18 maj 2020

Święty Jan Paweł II Wielki - Papież Franciszek i ks. Luigi Maria Epicoco

Dzisiaj, 18 maja 2020 roku, przypada 100. rocznica urodzin papieża Polaka, Jana Pawła II. Chociaż mamy go zawsze w sercach, to dzisiaj możemy uczcić jego pamięć w bardziej wyjątkowy sposób. Krótka modlitwa o wstawiennictwo św. Jana Pawła II, poczytanie lektury Jego autorstwa lub sięgnięcie po biografię, odsłuchanie ulubionych fragmentów kazań, które wygłaszał, obejrzenie ostatnich nagrań z jego udziałem. Jest wiele możliwości, aby przeżyć ten dzień bardziej uroczyście. Najnowsza książka Wydawnictwa Esprit Święty Jan Paweł II Wielki jest na tę okazję idealną propozycją. Szczera rozmowa Papieża Franciszka i ks. Epicoco, w której dzieli się osobistymi wspomnieniami o św. Janie Pawle II jest przyjemną lekturą, z której można dowiedzieć się czego nauczył się od swojego poprzednika Papież Franciszek. Co najbardziej zapadło mu w pamięci w związku z św. Janem Pawłem II? Jedno wiemy już z samego tytułu książki: dla niego był on Wielki.Książka Święty Jan Paweł II Wielki jest przede wszystkim rozmową, wywiadem ks. Epicoco z papieżem Franciszkiem. Tematem dialogów jest głównie postać św. Jana Pawła II, natomiast w miarę upływu czasu, rozmowy te stają się bardziej złożone i zahaczają także o inne aspekty. Dotyczą one współczesnego Kościoła, takich jak celibat, kapłaństwo kobiet, znaczenie tajemnic fatimskich, dialog międzyreligijny z islamem. Odpowiedzi Ojca Świętego są jak zawsze konkretne, rzeczowe, podparte przykładami, wspomnieniami. 


Książka podzielona została na pięć krótkich rozdziałów, z których dowiadujemy nieco o życiu Jana Pawła II oraz papieża Franciszka. Rozdziały te noszą tytuły:
Na Tobie zbuduję mój Kościół jest on o poprzednikach Ojca Świętego, aż do momentu wyboru na papieża Jana Pawła II. Następnie w rozmowie z papieżem Franciszkiem dowiedzieć się można jak to wyglądało z jego punktu widzenia - gdy to on otrzymywał na konklawe największe ilości głosów. Papież Franciszek wspomina także pierwsze spotkania z św. Janem Pawłem II.
Młodość i formacja - głównie na podstawie przytoczeń z książek św. Jana Pawła II, możemy poczytać o jego życiu przed wyborem na papieża. Tekst został tak zredagowany, że odnosi się wrażenie, jakby wywiad był teraz z samym papieżem-Polakiem. Mowa jest o kształtowaniu się jego wiary, dorastaniu, sieroctwie, relacji z ojcem, wczesnej śmierci matki, doświadczaniu ciężkiej, fizycznej pracy i miłości do kultury.


Rozdział Kapłan zawiera sporo cytatów z autobiograficznej książki św. Jana Pawła II o tytule Dar i Tajemnica. Autor podkreśla, że kapłaństwo było jednym z motywów przewodnich życia Wojtyły. Właściwie wizja kapłana Jana Pawła II przedstawiona w tej książce jest podobna do wizji, jaką ma Papież Franciszek. Jak stwierdził, "..moje poglądy na kapłaństwo pokrywają się całkowicie z poglądami Jana Pawła II" (s. 79).
Kolejny rodział Nauczanie Jana Pawła II  jest skierowany na jego stosunek do kultury i duchowości. Prowadził on nie tylko studia teologiczne, ale także filozoficzne, co ma swoje odzwierciedlenie w jego późniejszych rozważaniach, w których to centrum stał odkupiony przez Chrystusa człowiek. Jest także rozmowa z Papieżem Franciszkiem o konserwatyzmie. Pada tam zdanie odnośnie tradycji, które utkwiło mi w pamięci, że "Tradycja, jeżeli chce zasługiwać na to miano, musi się rozwijać" (s. 96).
Książkę kończy rozdział o tytule Od "ukrzyżowania" po śmierć, od świętości po spuściznę. "Na obraz silnego człowieka, sportowca, wędrowca i miłośnika gór nieraz nakładał się wizerunek człowieka zranionego, chorego" (s. 117). Na koniec przeczytamy zatem o darze cierpienia, za który Jan Paweł II był wdzięczny i jego etapach choroby. 


Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Forma wywiadu z Papieżem Franciszkiem oraz przytoczenia z autobiograficznych książek Jana Pawła II sprawiają momentami wrażenie, że ks. Epicoco rozmawia z obojgiem papieży jednocześnie. Przyjemnie jest poczytać, że Ojciec Święty myśli tak ciepło o naszym papieżu-Rodaku, przede wszystkim, że "był wielki! Był człowiekiem Boga". Wielokrotnie też wspomina o miłosiernym sercu, które Jan Paweł II posiadał. A jak mówi tytuł jednej z moich ulubionych książek Papieża Franciszka: "Miłosierdzie to imię Boga". Spodobało mi się także zdanie, jakim papież Franciszek opisał Jana Pawła II w trzecim rozdziale Kapłan:
"Jan Paweł II był pasterzem, który kochał ludzi, a ludzie odwzajemniali mu bezbrzeżną miłość" (s.82).


W tym szczególnym dniu 100. urodzin Jana Pawła II mamy na wyciągnięcie ręki możliwość dotarcia do głębi jego proroczego nauczania. Polecam tę lekturę, na pewno warto ją przeczytać.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Papież Franciszek i ks. Luigi Maria Epicoco
Okładka: twarda
Liczba stron: 136
Data premiery: 11.05.2020r.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.