22 sty 2021

SERIA "SKUTECZNI ŚWIĘCI" : ŚW. JÓZEF

O św. Józefie mówi się, że jest cichym, pokornym, wspierającym i pełnym miłości bohaterem Ewangelii. W prawdzie na kartach Pisma Świętego nie ma o nim wiele napisane, a sam nie wypowiada się ani jednym słowem to pozostaje on postacią zdecydowanie godną uwagi. W poprzednim roku zaczęłam bliżej poznawać św. Józefa przez lektury z nim związane, a przede wszystkim dzięki modlitwie za jego wstawiennictwem. Jest patronem chrześcijańskich małżeństw, rodzin, dobrej śmierci, ludzi pracy, a także osób samotnych. Wzór dobrego ojca, cały oddany na służbę Syna Bożego i Jego Matki. Wszelkie nasze niedole możemy oddać w ręce tego najpotężniejszego opiekuna Kościoła. Seria Skuteczni Święci pozwala nam bliżej poznawać świętych patronów, nawiązując z nimi modlitewną relację. Zapewniam, że ta niepozorna książeczka to coś więcej niż modlitewnik.


8 grudnia 2020 roku, papież Franciszek ogłosił specjalny "Rok" św. Józefa. Myślę, że nie trzeba więcej powodów, aby jeszcze bliżej poznać się z tym świętym. Sam papież przyznał, że od ponad czterdziestu lat odmawia codziennie modlitwę do św. Józefa. Z racji tego, że ja jestem ogromną fanką wszelkich modlitewników to zdecydowałam się szerzyć swoją kolekcję małych książeczek o świętych patronach, którą już od dawna miałam na oku. Seria Skuteczni Święci została wydana przez Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła i na dzień dzisiejszy liczy około 50 patronów.


Modlitewnik podzielony jest jakby na dwie części. W pierwszej zapoznajemy się ze świętym patronem - mamy tutaj informację, którego dnia przypada wspomnienie św. Józefa, jego biblijną historię, krótko opisane życie, różne ciekawostki związane z jego wstawiennictwem. Najbardziej w pamięci utkwiła mi historia ze schodami w Santa Fe, w stanie Nowy Meksyk. Została tam wybudowana kaplica nazwana Lorento. Niestety Architekt, który ją zaprojektował, zmarł przed ukończeniem projektu. "I tak kaplica pozostała bez schodów na chór, który wznosił się na wysokości ok. 6 metrów" (s. 17). Siostry modliły się Nowenną do św. Józefa, z prośbą o stolarza, który takie schody wykona. Dziewiątego dnia nowenny pojawił się na osiołku mężczyzna, który zaproponował pomoc. Miał przy sobie jedynie skrzynkę z narzędziami i chęć do pracy. Wykonał 33 stopnie, zakręcające w spiralę. Gdy siostry chciały go wynagrodzić po skończonej pracy - mężczyzna zniknął. Uznano, że tego wielkiego dzieła dokonał sam św. Józef.


Druga część zawiera modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa. Nowenny, koronka, różaniec, modlitwy w nagłej potrzebie. Najbardziej znaną modlitwą do św. Józefa jest Nowenna, którą najczęściej odmawia się w dniach od 10 do 18 marca - przed Uroczystością św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przypadającą na dzień 19 marca. Modlitewnik wydany jest w małym formacie, dodatkowo ma jedną zakładkę w postaci skrzydełka przy okładce, co ułatwia nam powrót do wybranej modlitwy. Jak widać Skuteczni Święci to nie tylko książeczki, ale także małe karty z modlitwami za wstawiennictwem świętego patrona, którą możemy schować np. do portfela oraz kubek z wizerunkiem świętego. Pomyślałam, że korzystanie z takiego kubka to dobre przypomnienie o patronie Kościoła powszechnego, jakim aktualnie jest św. Józef. Dobrze jest w codzienności znaleźć kilka przypominajek o tym, co ważne i o kim powinniśmy pamiętać.


Zestaw ze św. Józefem z serii Skuteczni święci możecie kupić:
- modlitewnik TUTAJ
- modlitewnik w zestawie z kartą TUTAJ
- kubek TUTAJ.

Jeśli interesują Was inni święci z tej serii, najlepiej szukać na stronie Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła TUTAJ.
1 komentarzy

  1. Widziałam je u Ciebie na instagramie i Też zamówiłam tą książeczkę i 3 inne. Czekam na paczkę. ❤️

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.