23 wrz 2024

RÓŻE DLA MARYI. MODLIMY SIĘ NA RÓŻAŃCU - BEATA KOŁODZIEJ

Gdy myślę o modlitwie różańcowej to nawet teraz, gdy jestem już dorosłą kobietą, przed oczami ukazuje mi się obraz z dzieciństwa, gdy moja babcia siedziała na skraju łóżka i przekładała paciorki między palcami, w skupieniu i ciszy powtarzając modlitwy: Zdrowaś Maryjo i Ojcze nasz. Wspominam także mojego dziadka, który zawsze pod ręką miał drewniany różaniec - na stoliku, w kieszeni - by w każdej chwili móc po niego sięgnąć. Widzę, a nawet czuję też, bordowy różaniec pachnący różami pod poduszką mojej mamy, która po skończonej modlitwie do dziś właśnie tam go odkłada. Zawsze będą to dla mnie żywe świadectwa praktykowania tej pięknej modlitwy, mówiącej nam o życiu Jezusa i Maryi, która dziś mnie również jest bardzo bliska. Patrząc na wiele rysunków, które dzieci przynoszą dla mnie z przedszkola, widzę, że po latach to ja jestem tym świadectwem dla nich, bo praktycznie na każdej kolorwej kartce rysują różaniec, co oczywiście zawsze mnie wzrusza. Dziś wiele młodych osób uważa różaniec za modlitwę obciachową, "babciną", taką, na którą jeszcze przyjdzie czas - ale zdecydowanie później, jeszcze nie teraz. Tymczasem, już setki lat temu św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, misjonarz ludowy, uważał, że właśnie Różaniec Święty jest przedziwnym sekretem służącym temu, by znaleźć Maryję, niezależnie od wieku czy grupy społecznej. Według niego to właśnie ta modlitwa była tą potężną, cudowną i boską. Jak uczyć Różańca swoje dzieci podpowiada nam w swojej najnowszej publikacji Róże dla Maryi, p. Beata Kołodziej, która może być dla nas dużą pomocą w przekazaniu wszystkich podstawowych wiadomości na temat tej modlitwy.



Za wychowywanie religijne dzieci odpowiadają przede wszystkim rodzice, ale też dodatkowo opiekunowie czy katecheci. Jeśli dziecko będzie obserwować modlących się na różańcu dorosłych, ten widok będzie dla nich naturalny. Z czasem też sami będą powtarzać fragmenty modlitwy. Warto mieć w domu pewnego rodzaju pomoce, odpowiednie do wieku dziecka, które posłużą nam w zachęceniu pociech do wspólnej modlitwy. U nas sprawdzają się przede wszystkim kolorowe, ilustrowane książeczki. Jedną z najnowszych publikacji o tej tematyce w naszej dziecięcej biblioteczce jest wspomniana już książka, Róże dla Maryi. Modlimy się na różańcu, autorstwa Beaty Kołodziej. Lektura ta ułatwia wytłumaczenie najmłodszym kwestii związanych z tajemnicami różańcowymi i samą modlitwą, a wszystko dzięki ciekawym, odpowiednim do wieku rozważaniom i prostym ilustracjom. 




Już we wstępie książki autorka podkreśla znaczenie modlitwy różańcowej, przypominając to, co napisałam już w zasadzie powyżej - że "potrzebny jest przykład bliskich i przekonanie, że taka modlitwa ma głęboki sens". Publikacja ta ma pomóc nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, ponieważ to naszą rolą jest pokazywanie, czytanie, tłumaczenie czym jest Różaniec.

W tych podstawowych informacjach pomogą nam krótkie podrozdziały, w których znajdziemy odpowiedzi na pytania:

  • co to jest Różaniec?
  • jak powstała modlitwa różańcowa?
  • z jakich modlitw się składa?
  • na czym polega rozważanie tajemnic różańcowych?
  • o jakich wydarzeniach przypominają nam tajemnice?



W książce znajdziemy grafikę, która dokładnie opisuje, jaką modlitwę odmawiamy na danym paciorku różańca. To bardzo pomocna "ściągawka", z której systematycznie można korzystać porównując z różańcem trzymanym w rączce dziecka, a tym na ilustracji. Jest to przykład nauki przez zabawę - naśladowanie. Dzieci szczególnie cieszą się, gdy ich różaniec jest kolorowy, wzorzysty, zwracający ich uwagę. U nas przynajmniej tak to działa!




Do wszystkich tajemnic różańca znajdziemy krótkie, zrozumiałe dla dzieci rozważania, prostą modlitwę oraz propozycję wezwania, by każdy dziesiątek różańca ofiarować w konkretnej intencji. Estetyczne grafiki są dodatkowym, miłym dla oka, uzupełnieniem - czymś, co szczególnie lubią dzieci.





"Milion dzieci modli się na różańcu"

Jako ciekawostkę dodam, że od 2005 roku istnieje akcja pod hasłem: "Milion dzieci modli się na różańcu", która zapoczątkowana została w Caracas, stolicy Wenezueli. Podczas modlitwy różańcowej obok przydrożnej kapliczki grupka dzieci doświadczyła tam głębokiej mistycznej obecności Maryi.

Doświadczenie to przypomniało młodym ludziom o słowach św. o Pio: "Kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia". Ich spontaniczna modliwa szybko zyskała status międzynarodowej inicjatywy. Za organizację wydarzenia odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a honorowy patronat nad nim objęło sanktuarium w Fatimie.

Data 18 października jako dzień, w którym "Milion dzieci modli się na różańcu", również nie jest przypadkowa. W dniu tym obchodzimy wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, który przekazał nam historię dzieciństwa Jezusa i według tradycji uważany jest za osobę bliską Matce Bożej. W tej kampanii chodzi szczególnie o wiarę w moc modlitwy dzieci, jak sam oczy nas Jezus: Sam Jezus uczy nas: 

"Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego"
(Mt 18,3)

Wspólne odmawianie Różańca z dziećmi umocni jedność w Kościele i w prosty a zarazem piękny sposób pomoże zrozumieć dzieciom wydarzenia z życia Jezusa i Maryi.

Serdecznie polecam!




SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Beata Kołodziej
Oprawa: twarda
Ilość stron: 64
Data premiery: 09.2024
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.