8 gru 2020

TRZECI. JAK ŚW. JÓZEF RATUJE KOŚCIÓŁ - ks. Grzegorz Bliźniak, Ks. Dominik Chmielewski SDB i inni

Zagadkowa, tajemnicza postać. Cichy, pokorny bohater. Trochę zapomniany, czuwający z tyłu, uważnie słuchający i cały czas - obecny. Tak najczęściej opisywany jest św. Józef, wspomożyciel we wszystkich potrzebach, przykład prawdziwie dobrego ojca i męża, wzór odwagi, męstwa i decyzyjności. Moja przygoda ze św. Józefem zaczęła się pogłębiać od lektury Modlitewnik do św. Józefa s. Bożeny Marii Hanusiak. Zastanawiałam się w tamtym czasie, co właściwie działo się z Oblubieńcem Maryi, bo o Matce Bożej i ich Synu bezdyskusyjnie wiemy dużo więcej. O niezwykłości głowy Świętej Rodziny mówi także sam Jezus podkreślając jego dobre cechy: "najświętszy, najmądrzejszy, najpobożniejszy, najczystszy. Mówi, że serce Józefa jest najczystsze spośród wszystkich serc ludzkich na ziemi oprócz serca Maryi. Jest przeczyste" (s. 18). Te słowa pochodzą z książki Trzeci. Jak św. Józef ratuje Kościół, w której wielu autorów, świeckich oraz duchownych, dzieli się swoimi świadectwami obecności św. Józefa w ich życiu. Niezwykle ciekawe wywiady, z ogromną dawką wiedzy na temat tego świętego z pewnością pozwolą ci bliżej poznać najpotężniejszego patrona i obrońcę rodziny. 


"Kim jest ten, o którym mistycy mówią, że jest największym wśród świętych, a jego olbrzymią godność i poważanie w oczach Boga odkryjemy dopiero wtedy, gdy sami osiągniemy życie wieczne?" (s. 6). Takie pytanie pojawia się na samym początku książki Trzeci, dzięki czemu czytelnik już na wstępie nabiera ochoty na poznanie tajemnic Oblubieńca Maryi. 

Swoimi przemyśleniami, świadectwami, wiedzą na temat św. Józefa dzielą się w tej książce: ks. Grzegorz Bliźniak, ks. Robert Skrzypczak, dr Wincenty Łaszewski, Paweł Zuchniewicz, Tomasz P. Terlikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB. Każda wypowiedź sprawiła, że dowiedziałam się czegoś zupełnie nowego, dała mi świeże spojrzenie nie tylko na samego świętego, o którym mowa w tej pozycji, ale ogólnie na Trójcę Świętą, rodzinę, małżeństwo, relacje. W każdym wywiadzie można wyczuć zachwyt dla tego wspaniałego mężczyzny, który przez swoją skromność, pokorę, wycofanie zdobył serca wielu wierzących. 


Przykładowo, Ks. Grzegorz Bliźniak opowiedział o objawieniach św. Józefa w Itapirandze. Przyznam, że była to dla mnie nowość, nigdy wcześniej nie czytałam nigdzie na ten temat, więc ten wątek szczerze mnie zaciekawił. Autor przytoczył słowa widzącego, Edsona Glaubera, który zażartował: "Józefie w Piśmie Świętym byłeś taki milczący", na co odpowiedział św. Józef "Bo to nie był mój czas". To niesamowite, że teraz tak wiele do nas mówi, chce być obecny w naszym życiu. Czynić cuda niesłychane, wprost proporcjonalne do naszego zaufania jemu. Bardzo trafiła do mnie także wypowiedź dr. Wincentego Łaszewskiego, który zwrócił uwagę na to, że św. Józef jest wzorem dla ludzi na wielu płaszczyznach, ale w szczególności dla mężczyzn obawiających się wejść w maryjność, bo kojarzy im się ze "słodką kobiecą pobożnością" (s. 119). Trwanie przy rodzinie, umiarkowanie, skromność, umiejętność podejmowania słusznych decyzji, przygotowanie dzieci do życia w świecie. "Ojciec ma pokazać, gdzie jest niebo, a nie sukces doczesny" (s. 120). Te słowa, moim zdaniem, są bardzo głębokie, prawdziwie i takie na te czasy, ponieważ niestety często mężczyźni zrzucają cały obowiązek wychowawczy wyłącznie na matki. Kościół zatem podaje nam na dłoni św. Józefa, który jest rozwiązaniem współczesnych problemów mężczyzn.


W wywiadzie z Tomaszem P. Terlikowskim zaciekawiło mnie odkrywanie św. Józefa bardziej w duchu medytacyjnym, czytając Ewangelię. Można dostrzec wielkość tej postaci i starać się postawić na jego miejscu. Wyobraźmy sobie tą sytuację, z którą on musiał się zmierzyć. Mężczyzna dowiaduje się, że jego narzeczona, z którą nigdy nie był tak blisko, jest w ciąży. Mógł pomyśleć, że Maryja popełniła cudzołóstwo, więc wedle prawa, może skazać ją na ukamienowanie. Co robi św. Józef? Autor tego wywiadu przypomina nam, że jest to postać sprawiedliwa, miłosierna, święta, więc nie chciał jej skrzywdzić, ale sam potajemnie zaczął się oddalać - jeszcze nie znając prawdy. Dopiero po przyjściu anioła, który oznajmił mu, kim jest to Dziecko, Józef przyjmuje na siebie całą odpowiedzialność za swoją rodzinę. Niezwykły gest pełen szacunku, troski i miłości.

Dały mi także do myślenia słowa ks. Dominika Chmielewskiego, który porusza bardzo ważną kwestię dla obecnych czasów, kiedy za wszelką cenę chcemy być aktywni i pokazywać swoją duchowość, manifestując charyzmaty na zasadzie Dały mi także do myślenia słowa ks. Dominika Chmielewskiego, który porusza bardzo ważną kwestię dla obecnych czasów, kiedy za wszelką cenę chcemy być aktywni i pokazywać swoją duchowość, manifestując charyzmaty na zasadzie "im więcej o mnie słychać, im częściej mnie widać, tym lepiej" (s. 199). A przecież prawdziwe dzieła Boga dokonują się w ukryciu i ciszy. Podobnie jest ze św. Józefem, który ze swoją wiarą odsuwa się na bok, pokornie, bez zbędnych słów.

Ta lektura zapozna cię z mężczyzną, który doskonale wie, jak smakuje walka o rozeznawanie woli Bożej w swoim życiu. A właśnie z takimi problemami często musimy się mierzyć. Dużo ciekawostek, wiedzy, spojrzenia z miłością i uwielbieniem dla tego patrona. Polecam uzupełnić tę lekturę o Modlitewnik do św. Józefa, o którym wspominałam na samym początku. Warto mieć modlitwy, nowenny do tego patrona zawsze pod ręką.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: ks. Grzegorz Bliźniak, ks. Robert Skrzypczak, dr Wincenty Łaszewski, Paweł Zuchniewicz, Tomasz P. Terlikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB.
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 208
Data premiery: 15.10.2020
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.