9 cze 2021

MĘŻCZYZNA NA BOŻĄ MIARĘ - O. TOMASZ NOWAK OP

Jakiś czas temu w moje ręce trafiła mała, niepozorna książeczka Mężczyzna na Bożą miarę, autorstwa o. Tomasza Nowaka OP. I chociaż w zamyśle jest ona kierowana do mężczyzn, to ja, jako kobieta, także zainteresowałam się tą lekturą. Trochę z ciekawości - co autor ma na myśli, jakie są jego rozważania, kim jest dla niego św. Józef, jak oprze jego mądrość na wartościach współczesnego mężczyzny - ale też trafiły do mnie trzy krótkie pytania z blurba, które przecież tyczą się każdego człowieka, niezależnie czy odbiorcą jest kobieta czy mężczyzna. "Jak mądrze zmagać się ze światem, ze sobą? Jak troszczyć się o innych, którzy są nam powierzeni? Jak oprzeć się na tym, co jest prawdziwą wartością?". Często rozmyślam na podobnej płaszczyźnie. Zastanawiam się czy właściwie korzystam z mądrości, którą czasem mam podaną jak na tacy? I czy w ogóle zawsze tam szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania? Czy potrafię zmagać się ze swoimi słabościami tak, by nie krzywdzić nimi bliskich mi osób? Czy odpowiednio potrafię ich utulić, zatroszczyć się, pielęgnować? W książeczce, o której chciałabym napisać kilka słów, zaciekawiły mnie rozważania pisane na podstawie Litanii do św. Józefa. O. Tomasz Nowak OP w ujmujący sposób tłumaczy słowa tejże litanii, szukając odpowiedzi na wiele pytań, z którymi mierzymy się każdego dnia. 


Na co dzień modlimy się w różny sposób. Czasem rozmawiamy z Bogiem czy z wybranym świętym swoimi słowami, innym razem korzystamy z pięknej modlitwy różańcowej, czasem nasz wybór pada na litanię, nowennę. Są także takie dni, kiedy po prostu chcemy pomilczeć. O tym, że św. Józef jest postacią niezwykłą, jak kiedyś przeczytałam "przeczystą" i pokorną myślę, że już wiemy. Trwający rok św. Józefa wciąż przypomina nam o jego obecności i dobroci, jaką otaczał swoich bliskich i daje nam poznać go bliżej. Jako głowa rodziny jest na pewno wzorem do naśladowania dla mężczyzn - i to nie tylko dla ojców. Kobiety również wiele mogą czerpać z jego mądrości, rozwagi i cichości. Św. Józef zaraża swoją dobrocią oraz bezgraniczną miłością do swojej rodziny i Boga.

O. Tomasz Nowak OP w swojej książeczce Mężczyzna na Bożą miarę skupia się na Litanii do św. Józefa. Trochę jakby rozkładał na czynniki pierwsze poszczególne zdania i tłumaczył nam w obrazowy, prosty sposób dlaczego ta modlitwa jest tak niezwykła i właściwie - o co my tego św. Józefa prosimy? "Litania jest próbą nazwania i wymienienia tych talentów, które miał Józef, byśmy mogli zobaczyć perspektywę naszych darów. Każdy talent jest jak ziarno, ale nie do schowania w chustce, tylko aby wydało plon, najlepiej stokrotny" (s. 16)

Czyli dzięki wezwaniom, które powtarzamy możemy nie tylko zwrócić uwagę na talenty św. Józefa, jakimi obdarzył go Bóg, ale także na moment zatrzymać się i skupić na swoich darach. Odnosząc się do przypowieści o talentach - dobrze jest pamiętać o tym, aby nasze talenty pomnażać. Rozwijać się, pogłębiać wiedzę, dbać o nasze pasje, tak, by wydały plon, najlpiej stokrotny. Czy tak zinterpretowałabym te słowa, nie znając tej książeczki? Zdecydowanie, nie, a właśnie w ostatnim czasie własnie takich słów potrzebowałam. By dodały mi przekonania i pełnej mobilizacji, aby wciąż dbać o swoje talenty, a tym samym czynić wiele dobra dla innych. I dla siebie oczywiście.

Dzięki kolejnym wezwaniom możemy rozważać, np. cnoty moralne, duchowe, intelektualne, obyczajowe. Szlachetność, cierpliwość, wierność, posłuszeństwo. Jest tyle wspaniałych cech, jakich możemy się uczyć od św. Józefa! Jeszcze kilka lat temu zupełnie obcą myślą byłoby dla mnie, aby w jakiś sposób zacząć inspirować się od świętych. Wtedy nie rozumiałam, jak mam na takich Bożych ludzi patrzeć, co dobrego mogę od nich czerpać - prócz samej historii ich podążania drogą do świętości. A to właśnie ich przeżycia, pokora, głęboka wiara i ufność Bogu miały ogromny wpływ na ich postrzeganie drugiego człowieka. 

"Szlachetność polega na tym, że mam wielkie serce do drugiego człowieka, że jestem pełen szacunku wobec drugiego, że nie muszę się go bać, ale pragnę dla niego dobra" (s. 17)

"Cierpliwość jest wyrazem zaufania. Zaufania do Boga i do drugiego człowieka" (s. 27).Myśl "kto z kim przestaje, takim się staje" pasuje do tych rozważań idealnie. Nazwałabym tę książeczkę krótkim przewodnikiem po Bożych wartościach na przykładzie św. Józefa. Kierowany do mężczyzn, którzy pragną dowiedzieć się, co znaczy być stuprocentowym mężczyzną według zamysłu Bożego? Ja jednak, jako kobieta, również czuję się ubogacona przeczytaną treścią, więc śmiało polecam. Nawet dla własnej wiedzy, a nawet dla lepszego poznania drugich połówek.Jako ciekawostkę dodam, że 1 maja 2021 roku Stolica Apostolska dodała siedem nowych wezwań do Litanii św. Józefa. Są to: Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Szafarz Zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wykluczonych, Patron strapionych oraz Patron ubogich. Oficjalna polska wersja zostania przygotowana, zatwierdzona i podana przez Konferencję Episkopatu Polski. Do tego czasu nie należy włączać nieautoryzowanych przekładów nowych wezwań do odmawianej po polsku Litanii. Natomiast nowy tekst łaciński jest obowiązujący z dniem ogłoszenia, tzn. 1 maja 2021 roku (Źródło: www.swietyjozef.kalisz.pl).

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: o. Tomasz Nowak OP
Okładka: miękka
Liczba stron: 64
Data wydania: 2017
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.