22 mar 2020

WIELKI POST - POKORNA DROGA DO WEWNĘTRZNEJ WOLNOŚCI

Wielki Post pewnie każdemu z Was kojarzy się wyłącznie z okresem 40 dni, w których mamy stosować się do wyznaczonych zakazów i nakazów. Wiecie, taki ponury czas, który trzeba jakoś przetrwać, aby zaraz po świętach Wielkiej Nocy powrócić do naszego rozpasanego życia. Obecnie jesteśmy zanurzeni w kulturowym chaosie, stresie i życiu w wiecznym biegu, który po drodze zatraca najważniejsze wartości. Ale czy wypada wszystko usprawiedliwiać złą organizacją czasu, próżnością czy zwykłym lenistwem? Oczywiście w tym roku nasz Wielki Post ma - jak to gdzieś przeczytałam i pozwolę sobie tego sformułowania użyć - "wyjątkowo gorzki smak" przez epidemię koronawirusa. Jak przeżywać ten okres? Jak wyciszyć nasze głowy, kiedy Wielki Post nasycony jest wyjątkowo olbrzymim cierpieniem tysięcy ludzi? Ja zaczytuję się w książkach, które dają mi wiedzę o nadchodzącym święcie i pozwalają odszukać w tym trudnym czasie pokój serca. Odganiam złe myśli i skupiam się na lekturze, która przyniesie mi owoce. "40 DNI WALKI DUCHOWEJ" - KS. PIOTR GLAS


Książka 40 dni walki duchowej zawiera 40 krótkich rozdziałów, które mogą czytelnikowi "wylać kubeł zimnej wody na głowę", otrzeźwić myśli. Każdy dzień Wielkiego Postu, ponieważ jest to codziennik, przeżywamy z myślami ks. Piotra Glasa, co daje nam szansę na obudzenie się z duchowej śpiączki, zauważenie rzeczy, które nie były przez nas dostrzegane. Pełną recenzję tej pozycji można przeczytać TUTAJ.

To książka dla osób, których dusza obecnie przeżywa pustynię oraz dla tych, którzy po prostu pragną w domu "uczestniczyć" w rekolekcjach wielkopostnych. Dla młodych i starszych. Dla kobiet i mężczyzn. Każdy na pewno odnajdzie tutaj chociaż cząstkę siebie, pomyśli "Racja. Ja dokładnie zmagam się z tym samym". Bardzo lubię początek tej książki, w zasadzie pierwszy jej rozdział, gdzie bez ogródek autor zadaje nam pytanie: "Kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus?". Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie zaraz na początku, aby lepiej pojąć kolejne rozdziały, a co za tym idzie, kolejne dni Wielkiego Postu.


Polecam szczególnie dla osób, które nie mają wiele czasu dla siebie w ciągu tygodnia, aby przysiąść i po prostu czytać przez kilka godzin, ale są w stanie wygospodarować 10 minut na zapoznanie się z rozdziałem. To jest super rozwiązanie, na wyrobienie sobie takiego nawyku sięgnięcia po lekturę duchową codziennie.

"BOŻY SKALPEL" - MAREK ZAREMBA

Książka, do której lubię powracać. Przeczytałam ją trzy lata temu i tak naprawdę ona uświadomiła mi, że na Wielkanoc należy czekać z pokorą, pokutą i otwartym sercem. A przecież od lat praktykowałam już, że przez cały okres Wielkiego Postu nie jem mięsa, ograniczałam wszystkiego przyjemności, jak tylko mogłam.. ale okazało się, że to też nie była do końca dobra droga, jeśli oczywiście nie była umocniona modlitwą. Boży skalpel to droga przebyta w trudach, aby na końcu uzyskać równowagę wewnętrzną, zdrowie ciała i ducha. 


Początkowe rozdziały wyjaśniają nam czym jest post, skąd czerpać naszą siłę w momencie zwątpienia i słabości, dlaczego wstrzemięźliwość od pokarmów  - i nie tylko - może dać nam wolność, spokój, skłonić do refleksji, otworzyć umysł i serce. Druga część książki to opisane doświadczenia autora związane z 40 dniowym postem. Mówiąc krótko - jest to dziennik z Wielkiego Postu. Możemy dowiedzieć się, czy poświęcenie jedzenia i przyjemności może wpłynąć pozytywnie na naszą duchowość, a może wręcz, przez takie doświadczenie mocno przekonamy się o sile, jaką niesie za sobą modlitwa i umiarkowanie?

Ciekawa i mocna lektura. Może momentami za bardzo przytłaczał mnie przekaz, jakby nachalny, za mocny do etapu duchowości, na którym obecnie jestem. Niemniej, jest to dobra pozycja i może akurat trafi do kogoś z Was. Dużo cytatów z Pisma Świętego, modlitw i rozważań.


"WSZYSTKO SKOŃCZY SIĘ ZMARTWYCHWSTANIEM - DROGI KRZYŻOWE Z KSIĘDZEM WOJCIECHEM WĘGRZYNIAKIEM"


Odkąd pamiętam, zawsze uczestniczyłam w liturgii Wielkiego Piątku. Dla mnie to najważniejszy dzień w całym Wielkim Tygodniu. Najbardziej duchowo go przeżywam, ponieważ jest przepełniony cierpieniem, smutkiem i męką Pana Jezusa. Przez cały okres Wielkiego Postu, możemy uczestniczyć w piątkowych drogach krzyżowych w każdym kościele, możemy także sami czytać, rozważać, przeżywać drogę na Golgotę w naszych domach.


Ksiądz Wojciech Węgrzyniak - biblista, rekolekcjonista - proponuje nam sześć dróg krzyżowych, na każdy piątek Wielkiego Posty, z różnymi rozważaniami. Mianowicie:

 1. Droga krzyżowa miłosierdzia - porusza temat miłosierdzia, przebaczenia, wiary w to, że moc doskonali się w słabości.
 2. Droga krzyżowa dobrej i złej rady - poznawanie, rozumienie, nauka dobrych rad, które pochodzą ze Słowa.
 3. Jerozolimska droga krzyżowa - szczególna droga krzyżowa w Jerozolimie, która rozpoczyna się co piątek o godz. 15.10 i  idzie śladami pozostawionymi przez Jezusa prawie dwadzieścia wieków temu. Uczestniczą w niej m.in. zakonnicy, księża, pielgrzymi. Ks. Węgrzyniak chce nam przekazać swoje myśli związane właśnie z tą drogą.
 4. Droga krzyżowa niedzieli - czym jest niedziela w naszym życiu? Jakie mamy podejście do tego dnia, w którym powinniśmy odpocząć, złapać oddech.. dać innym oddech od życia codziennego. 
 5. Droga krzyżowa uczynków miłosierdzia - byśmy mieli odwagę miłować, pocieszać, nie potępiać, powstawać z upadku.
 6. Droga krzyżowa wspólnoty - pięknie tu jest ujęte, że nie ma innej drogi na Kalwarię, niż takiej, która jest pełna naszych upadków, czyli słabości, porażek. Powstajemy dla siły ducha, Rodziny, Kościoła.Każda z tych dróg jest trudną modlitwą w innej intencji. Ciężko napisać tutaj coś mądrego, bo droga krzyżowa i jej odprawienie to czas wielkiej pokory i ciszy. Tą pozycję szczególnie polecam, aby mocno zbliżyć się do Wielkiego Tygodnia i lepiej zrozumieć sens odkupienia.


"WIELKI POST I WIELKANOC - PRZEWODNIK" - CHRISTIAN ALBINI, ASSUNTA STECCANELLA


Ciekawa pozycja, stanowiąca kompendium wiedzy o Wielkanocy i Wielkim Poście, chociaż wydaje się być niepozorna. O wielu tradycjach Kościoła nie miałam pojęcia, wiele pytań znajduje tutaj swoją odpowiedź. 
Podoba mi się początkowe nawiązanie do Ewangelii, gdzie Jezus powtarza wielokrotnie pytanie "Kogo szukacie?". I tutaj też - w trakcie trwania Wielkiego Postu - powinniśmy sobie "ustalić" zasadnicze kwestie "Kogo potrzebujemy?", "Kto jest dla nas ważny?". Aby odpowiedzieć sobie na te pytania musimy jednak poznać własne pragnienia, dążenia, motywacje. Z kolei, aby poznać, odnaleźć musimy POSZUKIWAĆ, przebyć pewną drogę, której nikt za nas nie pokona. Piękne zdanie mam zaznaczone w tej książce, że nie tylko powinniśmy podkreślać, że kto szuka, ten znajdzie. Warto podkreślać, że kto szuka, ten się stara, próbuje, rozwija. Idzie do przodu.Z tej książki dowiesz się - lub przypomnisz sobie - dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? Co oznacza słowo Czterdziestnica? Dlaczego fiolet jest liturgicznym kolorem Wielkiego Postu? Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym, a nie stałym jak Boże Narodzenie? Co znaczy słowo Pascha i gdzie był Jezus w Wielką Sobotę?

Jednym słowem, jest to przewodnik, tłumacz, który pozwala nam dobrze przeżyć ten czas, dzięki wiedzy i znajomości języka tradycji. Pomaga świadomie przeżyć Wielki Post oraz Wielkanoc. Mamy tutaj ponad 50 tekstów omawiających kolejne zagadnienia związane z tymi okresami roku liturgicznego. Prócz historii, odniesień do dokumentów, faktów mamy także wybrane pieśni oraz modlitwy. Bardzo dużo dowiedziałam się z tej niepozornej, małej książeczki. Skarbnica wiedzy w kieszonkowym rozmiarze.

"ŁZY JEZUSA - ANTOLOGIA" - ABP FULTON SHEEN


Abp Fulton J. Sheen proponuje nam zatrzymać się nad siedmioma ostatnimi zdaniami Chrystusa z krzyża. Antologia została podzielona na siedem głównych rozdziałów z rozważaniami odpowiednio dobranymi do wypowiedzianych słów. Tematy dotyczą: 
 • Słowa wypowiedziane przez Chrystusa z krzyża
 • Błogosłwieństwa
 • Smutek i cierpienie
 • Siedem grzechów głównych
 • Siedem cnót
 • Społeczności, które odrzucają Kościół i nauczanie Chrystusa
 • Jedność Jezusa i Maryi


Czytelnik ma przed sobą lekturę przepełnioną refleksjami, poruszającymi myślami, które uwypuklają istotne kwestie naszego życia. Autor skupia się na cierpieniu, zwłaszcza takim niesprawiedliwym, nie z własnej winy. Zwraca uwagę na gniew, którego powinniśmy się wystrzegać: "Nie gniewaj się na innych, a Bóg nie będzie gniewał się na ciebie". Pisze także o miłosierdziu, nadziei, nieczystości. Swoimi rozważaniami zagląda w głąb naszej duszy, naszych serc. Wiele razy odczuwam, jakby abp Fulton J. Sheen pisał o mnie - o moich rozterkach, sytuacjach, w których się gubię, których nie do końca rozumiem. W blurbie możemy przeczytać, że ostatnie słowa Zbawiciela "zawierają pełny katechizm życia duchowego". Warto sobie przypomnieć cnoty, które powinniśmy kultywować.


Uważam, że jest to idealna książka na cały Wielki Post i wierzę, że przyniesie dobre owoce. Jestem w trakcie lektury, natomiast z czystym sumieniem dzielę się z wami tą pozycją. Jest dość gruba, liczy niespełna 500 stron, dlatego można ją sobie dawkować i w ten sposób dać sobie czas na zatrzymanie się nad ostatnimi słowami, które wypowiedział Jezus z krzyża.ŻYĆ I UMIERAĆ Z NADZIEJĄ - DROGA KRZYŻOWA - BŁ. JERZY POPIEŁUSZKOMała, niepozorna książeczka, która zawiera odręcznie spisane rozważania drogi krzyżowej przez bł. Jerzego Popiełuszko. Wiemy, że duchowny ten sam z wielką pokorą i odwagą przyjął w życiu swój krzyż, dlatego spisane przez niego modlitwy tak bardzo przemawiają i trafiają do serca. W jego zapiskach widać ogromne zaufanie i miłość do Jezusa. Pisze o tym, jak nie możemy zapominać o wartości naszego cierpienia, bo przyjmując go na nasze barki, "pomagamy Chrystusowi zbawiać świat" (s. 7).


Bardzo trafił do mnie przekaz spisany przy stacji VII "Drugi upadek". Ks. Popiełuszko podkreśla, jak ważny w życiu każdego człowieka jest drugi człowiek. Często bez jego pomocy, nie jesteśmy w stanie podnieść się z naszych upadków, słabości, niepowodzeń. Bliska nam osoba wyciąga do nas swoją dłoń, mówi życzliwe słowo. Sprawia, że chcemy iść dalej, bo nie jesteśmy samotną wyspą.

Bł. Jerzy Popiełuszko jest moim patronem na rok 2021 i zdecydowałam się na książeczkę z tymi krótkimi rozważaniami, aby jego myśli były ze mną podczas piątkowych dróg krzyżowych.

ZA TOBĄ DO PEŁNI ŻYCIA - DROGA KRZYŻOWA DLA POSZUKUJĄCYCH 
- S. ANNA MARIA PUDEŁKO APS. Anna Maria Pudełko AP niezmiennie trafia w moje serce swoją mądrością. Krótki wstęp w książeczce Za Tobą do pełni życia przypomina nam o ważności naszych życiowych decyzji. O drogach, którymi się często poruszamy - łagodne, strome, czasem proste. Natomiast, jak podkreśla autorka, jedyna droga, która od ponad 2000 lat "nieprzerwanie inspiruje" to właśnie Droga Krzyżowa Chrystusa. Może czasem warto odłożyć nasz lęk, obawy, przemyślenia i w pełni zaufać Temu, który nas wybawił?


Każda stacja zawiera prostą, ale bardzo przemawiającą grafikę. To niezwykłe, jak artysta, Claudio Pastro, kilkoma ruchami potrafił oddać tyle cierpienia w oczach Jezusa. Czy ty też to widzisz? 


W książeczce znajdziemy rozważania, krótką modlitwę, cytaty z Pisma Świętego. S. Pudełko zwraca się w swoich przemyśleniach do Jezusa, pyta, co czuł, gdy obejmował krzyż, mówi o tym, czego ją nauczył. Dziękuje za Jego obecność w trudnych chwilach, odnosi każdy etap Drogi Krzyżowej do naszego życia. Zadaje sporo pytań, które skłaniają nas do refleksji. Ze względu na zwracanie swoich słów do Jezusa, czytelnik odnosi wrażenie, jakby słuchał pełnego czułości monologu, który jest uwielbieniem Pana za Jego serce pełne miłości do nas - grzeszników. Bardzo dobra pozycja do głębokiego przeżywania Wielkiego Postu.

***

Wszystkie te pozycje są ze sobą bardzo powiązane, ponieważ łączy je wspólny cel - przygotowanie nas do Wielkiej Nocy, zrozumienie tego święta poprzez przeżywanie w właściwy sposób Liturgii Wielkiego Tygodnia, a co za tym idzie odszukanie pokoju serca. Te książki z pewnością nas w tym umocnią i pozwolą zachować spokój, który tak bardzo jest nam potrzebny. Ze swojej strony dodam, że do pełnego przeżywania Wielkiego Postu dobrze jest oczyścić swoje serce poprzez spowiedź i darować czas 40 dni na umartwianie. Po prostu - z miłości i wdzięczności do Chrystusa Pana naszego.

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.