zawiera już więcej treści do czytania, więcej opowiadań i przesłań. Lubimy zerkać do tego wydania, zwłaszcza, gdy Matylda ma natchnienie na wyszukiwanie wśród ilustracji aniołków. Tak sobie upodobała tę książkę *chyba dlatego, że bardzo ładnie wychodzi jej wymawianie słowa "anioł" i tak skojarzyła, przez co sprawia jej to radość). A aniołków mamy w tej Biblii dość sporo.


Jak widać ilustracje są duże, proste, wyraźne, o pastelowych, przyjemnych kolorach. Odnoszę wrażenie, że wydawca przyjął tutaj zasadę "im mniej, tym lepiej". I to był bardzo dobry pomysł. Treści są uproszczone, język i dialogi między bohaterami zrozumiałe już dla dwulatków.


Zostały pominięte poważniejsze historie i przypowieści z Biblii, jak np. kuszenie Adama i Ewy przez Złego, ukrzyżowania Jezusa. Nie, żebym się czepiała o ten brak. Uważam, że na takie tematy duchowe jest jeszcze czas w życiu malucha i na pewno Matylda dowie się o nich z innych publikacji lub moich opowiadań. Obrazki, choć proste, wzbudzają duże zainteresowanie i radość podczas oglądania.


Biblia dla maluchów została wydana w twardej oprawie. Oczywiście najlepiej, gdy będzie oglądana i czytana z rodzicem, bo przy energicznym przeglądaniu (jak pewnie mają w zwyczaju wszystkie dzieci) mogą się te strony po prostu potargać. Ale proszę się nie zrażać! Biblia jest przeznaczona dla dzieci w wieku 2-6 lat, więc będzie z nami przez dłuższy czas. Pewnie będziemy ją czytać jeszcze wspólnie z Mikołajkiem, gdy troszkę podrośnie. Bardzo przyjemne wydanie.

BIBLIA. HISTORIE ODWAŻNYCH KOBIET
Tytuł orygiału: Bible Stories for Brave Girls
Tekst: Melissa Alex
Ilustracje: Gustavo Mazali
Tłumaczenie: Katarzyna Przybylska


Tę pozycję zamówiłam bardziej przyszłościowo. Jest to książką dla starszych dziewczynek, myślę, że w wieku przedszkolnym i starszym. Jednak często Matylda wybiera ją do pooglądania ze względu na ilustracje, które swoim klimatem przypominają mi momentami Alladyna z Disneya. Są piękne, kolorowe, dopracowane.


Mamy tutaj wiele historii ze Starego i Nowego Testamentu. Głównie dotyczą odważnych, dzielnych kobiet, które warto naśladować. Mowa tutaj na przykład o Maryi, Esterze, Annie, Rut. Bardzo pomysłowe w tym wydaniu jest to, że każda z tych bohaterek zostaje bardzo dobrze przedstawiona dziecku poprzez dwustronnicowe podsumowanie wiadomościami o niej. Opis zawiera najważniejsze fakty z życia, znaczenie imienia, kilka zdań o jej rodzinie. Jest także cytat z Pisma Świętego z oznaczeniem odsyłającym nas do konkretnego tekstu, w którym jest mowa o naszej odważnej bohaterce. Są również pytania do tekstu, które mają na celu wyłapanie przez dziecko wszystkich najcenniejszych informacji i podjęcie próby opowiedzenia smodzielnie, co zdążyło się zapamiętać.


W tym wydaniu mamy już więcej scen z życia Jezusa - również jego ukrzyżowanie i śmierć na krzyżu. Jest to więc Biblia dla nieco starszych dzieci, ale uważam, że jak Matylda sama wykazuje zainteresowanie chociażby oglądaniem wybranych przez siebie ilustracji to jak najbardziej można z taką książką się małymi kroczkami zaprzyjaźniać.


Kartki są grubsze niż zwykły papier, przez co mam nadzieję, że książka zostanie z nami przez długi czas. Zorientowałam się i daję znać, że jest także wersja Biblii dla odważnych mężczyzn, także mój Mikoś na pewno się takiej doczeka. Śmiało polecam dla starszych dziewczynek.

OPOWIEŚCI PEŁNE TREŚCI
Autor: Ola Manikowska
Ilustracje: Joanna Myjak


Kolejna propozycja książki dla starszaka, ale oczywiście my też do niej zerkamy. Mamy tutaj 10 współczesnych historii z życia przedszkolaków i uczniów. Opowiadają one o problemach, uczuciach, z którymi przychodzi im się zmierzyć. Są to teksty o urodzie, kompleksach, obrażaniu, zazdrości, świętowaniu niedzieli, o odwadze, pomaganiu, strachu, uczciwości i umiłowaniu prawdy. Każda historia niesie za sobą piękne przesłanie i morał, który powinien zagościć w sercu naszych dzieci na zawsze.


Do każdego opowiadania mamy uzupełnienie w postaci 10 piosenek o biblijnych bohaterach, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Chociaż Matylda ma dopiero 2 lata to lubi czasami posłuchać tych opowiadań. Staram się wyłapywać najważniejsze zdania, bo zdecydowanie cały tekst jest jeszcze dla niej za długi i szybko by się zniechęciła, więc to taki mój sposób za zwrócenie jej uwagi.


Drugim moim sposobem na zaprzyjaźnianie Matysi z tą książką jest tłumaczenie tytułu. Nie czytam wtedy całej historii, tylko opowiadam czym jest np. odwaga, strach, zazdrość, uroda. Po jakimś czasie sprawdzam, czy zapamiętała dane słowo i np. na "strach" opowiada własnymi słowami co to dla niej znaczy i pokazuje, że się boi.

Każda z tych książek ma na celu przybliżyć nasze dziecko do tematu wiary. Sama próba pokazania i tłumaczenia dzieciom kim są postaci biblijne, jakie historie są z nimi związane jest przejawem mądrości i świadomości rodziców. To naszym zadaniem jest uczyć nasze dzieci życia, pokazywać im świat nie tylko ten piękny i bajkowy, ale gdy przychodzi odpowiedni moment to opowiedzieć delikatnie, że na świecie również jest zło i ludzie popełniają błędy. Mnie osobiście bardzo wzrusza, gdy wieczorem modlimy się przed snem i widzę, jak Matysia stara się idealnie złożyć rączki na "Amen" czy uważnie słucha zdań, które wypowiadam. Dziecko bardzo szybko się uczy i z każdym dniem rozumie coraz więcej, dlatego staram się sprytnie podsuwać Matyldzie nawet te książki dla starszych dzieci. Mimo pięknych ilustracji to Słowo jest najważniejsze, więc im wcześniej zaczniemy je czytać, tym szybciej maluch zrozumie jego przekaz. 

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.