14 sty 2020

PODRÓŻ CILKI - HEATHER MORRIS

Nowy rok pod względem czytelniczym rozpoczęłam bardzo podobnie jak rok 2019. Zagłębiłam się ponownie w tematyce Holocaustu, obozów zagłady i walki milionów ludzi z bestialskim mordem, cierpieniem, bólem i głodem. Książka "Podróż Cilki" jest drugą częścią "Tatuażysty z Auschwitz" Heather Morris, która również zapoczątkowała mój czytelniczy rok 2019. Znów miałam problemy z zasypianiem, kolejny raz dziękowałam Bogu za czasy, w których się urodziłam i ponownie muszę zrobić sobie przerwę w takiej tematyce. Jednak byłam bardzo ciekawa, jak swoje życie przeżyła Cilka, przyjaciółka Gity z obozu. Czy jest coś, co potrafi złamać psychicznie dziewczynę, która ponownie trafia do obozu? 


Początki historii młodej żydówki możemy poznać w "Tatuażyście z Auschwitz". W 1942 roku Cilka ma zaledwie 16 lat, kiedy trafia do Auschwitz wraz ze swoją siostrą Magdaleną. Tam bardzo szybko wpada w oko jednemu z niemieckich kierowników, Johannowi Schwarzhuberowi. Ten zmusza ją do prostytuowania się - wyłącznie z nim. Można powiedzieć, że uroda jej pomogła, była w budynku administracji, miała lepsze jedzenie. A z drugiej strony był to największy koszmar jej życia. Po jakimś czasie, Johann zrobił także z Cilki blokową w baraku śmierci. Jej zadaniem było pilnowanie kobiet, które już były na skraju wyczerpania i czekały na przewiezienie do krematorium. Cilka była bardzo młoda i wcale nie pomagała wrogowi, bo taki miała kaprys. Nie miała wyjścia. Bardzo chciała żyć.

Gdy w roku 1945 obóz został wyzwolony przez sowietów, Cilka przez chwilę mogła cieszyć się wolnością. Po krótkim czasie radzieccy żołnierze dowiedzieli się, jaką rolę Cilka pełniła w Auschwitz i została ponownie skazana na 15 lat ciężkich robót w Workucie na Syberii. Zarzucono jej współpracę z wrogiem oraz przez to, że władała kilkoma językami, podejrzewano ją o szpiegostwo. 

Kolejny raz przychodzi jej zmierzyć się z ciężką pracą, nieznośnymi warunkami panującymi w łagrach i ponownie musi nauczyć się komu może zaufać, a kogo omijać szerokim łukiem. Po pobycie w Auschwitz ma traumę, ale też potrafi rozszyfrować zachowania strażniczek. Ma doświadczenie, które staje się jej zmorą ale i też wybawieniem. 

W bloku 29, do którego trafia, poznaje nowe współwięźniarki. Jedne są nastawione przyjaźnie, inne totalnie zagubione i nie wiedzą w ogóle, gdzie trafiły, a jeszcze inne wyładowują na innych swoje frustracje i złość, co wprowadza w baraku jeszcze gęstszą atmosferę. Może właśnie dlatego, widząc do jakich zachowań potrafi doprowadzić pobyt w obozie, Cilka zaczyna pomagać innym kobietom. Zdobywa dodatkowe porcje jedzenia, podpowiada, co mają robić, jak się zachować, kiedy najlepiej milczeć. Zdobywa tym zaufanie wśród wielu współwięźniarek, ale są też takie, o władczym charakterze, które zaczynają stawiać jej kłody pod nogi.

Cilka jest młodą kobietą, ale o bardzo silnym charakterze. Do tego jest wygadana, odważna i mimo wielu trudności, z jakimi kolejny raz przychodzi się jej zmierzyć, dalej chce żyć. Mimo początkowej odmowy, rozpoczyna pracę w obozowym szpitalu. Bardzo szybko pojmuje wszystkie obowiązki, chłonie wiedzę jak gąbka. Z biegiem czasu potrafi pracować niemalże na każdym stanowisku i oddziale - od ogólnego, przez położniczy i nawet pomagać w akcjach ratunkowych z karetką. Czy Cilka przetrwa kolejny pobyt w obozie? Czy będzie potrafiła przedłożyć swoje szczęście nad innych?


Heather Morris kolejny raz pokazuje nam życie w obozach koncentracyjnych. Pamiętajmy również, że wiele sytuacji jest fikcją literacką i musimy je przyswoić z przymrużeniem oka. Jednak cały obraz,  czyli zachowania więźniów, ich przeżycia i przemyślenia potrafią oddziaływać mocno na wyobraźnię czytelnika. Jeśli ktoś nie czytał "Tatuażysty z Auschwitz" myślę, że odnajdzie się w tej historii. Autorka przywołuje wiele retrospekcji przez co przedstawia nam wcześniejsze losy bohaterki. Tylko brak empatii i totalna obojętność wobec tematu obozowego może sprawić, iż "Podróż Cilki" oraz pierwsza część "Tatuażysta z Auschwitz" nie zrobią na czytelniku wrażenia.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Heather Morris
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 15.01.2020
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy

1 komentarzy

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.