28 lut 2024

W SZKOLE BOŻEGO MIŁOSIERDZIA #365 - KS. JÓZEF POCHWAT MS

W styczniu na kanale Blisko Rahamim ruszył piękny, bardzo potrzebny projekt - "Zeszyty Miłości Pełne" - polegający na wspólnym czytaniu Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej oraz omawianiu i rozważaniu tych treści w odniesieniu do naszego życia. Podcast prowadzi s. Gaudia Skass oraz pojawiający się co jakiś czas goście, którzy dzielą się swoim spojrzeniem, wiedzą, doświadczeniem. Lektura Dzienniczka, myślę, że osobistych dzienników duchowych w ogóle, wymaga od nas skupienia, ciszy, jakiejś motywacji, zapału. Dobrze więc, że mamy szansę poznawać zapiski św. Faustyny z tak ciekawym komentarzem, bo po prostu możemy lepiej poznać i zrozumieć to, co działo się w jej codzienności. Natomiast, dzięki takim książkom jak W szkole Bożego miłosierdzia, ks. Józefa Pochwata MS, możemy też każdego dnia sięgać po rozważania pomagające odkrywać nam drogi prawdziwego i pełnego życia, które jest w miłosiernym Jezusie. Codziennik ten oparty jest na fragmentach Dzienniczka św. s. Faustyny Kowalskiej, które uzupełnione zostały ciekawym, głębokim komentarzem, skłaniającym do refleksji i zachęcającym do lektury pełnego dzieła polskiej mistyczki znanej na całym świecie.Czytając Dzienniczek, tym samym poznając życie św. s. Faustyny, widzimy, że oprócz niezwykłych objawień, jakich doświadczyła jej każdy dzień przepełniony był podobnymi problemami, wątpliwościami, lękiem, ale też radościami, których my doświadczamy w swojej codzienności. Cała gama uczuć i emocji, jakie pojawiają się na zapisanych kartach - są znane także nam. Oczywiście, nie mam tu na myśli doświadczeń związanych z widzeniem Jezusa, natomiast to, co mówił do s. Faustyny, możemy także odnosić do siebie, traktując, jako boski przewodnik na całe życie. Dlatego też, ks. Józef Pochwat MS, autor książki W szkole Bożego miłosierdzia, wybrał takie fragmenty z jej "zeszytów miłości pełnych", abyśmy potrafili dostrzec w tych słowach odrobinę dobra, mądrości, które sprawią, że zaczniemy odkrywać najlepszą wersję siebie, jednocześnie poznając czym jest dar Bożego miłosierdzia.

Krótkie komentarze do tekstów, które wyszły spod pióra Apostołki Bożego Miłosierdzia, ułożone zostały według wybranych na początku danego miesiąca zagadnień. Mamy tu takie tematy jak: ufność, Eucharystię, kontemplację w codzienności, modlitwę i wypraszanie Bożego miłosierdzia czy też cierpienie, śmierć, rzeczy ostateczne. Czytając te wybrane fragmenty, zobaczymy, że Jezus porusza wiele kwestii, tematów, nad którymi musimy pracować każdego dnia, jak miłosierdzie, cierpienie, lęk, wierność, prostota. Autor w swoim komentarzu rozwija temat, często także podkreślając, jak ważna jest nasza ufność w Boży plan, w Jego wolę i to, co dla nas przygotował. W swoich tekstach wplata często odniesienia do słowa Bożego oraz modlitwę, akty strzeliste, które mogą nam towarzyszyć przez cały dzień.

Zostawiam kilka fragmentów rozważań ks. Józefa Pochwata MS:

"Bóg bowiem jest Bogiem miłosierdzia, który ma litość dla ludzkiej nędzy. Człowiek na nowo odkrywa swą niepojętą godność, skoro Bóg jest mu Ojcem, on jest Jego dzieckiem. Oto wielka tajemnica łaski Bożego miłosierdzia" (s. 19);

"Dobrze ułożony plan dnia jest wyrazem mądrości człowieka. Ojcowie pustyni, a następnie mnisi, zakonnicy zawsze ustatali swój porządek dnia. Podobnie czynili poganie dążący do harmonijnego sposobu życia. Przemyślany i konsekwentnie realizowany plan dnia, bez klapek na oczach, pomaga pięknie i twórczo zagospodarować czas" (s. 50);

"Siostra Faustyna podaje niezwykle cenną informację: to nie Bóg potępia, lecz człowiek sam siebie skazuje na potępienie. Człowiek obdarzony darem wolności sam wybiera i określa to, czego chce" (s. 229);

"Wypowiadanie słów w prostocie i kulturalnie świadczy o dojrzałości człowieka. Do tego wezwany jest każdy z nas, dlatego konieczne jest uczenie się właściwego posługiwania językiem" (s. 250).Warto zwrócić uwagę, że publikacja ta jest kolejną propozycją od Edycji Świętego Pawła, która może towarzyszyć nam każdego dnia. Niedawno pokazywałam Wam książeczkę s. Bożeny Marii Hanusiak, która motywuje nas do otwierania Biblii i pracy ze Słowem, Modlitwy na każdy czas. Aktualna lektura zachęca z kolei do czytania Dzienniczka św. s. Faustyny i odkrywania daru Bożego miłosierdzia. 

Oba wydania są w oprawie zintegorwanej, z tasiemką, w wygodnym rozmiarze, zachęcającym do zabierania modlitewnika ze sobą przy okazji każdego dłuższego wyjazdu. Ze względu na estetyczne wykonanie i dopracowane detale są idealną propozycją na prezent dla bliskiej osoby.W szkole Bożego miłosierdzia to codziennik, który pomoże odkrywać nam głębię miłości Jezusa każdego dnia, pokonywać pokusy, rozpoznawać wolę Bożą, doświadczać miłosierdzia względem drugiego człowieka.

"O Boże, jak hojnie rozlane jest miłosierdzie Twoje, a wszystko to uczyniłeś dla człowieka. O, jak bardzo musisz kochać tego człowieka, kiedy Twa miłość tak czynna dla niego. O Stwórco mój i Panie, wszędzie widzę ślady twej ręki i pieczęć Twego miłosierdzia, które otacza wszystko, co jest stworzone" (Dz. 1749).

Uczmy się zatem dostrzegać w każdym Bożym działaniu Jego miłość. Bo Bóg jest Miłością!
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: ks. Józef Pochwat MS
Liczba stron: 408
Oprawa: zintegrowana
Data premiery: 2024
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła


1 komentarzy

  1. Zeszyty miłości pełne to chyba jedno z tych moich życiowych doświadczeń, do których musiałam dojrzeć. Wiele razy podchodziłam do Dzienniczka. Pierwszy raz ponad 20 lat temu. Jednak w tamtym czasie, komentarze do niego chyba jeszcze bardziej mnie zniechęcały. Dzienniczek jest trudny, dla zwykłego człowieka, był trudny dla mnie wtedy, osoby dwudziestoletniej. Siostra Gaudia, zapewne prowadzona Bożą Łaską, wraz z całym zespołem, tak wymyśliła Zeszyty...że wiele spraw staje się czytelnymi. I przede wszystkim również goście, często świeckie osoby sprawia to, że poszerza się horyzont kontemplowania przekazu świętej. Pozdrawiam Jagodo !

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.