31 gru 2020

OGIEŃ I WODA. CZY W KOŚCIELE MOŻNA SIĘ DOGADAĆ? - MARCIN ZIELIŃSKI, KS. KRZYSZTOF POROSŁO, DAWID GOSPODAREK

W każdej dziedzinie życia są tematy, które najchętniej zamietlibyśmy pod dywan. Bo tak jest wygodniej, lepiej, może też bezpieczniej? Prościej jest nie "wbijać kij w mrowisko", nie prowokować niewygodnymi pytaniami, nie wyjaśniać tego, co niejasne tylko dalej snuć domysły i bez odpowiedniej wiedzy brnąć w moje ukochane "nie znam się, ale się wypowiem". Przyznam, że w kobiecej naturze leży na przykład tworzenie historii, dopowiadanie w myślach tego, co nam się wydaje, co sobie wyobrażamy i nakręcanie się choć niekoniecznie mamy pewność, że właśnie akurat taki scenariusz się wydarzył. Ale czy to ważne, drodzy państwo, skoro i tak przecież wiemy najlepiej? Mąż zawsze mi powtarza "Jeśli czegoś nie wiesz, coś chciałabyś wiedzieć, po prostu zapytaj". Bingo! Aby wyjaśnić sporne kwestie, odmienne poglądy, niejasne interpretacje należy przede wszystkim posłużyć się dialogiem. W rozmowie wytłumaczyć swoje stanowisko, znaleźć wspólny cel, otworzyć oczy na to, czego do tej pory nie rozumieliśmy. Taką drogę - drogę spotkania, rozmowy, poświęcenia sobie wzajemnie czasu i podzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem, świadectwem - wybrali Marcin Zieliński, charyzmatyk, ks. Krzysztof Porosło, doktor teologii dogmatycznej oraz prowadzący tę przełomową rozmowę, Dawid Gospodarek. Tak, Kościół pragnie łączyć, a nie dzielić. Tak, o Kościele też można rozmawiać. Pytanie czy Ty chciałbyś się z Nim dogadać?

Marcina Zielińskiego przedstawia się jako charyzmatyka, lidera Wspólnoty Uwielbienia "Głos Pana" w Skierniewicach. Prowadzi on spotkania ewangelizacyjne na całym świecie, głosząc słowo Boże. Jest osobą świecką, dlatego budzi wiele kontrowersji ze swoją posługą. Zarzuca mu się protestantyzację Kościoła katolickiego, która z pewnością byłaby zagrożeniem dla wiernych. Ale czy takie oceny nie są zbyt pochopne? Czy po prostu jego działania nie wymagają jedynie kilku słów wyjaśnienia, wytłumaczenia, podzielenia się swoim doświadczeniem i poglądem? Ks. Krzysztof Porosło kocha liturgię, jest cenionym duszpasterzem, doktorem teologii dogmatycznej, potrafi przybliżyć nawet skomplikowane i nieoczywiste prawdy. Ich stanowiska często różnią się od siebie totalnie, ale ostatecznie, po zapoznaniu się z ich wypowiedziami, można ze spokojem stwierdzić, że jednak wiele ich łączy.

W rozmowie poruszane i wyjaśniane są różne tematy przez obie strony, a jak wiemy, często to postrzeganie jest odmienne. Czym są charyzmaty? Jakie dopuszcza się formy modlitwy we wspólnotach charyzmatycznych? Jak wygląda formacja liturgiczna? Jak obie strony zapatrują się na działanie Ducha Świętego? Co o charyzmatach mówi Kościół, kiedy pojawiły się po raz pierwszy? 

Dzięki tej lekturze mamy także szansę porządnie wzbogacić swoją wiedzę teologiczną. Przyznam, że na początku tej książki myślałam, że przeczytam ją w dwa, góra trzy dni. Sugerowałam się raczej liczbą stron i moim wolnym czasem, jaki mogłabym poświęcić na lekturę, nie przewidując, że treść będzie wymagała ode mnie po prostu większego skupienia, aby zrozumieć przesłanie. Mamy tutaj bardzo dużo teologicznych zwrotów, wyjaśnień, opisów, których nigdy wcześniej nie znałam i były dla mnie zupełną nowością. Pentekostalizacja, charyzmat, spoczynek, modlitwa językami. Poruszając kwestie wiary na moim blogu, czytając dużo katolickich lektur, uważam, że dobrze jest robić krok do przodu i poznawać szerzej takie terminy. Chociaż na takie książki można zareagować na dwa sposoby. Albo stwierdzić, że tekst mnie męczy, przytłacza, bo jest po prostu ambitny, sięga do źródeł, wyjaśniając to, co dla przeciętnego człowieka jest nieznane albo dawkować sobie przyswajanie wiedzy, ale wykazać chęć poznania, zrozumienia, wzbogacenia się o cenną wiedzę, którą możemy w przyszłości wykorzystać. Ja osobiście czuję wdzięczność po przeczytaniu tej książki i uważam, że była nam, katolikom, bardzo potrzebna. Wrócę także do wątku, który poruszałam na samym początku. Jeśli czegoś nie rozumiesz - zapytaj. Ta książka powstała właśnie w myśl takiej - niby prostej - zasady. Jeśli nie wiesz czym są charyzmaty, zapytaj u źródła. Jeżeli masz wątpliwości, co na to Kościół - zadaj pytanie cenionemu duchownemu. Tylko inspirujący dialog może doprowadzić do porozumienia.

To, co szczególnie podoba mi się w książce Ogień i woda to sposób, w jaki została napisana. Mówi o dogadaniu się w Kościele, zatem lektura jest obszerną rozmową. Dwie strony oraz prowadzący, Dawid Gospodarek, który wykazuje się ogromem wiedzy, znajomością tematu, zadaje mądre pytania, sam opowiada swoje przeżycia związane z działaniem modlitwy (np. tej na przystanku Woodstock z podchmielonym nieznajomym, który ewidentnie nie był kościółkowy). Marcin opiera się głównie na swoim doświadczeniu, osobistych przeżyciach, ks. Krzysztof także, ale swoje poglądy opiera głównie o teologiczną wiedzę, nie ma w nim zgody, jeśli czuje, że pewne zachowania w ruchach charyzmatycznych są sprzeczne. Podoba mi się ten kulturalny dialog, który wcale nie jest cukierkowy.Co mogę powiedzieć po przeczytaniu tej lektury? Zgadzam się, że drogi dochodzenia do wiary są różne, chociaż Kościół jest jeden i Bóg jest jeden. Czy czuję, że wszystko wiem o ruchach charyzmatycznych i ze spokojem mogę napisać: tak, wierzę w moc uzdrowienia na spotkaniach uwielbienia, ufam tym świadectwom? Nie do końca, bo jest to dla mnie nowość, z tym tematem zaczynam się dopiero oswajać i potrzebuję czasu, aby w sobie tę nową wiedzę przeprocesować. Szanuję obie strony, nie podważam ich doświadczeń oraz wiedzy. Cieszę się, że na koniec roku miałam okazję przybliżyć sobie tematy, które w Kościele są dość kontrowersyjne i nie do końca jasne. Relacja między ludźmi, chęć poznania, otwartość na to, co nowe i wreszcie dialog - to wszystko daje mi wielką nadzieję, że jednak w Kościele jest miejsce na zrozumienie w przypadku odmiennych poglądów. Koniec końców - panowie grają przecież do tej samej bramki, ale jakby na inne sposoby. To, co zdecydowanie ich łączy to miłość do Boga. A wiadomo, to nie oni grają tutaj pierwsze skrzypce, a Bóg Wszechmogący. Chwała Panu!


SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 288
Data premiery: 25.11.2020
Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM2 komentarzy

  1. Bardzo ciekawy wpis dający do myślenia. Od niedawna czytam Twojego bloga i jestem zachwycona, często w bardzo wielu kwestiach się z Tobą zgadzam. Zainspirowałaś mnie do stworzenia własnej strony internetowej łódź, dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że na tym blogu dostrzegasz tyle dobra! Och, wspaniale, że zainspirowałaś się i teraz tworzysz coś własnego :)

      Usuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.