29 sty 2019

3/2019: OBSESJA PIĘKNA - dr Renee Engeln

Kultura, w której obecnie żyjemy wmawia kobietom, że najważniejsze to być piękną. Zostały nam narzucone nieosiągalne kanony piękna, które możemy obserwować dosłownie wszędzie - w reklamach telewizyjnych, radiowych, portalach społecznościowych, prasie, mediach. Pytanie do nas, czy potrafimy sobie wyznaczać zdrowe granice związane z tym, jaką rolę odgrywa piękno w naszym życiu? Czy obsesyjnie dążymy do stworzonych przez nas ideałów, przez co możemy być oskarżani o próżność, czy spokojnie potrafimy zbywać się stwierdzeniem, że każdy jest piękny na swój sposób? Czy jesteśmy z góry skazani na chorobę obsesji piękna, ponieważ żyjąc w chorej kulturze, siłą rzeczy chorujemy?"Kulturowa obsesja na punkcie wymiarów kobiecego ciała nigdy nie zyskałaby takiej intensywności, gdyby nie promowały jej reklamy. Niezadowolenie kobiet z własnego ciała nie byłoby tak powszechne, gdyby nie zasilał go niekończący się strumień chudych jak szkapa modelek, przerywany reklamami produktów dietetycznych i cudownych kuracji dla obszarów problemowych".

Media znacznie napędzają obecny sposób postrzegania kobiecego piękna. Nie da się ukryć, że wiąże się to z trzema zasadniczymi problemami - wizerunki kobiet są nierealistyczne, ich zmagania zawsze kończą się sukcesem i niestety - uprzedmiotawiają kobiety w kontekście erotycznym. Wszystkie te medialne naciski wiążą się z negatywnymi skutkami dla psychiki kobiet i dziewcząt.


Tematyka książki jest bardzo aktualna, ważna, trzeba ją nagłaśniać. Jeżeli jednak chodzi o samą książkę, uważam, że przekaz mógłby być zawarty w połowie krótszej treści. Czytając stronę 50, wiedziałam o czym będzie cała książka. Przytaczane historie kobiet były bardzo podobne - jedna nie akceptowała swoich ud, druga włosów, trzecia całe życie ma do siebie pretensje, ponieważ twierdzi, że jest za gruba. Często brak akceptacji swojego ciała wiąże się z brakiem wsparcia swojej rodziny i bliskich. Mimo wszystko, ciężko było mi dokończyć tą książkę, ponieważ miałam wrażenie, że ciągle czytam to samo i już mnie to nudziło.

Każdy z nas musi sam wyznaczyć sobie pewne granice i przestać skupiać się na tym czy jesteśmy na widoku. W realnym życiu nie poruszamy się z rozjaśniającym filtrem z Instagramu, ani nie odwiedzamy codziennie fryzjera w celu ułożenia idealnej fryzury. Życie nie jest takie jak na filmach, gdzie kobiety kładą spać się z makijażem i wstają z równie pięknie podkreślonym okiem i promiennym policzkiem. 

Zaskakujące jednak jest to, że wszyscy wiemy, że idealne nie istnieje... a wciąż w większości chcemy tam dotrzeć.

SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:

Tytuł oryginału: Beauty Sick
Autor: Renee Engeln 
Oprawa: broszurowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 416 
Rok wydania: 2018 r.
Wydawnictwo: Buchmann 

13 komentarzy

 1. Zdevcydowanie pozycja godna przeczytania. Tematyka bardzo wazna w obecnych czasach :) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dobie Instagramu i kreowania świata, który nie istnieje, to rzeczywiście pozycja godna polecenia. Tylko tak jak piszę, dla mnie trochę przydługawa :P

   Usuń
 2. okładka bardzo estetyczna i ładna. tak to jest teraz z wieloma książkami...ich ilość stron można by było zmniejszyć ale wiadomo o co chodzi ;) Ideał powinien być pojęciem względnym tak jak gust i piękno

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kiedyś OGARNIJ SIĘ I ŻYJ BEZ KOMPLEKSÓW - polecam :)))
  wtrybieoffline.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. jezu jak przecczzytałam Twój pierwszy akapit to takie 'boże jakie to straszne,ale sama tak mam'
  musze ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba ja muszę przeczytać ;:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję, że też byłabym znudzona :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.