5 lut 2020

NIGDY NIE JEST ZA DALEKO - DANUTA NOSZCZYŃSKA

Ostatnio przyjęłam taki system czytania, że cięższą tematykę np. obozową, przeplatam zamiennie z lżejszymi powieściami. Często z miłosnym wątkiem, przyjazną fabułą - taka typowa literatura kobieca. Po Podróży Cilki sięgnęłam po Stację końcową Auschwitz, którą aktualnie czytam tak „z doskoku”, ponieważ w tak krótkim czasie dwie książki o Holocauście to zdecydowanie wystarczająco, by uruchamiać moją wyobraźnię (zwłaszcza przed snem) i odtwarzać sobie okrutne życie więźniów, z którym przyszło im się zmierzyć. Postanowiłam przełamać tą trudną tematykę książką z serii „kobiety to czytają”. Wiedziałam, że na pewno będzie to babskie czytadło, które wzbudzi uśmiech na mojej twarzy. Wybrałam najnowszą książkę Danuty Noszczyńskiej Nigdy nie jest za daleko. To był strzał w dziesiątkę. Pochłonęłam tę powieść w dwa wieczory, uśmiechając się do siebie, ba! Nawet śmiejąc się w głos! Zapewne wiesz, że los często lubi płatać figle. Zwłaszcza wtedy, gdy musimy podjąć decyzję o wielkich zmianach w naszym życiu. Czy bohaterka książki, Antonina, była gotowa na przemianę?

Antonina jest młodą kobietą - ambitną, niezależną, piękną, błyskotliwą i charakterną. Jest właścicielką sieci salonów kosmetycznych Oaza Piękności w Krakowie, więc jej uroda jest także jej wizytówką. Pochodzi z bardzo zamożnej rodziny, ale zawsze miała swój cel: nie być zależną od ojca. Ciężko sama pracowała na to, co posiada. Żyje na poziomie swoich zarobków, nie wywyższając się i pokazując innym, jak wspaniale jej się wiedzie. Ma dobry kontakt z rodzicami, szczególnie z matką, bo z tatą przy każdej lepszej okazji wymieniają się sprzecznymi poglądami, co często kończy niesmakiem.

Można więc powiedzieć, że ma wszystko... brakuje tylko księcia z bajki. A no właśnie. Na horyzoncie pojawia się Kastor, brat jej pracownicy Jagody. (Swoją drogą wątek Jagody i jej teksty w galerii sztuki totalnie mnie rozbawiły). Ich znajomość nabiera tempa, Antonina zaczyna tracić dla niego głowę. Przychodzi jednak czas urlopu. Za namową Pana Szymona (pracownik „złota rączka” jej rodziców) oraz jego córki, Antonina zgadza się na wyjazd do Armenii. Z dala od wygodnych kurortów SPA w systemie All Inclusive. Postanowione - leci sama na „wakacje” do kraju, w którym czas się zatrzymał.

W Armenii poznaje wielu ciekawych ludzi, ale zdecydowanie przystojny Ormianin o imieniu Dawid, najbardziej namiesza jej w życiu. Kto się czubi ten się lubi? Czy zawsze to powiedzenie się sprawdza?

Z twórczością pani Danuty Noszczyńskiej spotkałam się pierwszy raz. Bardzo spodobał mi się styl pisania i przedstawienie w książce wielu faktów związanych z Armenią - historia, kultura i codzienne życie mieszkańców. Książka potrafi bawić i wzruszyć do łez. Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczą się losy Antoniny i Kastora... a może Antoniny i Dawida? To zachęcam do lektury.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Danuta Noszczyńska
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 14.01.2020
Liczba stron: 344
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.