11 cze 2021

BIBLIA KOMIKS: Wydanie II Poszerzone - red. Doug Mauss, grafika Sergio Cariello

Czytając książki, zwłaszcza powieści, w których występuje wielu bohaterów, gdzie akcja jest dynamiczna, toczą się dialogi - nasza wyobraźnia ma, co robić! W myślach kształtuje się nam wygląd zewnętrzny postaci, ubiór, gestykulacja i całe opisywane otoczenie. Im barwniejsza charakterystyka - tym nasza wyobraźnia może sobie pozwolić na więcej szczegółów. Biblia nie należy do najłatwiejszych lektur. Nawet w tłumaczeniu na języki nowożytne ze starożytnych bywa skomplikowana w odbiorze, co po prostu może zniechęcić czytelnika, dopiero co rozpoczynającego swoją przygodę z Pismem Świętym. Ciężko też momentami wyobrazić sobie daną scenę, nierozumiejąc dokładnie tego, o czym czytamy. Jak dobrze by było, gdyby obraz szedł w parze z dialogiem! I tu problem trochę się rozwiązuje, bo na rynku mamy bardzo ciekawe wydanie Biblii Komiks. Tak, dobrze czytacie! Nowocześnie ilustrowana książka stanowi opowieść o Superbohaterze - Bogu - oraz innych wielkich bohaterach, postaciach i  wydarzeniach biblijnych. I nie, nie jest to wydanie dedykowane wyłącznie dla młodzieży czy dzieci. Myślę, że to ciekawe uzupełnienie i odskocznia dla dorosłych, czytających Pismo Święte regularnie. 


Biblia Komis w wydaniu II poszerzonym posiada aż 128 dodatkowych stron z biblijnymi przygodami. Twórcą ilustracji jest urodzony w Brazylii Sergio Cariello. Rysownik współpracującymi z topowymi wydawnictwami komiksowymi, jak Marvel Comics czy DC Comics. I chociaż zestawienie Biblii i komiksu wydaje się być w pierwszej myśli niepasujące do siebie to muszę przyznać, że to wydanie zrobiło na mnie wrażenie. Ilustracje są przepiękne, dopracowane, na najwyższym poziomie przez co bardzo przyjemnie czyta się opisy i dialogi między bohaterami. Pamiętajmy, że jest to uproszczona forma tekstów biblijnych, więc nie spodziewajamy się cytowań słowo w słowo z Pisma Świętego. 


Komiks, a co za tym idzie obraz, uzupełnia to, co może wcześniej było dla nas niezrozumiałe. Myślę, że takie pomysłowe, niecodzienne przedstawienie biblijnych historii na pewno wzbogaci naszą wyobraźnię, sprawi, że lepiej zapamiętamy sens i przesłanie z danej księgi (miałam takie odczucie po przeczytaniu np. Księgi Hioba w tym wydaniu). Taka forma Biblii pozwala również poukładać sobie całą historię i w przyszłości kojarzyć kto jest kim - jaka postać, kogo jest synem, córką itd.


Biblia Komiks składa się z opowieści ze Starego Testamentu (ponad 540 stron, 38 z 46 ksiąg zostało ujętych) i Nowego Testamentu (ok. 300 stron, wszystkie księgi są przedstawione czyli 27). Porównując do pierwszego wydania mamy zatem 25 nowych opowieści, a 23 zostały poszerzone. W całości historie te dają efekt naprawdę ciekawego Bożego filmu akcji! Każda opowieść oznaczona jest odpowiednim siglum biblijnym, dzięki czemu szybciej odszukamy cały fragment w Piśmie Świętym, jeśli będziemy chcieli uzupełnić historię o szczegółowy opis. Na końcu znajdziemy także spis wszystkich ksiąg, które zostały przedstawione rysunkowo w Biblii Komiks i odwołania w postaci indeksów, siglum. Jest to pomocne i pozwala na szybkie sprawdzenie czy na przykład nasz ulubiony fragment z Biblii znajduje się w tym wydaniu. Moją pierwszą myślą było odszukanie Księgi Rut i Księgi Jonasza. To jedne z moich ulubionych opowieści i ucieszyłam się, że mogę je poczytać w pięknym, komiksowym wydaniu. 

Warto również zaznaczyć, że jest to jedyna ilustrowana Biblia z imprimatur, czyli z zatwierdzeniem i pozwoleniem na publikację książki przez władze Kościoła. Myślę, że to dla nas sygnał, że skoro wydawnictwo uzyskało aprobatę polskiego Kościoła to jest to wydanie godne uwagi i posiadania.


Biblia Komiks to idealny pomysł na prezent dla osoby w każdym wieku. Dla dzieci i młodzieży to na pewno dobry, zachęcający start związany z lekturą Słowa Bożego, a dla dorosłych to ciekawe, barwne uzupełnienie podczas czytania całej Biblii. Sama uwielbiam tworzyć rysunki w swoim Piśmie Świętym lub kolorowe, barwne notatki w bullet plannerze na podstawie wybrango fragmentu. Dzięki znajomości bible journaling taki obrazkowy przekaz jak najbardziej do mnie trafia. Serdecznie polecam!


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
red. Doug Mauss, grafika Sergio Cariello
Oprawa: twarda
Ilość stron: 832
Premiera: 01.06.2021
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
WWW.BIBLIAKOMIKS.PL

Na koniec zostawiam Wam informację o ciekawej akcji „Wakacje z Biblią Komiks”
trwającą od 01.06. - 25.06.2021r. 
(Oferta dotyczy Biblii Komiks wydanie II):
  • darmowa wysyłka paczkomatem (rabat ustawiony automatycznie), 
  • przy zakupie przez stronę wydawnictwom.pl lub klubpdp.pl, 
  • rabat na wysyłkę zostanie naliczony niezależnie od ilości sztuk w koszyku i jednoczesnego zakupu innych tytułów (w tym samym zamówieniu), 
  • warunkiem skorzystania z darmowej wysyłki jest zakup Biblii Komiks wyd. II i wybranie sposobu wysyłki do paczkomatu.
Na pewno znasz osobę, która ucieszyłaby się z takiego prezentu!


1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.