3 kwi 2020

40 DNI WALKI DUCHOWEJ - KS. PIOTR GLAS

Wsparcie osób trzecich w radzeniu sobie z trudnościami życia codziennego zawsze jest nieocenione. Gdy mamy gorszy dzień, często potrzebujemy rozmowy z bliską nam osobą, która nas wesprze, przytuli, pocieszy. Kiedy czujemy się chorzy, osłabieni, udajemy się do lekarza, aby udzielił nam pomocy, pomógł wyzdrowieć. Gdy nasze dzieci nie potrafią czegoś zrobić możemy z drugiego pokoju usłyszeć powtarzające się wołanie "Mamo, mamo!" z nadzieją, że rodzic pomoże. Gdy po wielu latach okazuje się, że nie potrafimy oszczędzać, sięgamy po poradniki mające na celu nauczyć nas dyscypliny w kwestii wydawania naszych pieniędzy. Te wszystkie przykłady łączy jedna wspólna cecha - wszędzie potrzebujemy i szukamy pomocy osób trzecich. W sferze duchowej będzie to wyglądało podobnie, tylko najlepiej jest sięgnąć do źródła. Do Słowa bezpośrednio lub zapoznać się z interpretacją i rozważaniami innych osób. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, dobrego słowa, jasnego przekazu, który pomoże Ci ruszyć do przodu i rozwiać pewne wątpliwości związane z Twoją wiarą, to prawdopodobnie książka  40 dni walki duchowej ks. Piotra Glasa będzie Ci do tego potrzebna.


O książce 40 dni walki duchowej autorstwa ks. Piotra Glasa wspominałam już przy okazji wpisu na temat Wielkiego Postu. Ten, kto czytał wcześniejszy post to już po części wie, jakie treści może odszukać w tej lekturze. Ksiądz Piotr Glas jest byłym egzorcystą diecezji katolickiej w Portsmouth na południu Anglii. Jest także znanym rekolekcjonistą, chętnie odpowiada na najtrudniejsze pytania i z odwagą głosi konieczność nawrócenia i zmian w naszym życiu. Tłumaczy Słowo i znajduje odpowiednie odzwierciedlenie w przykładach z życia codziennego.


W książce znajdziemy 40 krótkich rozdziałów, poniekąd wskazówek, tłumaczących nam na podstawie Słowa Bożego, jak powinniśmy żyć. My zbuntowani grzesznicy, często błądzący, bez pomysłu na zmianę. Rozdziały są wsparte cytatami z Pisma Świętego, rozważaniem, często przytoczoną historią z codziennego życia. Podoba mi się forma, styl pisania ks. Glasa. Widać, że to wspaniały rekolekcjonista z darem przekazu.

Książka ta wymaga skupienia, ciszy i refleksji. Dużo w niej treści o naszym nawróceniu i odwadze, jaką powinniśmy mieć, aby otwarcie mówić, że wierzymy, praktykujemy. Często jest tak, że religia w naszym życiu ogranicza się do niedzielnej Mszy Świętej. Idziemy na sumę, bo sąsiad patrzy, bo wypada, rodzice zmuszają dzieci. Wiara jest obecna wyłącznie w wygodnych płaszczyznach naszego życia. Ksiądz rekolekcjonista zachęca nas do cofnięcia się w czasie i przeanalizowania naszej relacji z Panem Bogiem. Co możemy zrobić, aby poprawić tą znajomość? Jak w przyjazny sposób rozpocząć dialog, skupić myśli na modlitwie?


Ks. Piotr Glas pisze do nas - nie chowaj się przed Panem Bogiem. Ma na myśli - rozmawiaj z Nim o wszystkim, o tym, co Cię cieszy, sprawia radość, ale też podejmuj te niewygodne, trudne tematy. Nie użalaj się nad sobą w duchu, nie oskarżaj, nie myśl o sobie źle. Rozwiązuj problemy, które Cię trapią opowiadając o tym Panu Bogu.

Bardzo podobał mi się rozdział 24, który opowiada o braku przebaczenia. Jest taki prawdziwy, mocno obecny w naszych życiach. Kto z nas nie czuł nigdy agresji, gniewu, nienawiści, antypatii do osoby, która sprawiła nam ból? Odpowiedzmy sobie sami, zgodnie z naszym sumieniem. Ciężko jest nam przebaczyć - czekamy na wyciągnięcie ręki tej drugiej osoby, żyjąc w tej niezdrowej, przykrej relacji, no bo przecież honor nie pozwala przebaczyć. Jednak spokój serca możemy uzyskać wyłącznie przez wybaczenie tych przykrych sytuacji, a dokonamy tego, kiedy zaczniemy się modlić za człowieka, który wyrządził nam krzywdę. Ten rozdział jest mi bliski i z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że ta rada jest na wagę złota. Pierwszy raz przeczytałam takie mądre słowa w książce Reginy Brett "Bóg nigdy nie mruga". Autorka pisze: "Jeśli chcesz uwolnić się od jakiejś urazy, pomódl się za osobę lub rzecz, do której ją czujesz, a będziesz wolny. Pomódl się o to, żeby otrzymali wszystko, czego pragniesz dla siebie, a będziesz wolny (...)".


Książka 40 dni walki duchowej kierowana jest dla każdego z nas - osoby wierzącej, już praktykującej, ale także zbuntowanej, poszukującej, może trochę wstydzącej się powiedzieć głośno "Tak, wierzę!". Wielki Post już się kończy, jednak pamiętajmy, że taką lekturę możemy zacząć czytać każdego dnia. Podobają mi się przytoczone na koniec słowa Andrzeja Majewskiego: "Dobro jest trudne; Bóg dał Dziesięć Przykazań, gdy Szatan tylko jedno: rób, co chcesz". Dzisiaj to Ty masz prawo wyboru.

Serdecznie polecam przeczytanie tej książki.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: ks. Piotr Glas
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 176
Data premiery: 11.03.2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.