7 gru 2022

MODLITEWNIK DLA KOBIET - PRACA ZBIOROWA

Gdy jakiś czas temu dostałam zaproszenie do współtworzenia Modlitewnika dla kobiet od wydawnictwa Stacja7, wiedziałam, że ten projekt będzie wyjątkowy. Ponad sto kobiet podzieliło się swoimi świadectwami, przemyśleniami - osobistym doświadczeniem wiary - tworząc książkę z inspiracjami do modlitwy na cały rok. Różnorodność, inne duchowości, stany cywilne, historie życia. Każda z nas inna, a jednak tak wiele nas łączy. Przede wszystkim pragnienie zarażania swoją wiarą inne kobiety - poprzez Słowo, zaangażowanie, aktywność. Wydawca w opisie tej publikacji napisał: "Tu nie ma lukru, jest prawda, wzruszenie, płynąca z serca modlitwa i zachęta do konkretnego działania". Może właśnie ten Modlitewnik pozwoli ci usłyszeć głos Boga... i lepiej poznać pragnienia twojego serca?


365 cytatów ze świata literatury, mody, filmu, popkultury, ale także Pisma Świętego, stały się inspiracją do stworzenia rozważań, które mogą być pomocne dla innych. Każdy dzień zawiera wyróżaniające go hasło, dopasowany cytat, krótkie rozważanie, modlitwę i zadanie, aktywność do wykonania. Kilka minut lektury w ciągu dnia, może tak wiele zmienić w naszych sercach. Słowa współautorek rozpalają wiarę, nadzieję i miłość. Są przykładem, że w naszym życiu nie zawsze wszystko jest takie proste i kolorowe, jak może mogłoby się wydać oceniając przez pryzmat drugiej strony ekranu. Wiele z nich, w tym również ja, to kobiety działające aktywnie w sieci - znane jako blogerki, instagramerki, pisarki, prezenterki, pracownice radia, wydawnictw, youtuberki. Kobiety w jakiejś części internetu znane - mniej lub bardziej. To wszystko jednak pokazuje, że to nie ma znaczenia, kiedy każda z nas musi zmierzyć się z życiem. Zabieganą codziennością, łzami, rozczarowaniem, brakiem dobrej komunikacji z bliskimi, smutkiem, wspomnieniami, które nie są łatwe. A jednak i tam, w tym trudzie, można znaleźć nadzieję, która zasługuje na uwagę. Jest tu również wiele radości, przyjemnych momentów, szczęścia, o których po prostu trzeba mówić na głos, by inspirować innych - do mówienia, pisania, osobistej modlitwy.


Gdy tylko Modlitewnik do mnie dotarł z radością zaczęłam przeglądać rozważania, kartkować go strona po stronie, by bliżej poznać autorki, przeczytać, czym chcą się z nami podzielić. Trudno jest wybrać czy oceniać dany tekst - każdy z nich jest osobistym doświadczeniem Boga. Jest ważnym głosem. Świadectwem Jego obecności. 

Przeczytamy tu między innymi słowa Magdaleny Marchlewskiej o tym, że łzy potrafią być bardzo uwalniające i na takie emocje powinnyśmy sobie jak najbardziej pozwalać. To normalne i ludzkie zjawisko. Liliana Surma podzieliła się tym, jak ważne jest, by słuchać, ale też samemu się wypowiadać. Znajdziemy słowa Weroniki Kostrzewy dotyczące podcinania skrzydeł komuś, kto podzielił się z nami swoim nowym pomysłem. Może same także nie raz gasiłyśmy ducha tekstem "Co to za pomysł?!" Aneta Liberacka na konkretnym przykładzie pokazuje, że nie warto rozpowszechniać informacji niesprawdzonych, niezgodnych z prawdą. Sama także piszę o talentach, komunikacji. O tym, że modlitwa nie musi zawsze być recytacją wyszukanych frazesów, ale zwykłym milczeniem i myśleniem o Nim. 

Znajdziemy tu zatem wiele słów pokrzepienia i nadziei. Współautorki mają inne smutki i radości, inne zajęcia dnia codziennego, inne wykształcenie i spojrzenie na świat. Wszystkie jednak szukają drogi do Boga, która czasem wydaje się być mniej skomplikowana, a czasem jednak kręta, tudna, wyboista. Ale warto. Nawet jeśli życie nie raz mocno zaskakuje, na tyle boleśnie, że po ludzku można byłoby powiedzieć "Adios, Panie Boże!", to jednak jesteśmy świadectwem, że najlepsza droga jest ta w Jego towarzystwie.
Warto oczywiście dodać, że Modlitewnik jest książką dopracowaną pod względem graficznym. Dobór czcionek, kwiatowych ilustracji, przepiękna, kobieca, subtelna okładka sprawiają, że korzystanie z tej publikacji daje wiele radości. Jeśli prowadzicie dziennik duchowy czy piszecie w kalendarzu krótkie notatki odnośnie swoich przemyśleń, zapisujecie modlitwy - możecie inspirować się poruszanymi tematami i przelewać na papier własne spostrzeżenia, wspomnienia, refleksje, odpowiedzi na pytania, zadania zawarte na końcu każdej strony. 

Modlitewnik dla kobiet może być przygodą, trwającą cały rok, która prawdziwie otworzy twoje serce - na drugiego człowieka, na Boga. Na samą siebie!

"Effatha! To znaczy "Otwórz się!" (Mk 7,34).
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Praca zbiorowa
Okładka: miękka
Ilość stron: 432
Data premiery: 11.2022
Wydawnictwo: Stacja7

1 komentarzy

  1. Bardzo dziękuję za polecenie modlitewnika. Mam i ja. Widzę wiele wspaniałych, inspirujących treści. Pani wpisy w modlitewniku bardzo trafiające w serce. Pozdrawiam serdecznie. Iwona

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.