22 mar 2020

WIELKI POST - POKORNA DROGA DO WEWNĘTRZNEJ WOLNOŚCI

Wielki Post pewnie każdemu z Was kojarzy się wyłącznie z okresem 40 dni, w których mamy stosować się do wyznaczonych zakazów i nakazów. Wiecie, taki ponury czas, który trzeba jakoś przetrwać, aby zaraz po świętach Wielkiej Nocy powrócić do naszego rozpasanego życia. Obecnie jesteśmy zanurzeni w kulturowym chaosie, stresie i życiu w wiecznym biegu, który po drodze zatraca najważniejsze wartości. Ale czy wypada wszystko usprawiedliwiać złą organizacją czasu, próżnością czy zwykłym lenistwem? Oczywiście w tym roku nasz Wielki Post ma - jak to gdzieś przeczytałam i pozwolę sobie tego sformułowania użyć - "wyjątkowo gorzki smak" przez epidemię koronawirusa. Jak przeżywać ten okres, gdy jesteśmy uwięzieni w domach? Jak wyciszyć nasze głowy, gdy okres Wielkiego Postu nasycony jest wyjątkowo olbrzymim cierpieniem tysięcy ludzi? Ja zaczytuję się w książkach, które dają mi wiedzę o nadchodzącym święcie i pozwalają odszukać w tym trudnym czasie pokój serca. Odganiam złe myśli i skupiam się na książkach. Propozycji takich lektur mam naprawdę sporo, jestem pewna, że znajdziesz coś dla siebie.
40 DNI WALKI DUCHOWEJ - KS. PIOTR GLAS
wyd. Esprit
Bardzo lubię książki "codzienniki". 40 dni walki duchowej zawiera 40 krótkich rozdziałów, które - powiedzmy sobie szczerze - wylewają nam kubeł zimnej wody na głowę. Każdy dzień Wielkiego Postu przeżywamy z myślami ks. Piotra Glasa, co daje nam szansę na obudzenie się z duchowej śpiączki, zauważenie rzeczy, które nie były przez nas dostrzegane.

To książka dla osób, których dusza obecnie przeżywa pustynię oraz dla tych, którzy po prostu pragną w domu "uczestniczyć" w rekolekcjach wielkopostnych. Dla młodych i starszych. Dla kobiet i mężczyzn. Każdy na pewno odnajdzie tutaj chociaż cząstkę siebie, pomyśli "Racja. Ja dokładnie zmagam się z tym samym". Bardzo lubię początek tej książki, w zasadzie pierwszy jej rozdział, gdzie "z grubej rury" zadane jest pytanie: "Kim jest dla Ciebie Jezus Chrystus?". Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie zaraz na początku, aby lepiej pojąć kolejne rozdziały, a co za tym idzie, kolejne dni Wielkiego Postu.


Polecam szczególnie dla osób, które nie mają wiele czasu dla siebie w ciągu tygodnia, aby przysiąść i po prostu czytać przez kilka godzin, ale są w stanie wygospodarować 10 minut na zapoznanie się z rozdziałem. To jest super rozwiązanie, na wyrobienie sobie takiego nawyku sięgnięcia po lekturę duchową codziennie.

BOŻY SKALPEL - MAREK ZAREMBA
wyd. Esprit


Książka, do której lubię powracać. Przeczytałam ją dwa lata temu i tak naprawdę ona uświadomiła mi, że na Wielkanoc należy czekać z pokorą, pokutą i otwartym sercem. A przecież od lat praktykowałam już, że przez cały okres Wielkiego Postu nie jem mięsa, ograniczałam wszystkiego przyjemności, jak tylko mogłam.. ale okazało się, że to też nie była do końca dobra droga, jeśli oczywiście nie była umocniona modlitwą. Boży skalpel to droga przebyta w trudach, aby na końcu uzyskać równowagę wewnętrzną, zdrowie ciała i ducha. 


Początkowe rozdziały wyjaśniają nam czym jest post, skąd czerpać naszą siłę w momencie zwątpienia i słabości, dlaczego wstrzemięźliwość od pokarmów  - i nie tylko - może dać nam wolność, spokój, skłonić do refleksji, otworzyć umysł i serce. Druga część książki to opisane doświadczenia autora związane z 40 dniowym postem. Mówiąc krórtko - jest to dziennik z Wielkiego Postu. Możemy dowiedzieć się, czy poświęcenie jedzenia i przyjemności może wpłynąć pozytywnie na naszą duchowość, a może wręcz, przez takie doświadczenie mocno przekonamy się o sile, jaką niesie za sobą modlitwa i umiarkowanie?

Ciekawa i mocna lektura. Może momentami za bardzo przytłaczał mnie przekaz, jakby nachalny, za mocny do moich duchowych potrzeb i przeżyć? Nie wiem, nie umiem tego dokładnie nazwać. Niemniej, jest to dobra pozycja i może akurat trafi do kogoś z Was. Dużo cytatów z Pisma Świętego, modlitw i rozważań.


WSZYSTKO SKOŃCZY SIĘ ZMARTWYCHWSTANIEM - DROGI KRZYŻOWE Z KSIĘDZEM WOJCIECHEM WĘGRZYNIAKIEM
wyd. RafaelOdkąd pamiętam, zawsze uczestniczyłam w liturgii Wielkiego Piątku. Dla mnie to najważniejszy dzień w całym Wielkim Tygodniu. Najbardziej duchowo przeżywam ten dzień, ponieważ jest przepełniony cierpieniem, smutkiem i męką Pana Jezusa. Przez cały okres Wielkiego Postu, możemy uczestniczyć w piątkowych drogach krzyżowych w każdym kościele, możemy także sami czytać, rozważać, przeżywać drogę na Golgotę w naszych domach.

Ksiądz Wojciech Węgrzyniak - biblista, rekolekcjonista - proponuje nam sześć dróg krzyżowych, na każdy piątek Wielkiego Posty, z różnymi rozważaniami. Mianowicie:

  1. Droga krzyżowa miłosierdzia - porusza temat miłosierdzia, przebaczenia, wiary w to, że moc doskonali się w słabości.
  2. Droga krzyżowa dobrej i złej rady - poznawanie, rozumienie, nauka dobrych rad, które pochodzą ze Słowa.
  3. Jerozolimska droga krzyżowa - szczególna droga krzyżowa w Jerozolimie, która rozpoczyna się co piątek o godz. 15.10 i  idzie śladami pozostawionymi przez Jezusa prawie dwadzieścia wieków temu. Uczestniczą w niej m.in. zakonnicy, księża, pielgrzymi. Ks. Węgrzyniak chce nam przekazać swoje myśli związane właśnie z tą drogą.
  4. Droga krzyżowa niedzieli - czym jest niedziela w naszym życiu? Jakie mamy podejście do tego dnia, w którym powinniśmy odpocząć, złapać oddech.. dać innym oddech od życia codziennego. 
  5. Droga krzyżowa uczynków miłosierdzia - byśmy mieli odwagę miłować, pocieszać, nie potępiać, powstawać z upadku.
  6. Droga krzyżowa wspólnoty - pięknie tu jest ujęte, że nie ma innej drogi na Kalwarię, niż takiej, która jest pełna naszych upadków, czyli słabości, porażek. Powstajemy dla siły ducha, Rodziny, Kościoła.

Każda z tych dróg jest trudną modlitwą w innej intencji. Ciężko napisać tutaj coś mądrego, bo droga krzyżowa i jej odprawienie to czas wielkiej pokory i ciszy. Tą pozycję szczególnie polecam, aby mocno zbliżyć się do Wielkiego Tygodnia i lepiej zrozumieć sens odkupienia.

WIELKI POST I WIELKANOC - PRZEWODNIK - CHRISTIAN ALBINI, ASSUNTA STECCANELLA
wyd. PromicBardzo ciekawa książka! Cieszę się, że na nią trafiłam. Stanowi takie kompendium wiedzy o Wielkanocy i Wielkim Poście. O wielu tradycjach Kościoła nie miałam pojęcia, wiele pytań znajduje tutaj swoją odpowiedź. 

Podoba mi się początkowe nawiązanie do Ewangelii, gdzie Jezus powtarza wielokrotnie pytanie "Kogo szukacie?". I tutaj też - w trakcie trwania Wielkiego Postu - powinniśmy sobie "ustalić" zasadnicze kwestie "Kogo potrzebujemy?", "Kto jest dla nas ważny?". Aby odpowiedzieć sobie na te pytania musimy jednak poznać własne pragnienia, dążenia, motywacje. Z kolei, aby poznać, odnaleźć musimy POSZUKIWAĆ, przebyć pewną drogę, której nikt za nas nie pokona. Piękne zdanie mam zaznaczone w tej książce, że nie tylko powinniśmy podkreślać, że kto szuka, ten znajdzie. Warto podkreślać, że kto szuka, ten się stara, próbuje, rozwija. Idzie do przodu.


Z tej książki dowiesz się - lub przypomnisz sobie - dlaczego Wielki Post trwa 40 dni? Co oznacza słowo Czterdziestnica? Dlaczego fiolet jest liturgicznym kolorem Wielkiego Postu? Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym, a nie stałym jak Boże Narodzenie? Co znaczy słowo Pascha i gdzie był Jezus w Wielką Sobotę?

Jednym słowem, jest to przewodnik, tłumacz, który pozwala nam dobrze przeżyć ten czas, dzięki wiedzy i znajomości języka tradycji. Pomaga świadomie przeżyć Wielki Post oraz Wielkanoc. Mamy tutaj ponad 50 tekstów omawiających kolejne zagadnienia związane z tymi okresami roku liturgicznego. Prócz historii, odniesień do dokumentów, faktów mamy także wybrane pieśni oraz modlitwy. Bardzo dużo dowiedziałam się z tej niepozornej, małej książeczki. Skarbnica wiedzy w kieszonkowym rozmiarze.

***

Wszystkie te pozycje są ze sobą bardzo powiązane, ponieważ łączy je wspólny cel - przygotowanie nas do Wielkiej Nocy, zrozumienie tego święta poprzez przeżywanie w właściwy sposób Liturgii Wielkiego Tygodnia, a co za tym idzie odszukanie pokoju serca. 

Sytuacja w tym roku jest naprawdę wyjątkowa. Epidemia, która ogarnia świat mocno nas ogranicza - musimy zachować zdrowy rozsądek i pozostawać w naszych domach, aby uniknąć zarażenia lub też nieświadomie nie zarażać innych osób. Jesteśmy ograniczeni w przeżywaniu Wielkiego Postu pod względem modlitwy w kościele, jednak pamiętajmy, że możemy sami praktykować, medytować, modlić się w domach. Te książki z pewnością nas w tym umocnią i pozwolą zachować spokój, który tak bardzo jest nam teraz potrzebny.

0 komentarzy

Publikowanie komentarza

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.