16 kwi 2020

PRZEDZIWNY SEKRET RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO WRAZ Z METODAMI ODMAWIANIA - ŚW. LUDWIK MARIA GRIGNION DE MONTFORT

Gdybym poprosiła Cię o zamknięcie oczu i wyobrażenie sobie osoby odmawiającej Różaniec, jestem pewna, że Twoim myślom ukazałaby się starsza pani, może nawet Twoja babcia, siedząca na skraju łóżka, przekładająca paciorki między palcami, w skupieniu i ciszy powtarzająca Zdrowaś Maryjo i Ojcze nasz. Mam rację? Wielu młodych osób uważa modlitwę na różańcu za obciachową i niezrozumiałą lub taką, na którą jeszcze przyjdzie czas, ale później, jeszcze nie teraz. Tymczasem już setki lat temu św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, misjonarz ludowy, uważał, że właśnie Różaniec Święty jest przedziwnym sekretem służącym temu, by znaleźć Maryję, niezależnie od wieku czy grupy społecznej. Według niego to właśnie ta modlitwa jest potężna, cudowna i boska. Może jesteś osobą, która chciałaby poznać bliżej modlitwę Różańca Świętego? Czujesz, że błądzisz po omacku nie do końca rozumiejąc powtarzane wiele razy Zdrowaś Maryjo? Zachęcam do zapoznania się z tą książeczką. Może jest niepozorna na pierwszy rzut oka, ale jestem pewna, że obudzi w Tobie chęć spróbowania. A to już bardzo, bardzo dużo.

Montfort w swojej książce dostarcza nam informacji o czytelnikach, dla których docelowo chce przeznaczyć swój tomik. W Małych Różach, stanowiących wstęp do publikacji, możemy dowiedzieć się jakie obrał grupy odbiorców i nazwał je swoimi różami.

Biała róża - tomik dla księży
Zachęca do praktykowania Różańca i wystrzegania się traktowania tej modlitwy jako coś pospolitego. Wiele osób uważa ją za rzecz małą i bez znaczenia, tymczasem jest ona naprawdę wzniosła, wielka i boska. Odmawiajmy sami, nie poprzestawajmy wyłącznie na zachęcaniu innych. Różaniec to nie tylko "bezsensowne klepanie" Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, ale streszczenie życia Jezusa, męki, śmierci i chwały Jezusa i Maryi.

Czerwona róża - tomik dla grzeszników
Gdy zwraca się do grzeszników, czuje się im bardzo bliski, bo uważa się za największego z grzeszników. Namawia do codziennego odmawiania trzech części Różańca, aż do śmierci.

Mistyczny Krzew Róży - tomik dla dusz mistycznych
Autor zwraca się do dusz pobożnych i oświeconych przez Ducha Świętego: "Nie gardźcie zatem moją szczęśliwą i boską rośliną, lecz sami ją zasadźcie w swojej duszy, podejmując postanowienie, że będziecie odmawiać Różaniec Święty" (s. 24).

Pączek Róży - tomik dla dzieci
"Kiedy ojciec de Montfort zwraca się do dzieci, ma na myśli tych wszystkich, którzy podczas jego licznych misji nauczyli się odmawiać Różaniec" (s. 11). Zachęca do pobożnego odmawiania przynajmniej jednej części Różańca dziennie.

Należy jednak pamiętać, że książka skierowania jest do wszystkich czytelników, bez podziału na kategorie. Każdy może skorzystać z tego przedziwnego sekretu świętości.


Z tej książeczki dowiesz się z jakich elementów składa się Różaniec Święty, kiedy i w jaki sposób został zainicjowany w Kościele i co ma z tym wspólnego św. Dominik? Autor przekonuje nas, że modlitwa różańcowa ma ogromny sens duchowy, ale też jest taką modlitwą, której Zły szczególnie nie lubi, ponieważ przynosi dobre owoce. (O tym słyszałam już wiele razy w wypowiedziach o. Adama Szustaka w czasie odmawianej wspólnie Nowenny Pompejańskiej).

Zaznaczyłam w książce fragment, który szczególnie pozostał w mojej pamięci:
"Aby dobrze odmawiać Różaniec, nie potrzeba zamiłowana ani pociechy, ani westchnień, ani uniesień, ani łez, ani ciągłego odwoływania się do wyobraźni. Czysta wiara i dobra intencja wystarczą" (s. 61).

Z pewnością nie tylko mi zdarzało się wyrecytować, bez głębszego rozważania Modlitwę Pańską. Ojciec de Montfort w zrozumiały sposób tłumaczy każde zdanie kierowane przez nas do Ojca. Pisze, że odmawiając każde słowo, oddajemy cześć doskonałości Boga, czynimy akty wiary i pokory. Miło było mi także doczytać, że Najświętsza Panienka ukazała się św. Mechtyldzie (Matyldzie), wyjaśniając znaczenie modlitwy Zdrowaś Maryjo. Matylda to imię mojej córki. Przypadek? Nie sądzę.


Dzieło Przedziwny sekret Różańca Świętego wraz z metodami odmawiania zawiera wiele historii związanych z życiem św. Dominika, objaśnień tajemnic i rozważań, opisuje wiele cudów. Autor przyznaje także, że nie zawsze trzeba modlić się na głos i w pewnych sensie modlitwa wewnętrzna, myślowa jest nawet doskonalsza od ustnej. Przestrzega jednak przed niedbałym, bezsensownym powtarzaniem części różańca i zachęca do głębokiej medytacji. Podpowiada, że Różaniec należy odmawiać z wiarą, pokorą, ufnością i wytrwałością. Aby ułatwić nam praktykowanie Różańca podaje nam także kilka metod jego odmawiania.

Podsumowując, ta publikacja jest dla każdego. Zarówno dla osób poszukujących, chcących się przekonać do modlitwy różańcowej oraz takich, którzy już gorliwe modlą się za pomocą różańca. Na pewno czytelnik znajdzie tutaj wiele informacji, objaśnień, ciekawostek oraz podpowiedzi w jaki sposób powinien rozważać tajemnice Jezusa i Maryi w jeszcze większym skupieniu  i zamiłowaniu niż robił to do tej pory. Mały, podręczny format jest dużym plusem, ponieważ można zmieścić książeczkę w plecaku czy torebce. Ja preferuję także twardą oprawę takich kieszonkowych wydań, więc za to też plusik. Serdecznie polecam tą ciekawą, duchową lekturę.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Przekład: Agnieszka Kuryś
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: PROMIC

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.