27 lis 2023

Dbaj o dziś! 365 dni ze słowami ks. Piotra Pawlukiewicza

Napisać, że ks. Piotr Pawlukiewicz był niezwykłym człowiekiem, rekolekcjonistą, kaznodzieją, duszpasterzem akademickiem to jak nie napisać nic. Trudno czasem ubrać w słowa kogoś, kto swoją ogromną charyzmą, charakterystycznym dowcipem, wiedzą, przekazywaną w niezwykle prosty, ale też pobudzający skutecznie wyobraźnię sposób, poruszał tysiące serc. Dzięki wciąż dostępnym kazaniom, wypowiedziom, niepublikowanym dotąd materiałom - wciąż możemy odkrywać jego przekaz na nowo i przypominać sobie słowa, które już wcześniej do nas trafiły i wzbudziły refleksję. Kazania ks. Pawlukiewicza nie tylko pokrzepiają nas duchowo, sprawiają, że chcemy być bliżej Pana, ale tak zwyczajnie dają nam ogrom siły, motywacji, chęci do działania w trudnej codzienności. Dlatego warto każdego dnia sięgać po kilka słów wspaniałego kaznodziei, który bez filozoficznych czy teologicznych rozpraw, a w sposób dla niego charakterystyczny - z dowcipem, refleksją, odwołaniami do słowa Bożego - będzie pobudzał nas do życia. Codziennik Dbaj o dziś. 365 dni zesłowami ks. Piotra Pawlukiewicza to wyjątkowa publikacja, która może nam w tym pomóc!


Ks. Piotr Pawlukiewicz pozostawił po sobie wiele cennych notatek, spisanych, niepublikowanych dotąd kazań, setki stron rękopisów. To właśnie na podstawie tych pamiątek powstała książka na każdy dzień roku, Dbaj o dziś!, która już samym tytułem nawołuje do pewnej aktywności, ukazuje konkretne przesłanie. Aby zagłębić się w to hasło, pokusiłam się o sprawdzenie jakie są synonimy słowa "dbać". Czy wiecie, że jest ich aż 214? Wybrałam kilka najciekawszych z nich:

"Doglądać, sprawować opiekę nad czymś/nad kimś, troszczyć się, czuwać, pamiętać o kimś, nie zaniedbywać siebie/kogoś, szanować, edukować, piastować, wystrzegać się, myśleć...".

Czytając książki ks. Pawlukiewicza, słuchając jego kazań, myślę sobie teraz, że właściwie do każdego z tych synonimów się zawsze odnosił. Mówi o dbaniu o różne sfery naszego życia - o siebie, drugiego człowieka, relację z Bogiem, czyste serce, Kościół. 

By zadbać o siebie musimy na przykład zatroszczyć się o swój pokój serca, edukację, swoje powołanie. W jednym z tekstów znajdziemy zdanie:

"Nikt nie pocieszy cię tak jak Jezus. Tylko On zna Twoje serce. Tylko On ma środki, żeby ci pomóc. Tylko On jest zawsze przy tobie. Szukanie pociechy u ludzi można porównywać do leczenia dziurawego zęba proszkami od bólu głowy. Niby trochę pomoże, ale jedynym Lekarzem jest Jezus. Kiedy jednak biegniemy gdzie indziej, nie dajemy Jezusowi szansy, by to On nas pocieszył" (s. 93).

W kontekście drugiego człowieka, dobrze jest o nim w ogóle pamiętać, nie zaniedbywać kontaktu, wystrzegać się złych myśli o nim, jeśli możemy, opiekować się nim jak najlepiej. I tak w jednym z kazań usłyszymy:

"Czy już teraz jesteś zanurzony w świecie miłości?Czy możesz zrobić coś konkretnego dla konkretnej osoby - pokroić komuś chleb, rozwiązać krępujące go opaski? Czy umiesz tak kochać , że ktoś pozna cię po tym, jak sprzątasz, jak gotujesz, jak szyjesz? Im ktoś konkretniej wchodzi w wmiłość, tym konkretniej wchodzi w świat Chrystusa Zmartwychwstałego" (s. 124).

By mieć dobrą ralację z Panem tak samo trzeba dbać o spotkania w ciszy, regularną spowiedź, modlitwę. Czuwać. Myśleć. W tym odniesieniu możemy przytoczyć słowa ks. Pawlukiewicza:

"Dlatego jest tak przykre, że wielu ludzie nie zaprasza Jezusa do swego domu, a wręcz przeciwinie - przez brak modlitwy, nieprzestrzeganie Bożych prawd, wyprasza Go" (s. 148).

Mogłabym tak wymieniać wiele przykładów. W każdym z nich widzimy, że w rezultacie wszystko rozchodzi się o tą naszą aktywną postawę. Nic nie przetrwa, nie rozwinie się, jeśli będziemy biernie czekać na rozwój wydarzeń. Jak napisała dziennikarka, Weronika Kostrzewa, w kilku zdaniach o tej publikacji, ks. Pawlukiewicz "mówił tak, że chciało się zaraz po Mszy Świętej wyjść i zmieniać swoje życie". Zadbać o to, co jeszcze wymaga od nas pracy. A ta z kolei, konieczna jest codziennie.


Słowa ks. Pawlukiewicza są dla nas nie tylko inspirującym przekazem do rozwoju duchowego, ale także okazją, by lepiej przeżywać codzienność. Z większą uważnością, bliskością z Jezusem i drugim człowiekiem, rozumieniem codzienności i tego, w co niej się wydarza. Fragmenty z kazań, którymi będziemy posiłkować się każdego dnia z pewnością wpłyną na nasze postrzeganie drugiego człowieka, siebie, Boga, świat. Jak zadbać o to wszystko, by znaleźć równowagę między życiem rodzinnym, pracą, a czasem na duchowy rozwój, pasje? Przede wszystkim, jak odczytywać Boże wezwania? Czy jest Boży plan i czy potrafimy rozeznawać właściwie nasze wybory? 

Kazania zawarte w książce Dbaj o dziś! 365 dni ze słowami ks. Piotra Pawlukiewicza, przepełnione są jak zawsze Bożymi opowieściami, z wieloma odniesieniami do Pisma Świętego, przykładami z codzienności, które skutecznie pobudzą wyobraźnię każdego, kto po nie sięgać będzie regularnie. 

Sięgnij już dziś. Od dziś zacznij dbać o swoją codzienność!
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Oprawa: miękka ze skrzydełkam
Ilość stron: 408
Premiera: 15.11.2023
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit


0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.