31 mar 2022

DOM BOGATY W MIŁOSIERDZIE - VINCENZO PAGLIA

Wiele razy zastanawiałam się, jak to jest, że jakaś książka odnajduje mnie w odpowiednim momencie mojego życia? Że zawiera słowa, które były mi na dany czas tak bardzo potrzebne. Porusza tematy, które od wielu miesięcy pracują w mojej głowie. To niesamowite, jak niektóre treści potrafią w nas wywołać poruszenie serca - do tego stopnia, że tekst wybrzmiewa w nas jeszcze długi czas od jego przeczytania. Księgarnię internetową wydawnictwa Edycja Świętego Pawła odwiedzam regularnie, śledząc nowości, zapowiedzi, ale także lubię przeglądać starsze pozycje. Trafiłam ostatnio na książkę, która zaciekawiła mnie tytułem i krótką informacją: "Ewangelia według św. Łukasza to najbardziej rodzinna Ewangelia, która najpiękniej uczy miłosierdzia". Mowa o pozycji Dom bogaty w miłosierdzie, której autorem jest abp. Vincenzo Paglia - włoski duchowny katolicki, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny w latach 2012 – 2016, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia od 2016. Książka ta nie tylko jest zachętą do czytania Ewangelii z każdego dnia, ale także do praktykowania tego zwyczaju całą rodziną. Nic tak nie scala rodziny, jak spędzanie ze sobą czasu i rozmowa.

W liście zatytułowanym Radość Ewangelii (Evangelii gaudium), papież Franciszek zachęca nas do tego by wziąć do ręki Ewangelię i słuchać jej z odnowioną uwagą. Gdy w roku 2016 przeżywaliśmy Jubileusz Miłosierdzia to Ewangelia według św. Łukasza została wskazana jako tekst, który powinien nam w tym okresie szczególnie towarzyszyć. 

Dla mnie to niezwykłe, że pod natchnieniem Ducha kupiłam tę książkę akurat teraz. Dosłownie kilka dni poczekała na regale, a zaraz po skończonych Rekolekcjach Wielkopostnych sięgnęłam właśnie po nią. Dlaczego? W czasie rekolekcji dużo mówiliśmy o Ewangelii - porównywaliśmy nawet moment ustanowienia Eucharystii w odniesieniu do wersji według św. Mateusza, św. Marka, św. Łukasza i 1 Listu do Koryntian (św. Paweł). I chociaż w każdym z tych opisów czytamy fakty, to jednak każdy ewangelista opisał to wydarzenie według własnego planu, pamięci i wspomnień - swoich oraz naocznych świadków. Zostałam zainspirowana bardzo takim rozważaniem Słowa - by porównywać wybrane fragmenty według różnych Ewangelii - co myślę, że pozwoli także lepiej wyłapać, kto jakie poruszenia serca przeżywał, a przez to także lepiej poznawać samego Jezusa i Jego życie. Autor książki zaprasza nas do głębszego poznania Ewangelii według św. Łukasza - wspólnie, rodzinnie. By nasz dom bogaty był w Miłosierdzie.

Osoby, które odwiedzają moje miejsca w sieci wiedzą, że lubię bardzo pracować z Biblią. Zagłębiać wiedzę, poszerzać perspektywę, by poznawać Słowo jeszcze bardziej. Zamysł książki Dom bogaty w Miłosierdzie spodobał mi się przede wszystkim dlatego, że Ewangelia według św. Łukasza jest omawiana fragment po fragmencie, z krótkim komentarzem duchowym i zadaniem do wykonania. Zadanie to dedykowane jest rodzinie, byśmy mogli odnieść to do naszego życia - naszej wspólnoty domowej. Pięknie autor porównuje czytanie Ewangelii do spożywania kromki chleba przez małe dziecko - mama dzieli kanapkę na małe kęsy, by dziecku było łatwiej ją zjeść. Podobnie jest z Ewangelią, którą należy sobie dawkować, przyjmować po kawałku - Słowo jest przecież chlebem życia.

Na moich warsztatach z Bible Journalingu opowiadam o pięciu krokach do skutecznego rozważania Słowa w twórczy, kreatywny sposób. Uśmiecham się pod nosem, gdy widzę, że abp. Vincenzo Paglia także ma swoje zalecenia przed rozpoczęciem lektury Ewangelii. Książka ta, jak wspominałam i jak także podaje tytuł, dedykowana jest dla rodzin - zatem niezbędne będzie wybranie odpowiedniego momentu w ciągu dnia, zebranie się w jednym miejscu, np. przy stole, wyciszenia, wspólna modlitwa, wezwanie Ducha Świętego, by otworzył nasze serca na Słowo. To, co nam potrzebne prócz książki Dom bogaty w Miłosierdzie to oczywiście Pismo Święte, w którym będziemy wyszukiwać poszczególnych fragmentów.

Na Rekolekcjach Wielkopostnych "Ta sama noc" bardzo wzruszyła mnie jedna z konferencji. Opowiadał ją pewien chłopak, Franek, który podzielił się wspomnieniami z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Marzył o tym, by stanąć na Górze Oliwnej - wyobrażał sobie ten moment setki razy. Był przekonany, że jak tam będzie to jego życie zmieni się nagle w stu różnych aspektach. Przyglądając się upragnionemu widokowi, stojąc na Ziemi, którą kroczył Jezus, potrafił tak jak On jedynie zapłakać. Nie wie ile to trwało - pięć minut, dzisięć, może pół godziny? Była to dla niego jednak chwila, którą zapamięta do końca życia. Jezus, gdy płakał nad Jerozolimą, nie płakał nad sobą, swoim losem. Zapłakał nad miastem, miastem świętym, symbolem jedności ludu. 

"Jezus płacze, ponieważ jeśli nie przyjmuje się Ewangelii miłości, z tych miast ludzi nie pozostanie kmień na kamieniu. Dlatego pomimo odrzucenia Jezus wkracza do Jerozolimy, jakby forsując jej mury. On pokazuje, że miłość jest silniejsza od wszelkiej przemocy, również tej ostatecznej, którą jest śmierć" (s. 219).

Czytając te słowa myślę sobie, jak bardzo aktualny mają wydźwięk - gdy na Ukrainie trwa wojna, mur nienawiści ze strony Rosji, atak na bezbronnych, wolnych ludzi. O tym, że wielu ludzi ma zamknięte serce na spotkanie żywego Boga, tkwi w swoich przekonaniach, myśląc, że są jedyne i najbardziej słuszne. Pozostaje nam nieustannie modlić się o nawrócenie - siebie i innych. By nasze oczy zawsze patrzyły w kierunku miłości.


Bardzo się cieszę, że trafiłam na tę książkę! Nie wierzę w przypadki, jestem pewna, że właśnie w tym momencie mojego życia miałam dłużej pochylić się nad Ewangelią, w tym przypadku Ewangelią według św. Łukasza. Myślę, że Bóg daje mi również znak, by rodzinnie, wspólnie spędzać czas ze Słowem, podaje nam pomocną dłoń i pokazuje od czego mamy zacząć - od szukania miłosierdzia w naszej domowej wspólnoscie. To piękne, że zaczynamy to praktykować w czasie, kiedy mój Mąż otrzymał ode mnie swoją pierwszą, osobistą Biblię Pierwszego Kościoła. Pozostaje nam trwać w postanowieniu, by otworzyć swoje oczy, uszy i serca na słuchanie Ewangelii i odważne podążanie za Jezusem.

Aktualnie książka Dom bogaty w Miłosierdzie jest w promocyjnej ceni na stronie Edycja.pl i uwaga - kosztuje niecałe 3 zł! Jeśli poczuliście choć małe poruszenie serca, że chcecie popracować z tekstem tej Ewangelii, odwagi! Zróbcie kolejny właściwy krok i sięgnijcie po tą wspaniałą książkę!


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Vincenzo Paglia
Okładka: miękka
Ilość stron: 288
Data wydania: 20160 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.