17 maj 2020

Majowy planer z Maryją

Lubicie działać według ustalonego harmonogramu na każdy dzień? Ja bardzo, chociaż powiedzmy sobie szczerze, że takie codzienne czynności przy dwójce małych dzieci ciężko mieć zaplanowane i co lepsze - tego planu się ściśle trzymać. Ale jeśli chodzi o pracę, prowadzenie bloga czy inne projekty to bez kalendarza byłoby mi ciężko. Dlatego, jak tylko zobaczyłam taką propozycję planeru modlitewnego na portalu Stacja7.pl to pomyślałam, że to coś dla mnie. Na każdy dzień miesiąca maryjnego mamy do wykonania zadania duchowe, które mają na celu przede wszystkim odkrywać życie Maryi, budować naszą relację z Matką Bożą. Ale myślę, że najważniejszym przesłaniem jest to, aby zobaczyć, że jesteśmy takie, jak Ona. Mamy odnaleźć w Niej - siebie.Planer budowania bliskości z Maryją na cały miesiąc maj opiera się głównie o teksty, które można znaleźć na portalu Stacja7.pl, ale też zebrane są w pięknie wydanej książce "30 scen z życia Maryi". Uzupełnieniem tej wyjątkowej książki jest notes, w którym możemy zapisywać nasze przemyślenia związane z zadaniami, które musimy wykonać każdego dnia maja. Zestaw ten nie jest wyłącznie przeznaczony na ten maryjny miesiąc. Możemy z niego korzystać o dowolnej porze roku, a ponieważ maj to szczególny czas, w którym skupiamy swoją uwagę na Maryi, wymyślono (bardzo mądrze z resztą) taką modlitewną propozycję na każdy dzień tego miesiąca. Wśród nich jest modlitwa, lektura, wykonanie notatki z osobistą refleksją, a nawet spacer z Matką Bożą.


Sama książka "30 scen z życia Maryi" autorstwa Anety Liberackiej, redaktor naczelnej portalu Stacja7.pl, jest pewnego rodzaju niezbędnikiem bliskości z Maryją. Podzielona została na cztery części:
1. Sceny "Z życia Maryi",
2. Rozmyślania "Maryja - kobieta, matka, drogowskaz",
3. Modlitwy "Z Maryją raźniej",
4. Objawienia "Maryja obok nas".


Każda historia zawarta w tej książce jest współczesna i opatrzona została cytatem z Pisma Świętego oraz modlitwą. Takie odzwierciedlenie w Słowie i interpretacja daje nam dowód na to, że my, kobiety, podobnie jak Maryja przeżywamy każdy dzień. Spotykają nas podobne trudy dnia codziennego, radości, smutki, cierpienia, miłość za bliskich. Czasem ciężko jest nam odnaleźć zrozumienie wśród najbliższych lub też nie chcemy obarczać ich naszymi przemyśleniami. Wiemy natomiast, że Ona zawsze utuli, pomoże przetrwać i będzie blisko. Wysłucha i da wskazówkę w sercu, jak mamy działać. Przede wszystkim - zaufać.


Czy mam swój ulubiony tekst w tej książce? Ciężko byłoby wybrać, ponieważ każdy niesie za sobą inną refleksję, jest spisanym na kartce prawdziwym świadectwem, który ma na celu nas umocnić i pokazać nasze podobieństwo do Maryi. Kobiety, które pomogły spisać 30 scen z życia współczesnych kobiet, to: Renata Chruściel, Alicja Samolewicz-Jeglicka, Dorota Smoleń i Judyta Syrek. 

W książce znajdziemy także wiele pięknych wizerunków Maryi. Każdy możemy interpretować na własny sposób. Odczytać, jakie emocje ma na obrazku Matka Boża, co chciała przekazać przez swój wyraz twarzy, podziwiać w jej oczach przejęcie, miłość, troskę. 


Jak wspomniałam, wszystkie nasze przemyślenia, zadania do wykonania, w których należy zapisać nasze refleksje możemy uzupełniać w notatniku "Sceny z życia". Ja zaopatrzyłam się w komplet, ponieważ jestem zachwycona tym wydaniem. Już pomijam wspaniałe treści, ale estetyka tych książeczek jest bardzo w moim guście. Wszystko jest idealnie dopracowane.


Cieszę się, że trafiłam na te książki i stworzony do nich majowy planer. Dzięki temu naprawdę przeżywam miesiąc maryjny inaczej niż zwykle. Ciężko napisać, że wyrabia to także nawyk poświęcania 15 minut dziennie na duchowe treści, bo u mnie boski akcent przewija się codziennie. Ale wiem, że jest sporo osób poszukujących, próbujących, szukających drogi i taki zestaw zadań na pewno przybliży ich do wiary. Ja dodatkowo odmawiam aktualnie światową Nowenną Pompejańską, więc zapamiętam ten maj na długo. Dużo w nim duchowej relacji, przemyśleń, spokoju i dobra. 

Moim zdaniem, taki pakiet "30 scen z życia Maryi" + notes "Sceny z życia" jest także wspaniałym pomysłem na prezent z okazji zbliżającego się Dnia Mamy. Zestaw możecie zamówić na Dobroci.pl.


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.