15 sie 2022

RODZINA (NIE)IDEALNA. O AKCEPTACJI TEGO, CO TRUDNE - Joël Pralong

Wiele razy spotkałam się z tytułami różnych artykułów w prasie czy też na portalach internetowych, które obiecująco nastawiały odbiorcę na to, w jaki sposób stworzyć idealny związek, małżeństwo albo ogólnie całą rodzinę. Przykładowo: "Stwórz związek idealny!", "Czym charakteryzuje się idealna rodzina?", "Jak powinien wyglądać związek idealny?", "Rodzina na piątkę!". Gdy czytam takie dobrze klikające się hasła czuję zaciekawienie połączone z nutą ekscytacji - bo może w końcu ktoś wymyślił jakiś szczegółowy plan działania, co robić, by trochę odczarować trudy codzienności. W takich tekstach można przeczytać porady, byśmy z najbliższymi spędzali dużo wspólnego czasu, mówili otwarcie o swoich uczuciach, pielęgnowali wspólne hobby. Cała lista dobrych rad kończy się jednak informacją, że tak naprawdę nie ma ani związków, ani rodzin tak harmonijnie zgranych, które moglibyśmy nazwać idealnymi. Bo jak nieidealni ludzie, mogą stworzyć coś idealnego? Ale czy to oznacza, że jesteśmy skazani na trudności bez rozwiązania? Ks. Joël Pralong, autor książki Rodzina(nie)idealna. O akceptacji tego, co trudne daje nam szereg argumentów, przykładów, świadectw, by pokazać czytelnikowi, że Bóg kocha wszystkie rodziny, bez wyjątku. Nawet te z konfliktami i wszelkimi niedoskonałościami. Czym jest miłość agape? Dlaczego miłość bywa trudna? Jak wygląda nasza komunikacja w rodzinie? Jeśli szukasz książki, która pomoże zachować ci nadzieję i wiarę w to, że miłość waszej rodziny może przynieśc owoce na tym - albo już tamtym świecie - to może być dobra propozycja dla ciebie.

Zawierając związek małżeński, czynimy to z osobą, która wychowana została w innym domu rodzinnym, często z innej miejscowości, nawet kraju. Każdy dom ma swoją historię, perypetie, a nawet kulturę. Skracając moje myśli - jesteśmy różni. Wiem, że nie napisałam tu nic odkrywczego, ale patrząc na nasze życie, nawiązywanie relacji, a także budowanie własnego domu - myślę, że często o tej podstawowej informacji po prostu zapominamy. Już sam ten fakt wielokrotnie nam pokazuje, że głównie te nasze nawyki z domów, inne doświadczenia życia, światopogląd są powodem różnych konfliktów, nieporozumień, buntów. Tak jest w każdej znajomości, ale autor omawianej książki skupia się na rodzinach. Naszym najbliższym otoczeniu, na ludziach, z którymi żyjemy na co dzień i budujemy z nimi dom, których kochamy i na których nam zależy. Czemu w domu, w którym jest miłość - są także trudności? 

"Życie w rodzinie jest nieustannym poligonej dla miłosiernej miłości" (s. 22).

Ten cytat przypomina mi kazanie ks. Pawlukiewicza "Małżeństwo jest trudne jak poligon", w którym opowiada, że nie potrafimy w relacji wejść z uwagą w życie drugiego człowieka, tylko myślimy, że jest taki jak my. A przecież to samo opowiadanie będzie inaczej odebrane przez kobietę, a inaczej przez mężczyznę. Idąc tym tropem - komunikaty jakie pojawiają się w naszym domu, także będą inaczej odbierane zarówno przez męża, jak i żonę. Pytanie, co dajemy od siebie, by jeden drugiego zrozumiał, by uniknąć konfliktu? Jak ze sobą rozmawiać i słuchać ze zrozumieniem i jak tego samego uczyć nasze dzieci?

Ważnych tematów dotyczących problemów i trudności w codzienności każdej rodziny podejmuje się ks. Joël Pralong, doradca rodzinny, który poszukuje dróg, na których "człowiek może wzrastać i osiągać pełnię człowieczeństwa mimo błędów, porażek czy słabości".


W swojej książce, Rodzina (nie)idealna. O akceptacji tego, co trudne, autor poświęcił szczególną uwagę na kwestie, które ujął w czterech głównych rozdziałach:

1. Miłość, która zobowiązuje

Kapłan w tej części próbuje wyjaśnić, co właściwie znaczy kochać? Opierając się na cytatach z Pisma Świętego mówi o znaczeniu tego uczucia. Wspomina o miłości eros, w znaczeniu pożadania i cierpliwej miłości agape, będącej darem, o której możemy poczytać w Pierwszym Liście do Koryntian. Wymienia także punkty i zasady orientacyjne w miłości, tłumacząc obrazowo, że "miłość, początkowo podporządkowana jak maleńkie dziecko, dojrzeje i stanie się dobrowolnym darem, wzrastając i dojrzewając, przechodząc w ten sposób przez kolejne etapy życia". Mówiąc w skrócie - od motylków w brzuchu i szczęśliwego zakochania, po pierwsze przeciwności, rozczarowania, kiedy mamy ochotę odejść, aż do miłości, w której mój egoizm ustępuje miłosierdziu. Zwraca również uwagę na zaufanie do drugiego człowieka - co wcale nie oznacza też, że należy przymykać oko na zło.

2. Każdy chce znaleźć swoje miejsce

Ciekawy rozdział o tym, że mamy w sobie Boże DNA, bo zostaliśmy stworzeni na Jego obraz. Jesteśmy więc zaprogramowani tak, by kochać. Ks. Joël Pralong skupia się na sakramencie małżeństwa - opowiada także o rzeczywistym działaniu Boga w chwili, gdy sam miał okazję udzielać ślubu jednej parze. Nazywa to światłością - przesłaniem z zaświatów. "Bóg to słońce miłości, które opromienia i przemienia parę ludzi na Jego podobieństwo" (s.45). Autor zwraca uwagę również na dzieci - owoc miłości. Poświęca podrozdział na dzieci adoptowane i ich częstym wrażeniu, że są dziećmi niechcianymi, nie zasługującymi na miłość. Znajdziemy tu także wiele pytań rodziców wynikających z konkretnych życiowych przykładów, np. co zrobić gdy nastolatka domaga się własnego smartafonu, bo koleżanki już mają? (przypomina mi się mój tekst z Boskiego Bullet Booka, "Ty nie jesteś wszyscy"), jak poradzić sobie z trudnymi emocjami lub brakiem odpowiedzi na próbę dialogu? Jak reagować, gdy dziecko się buntuje - na rodziców, rodzeństwo, dom, wiarę?

3. Rodzina nieidealna jest OK

Szwajcarski kapłan mówi wprost, że Biblia stawia bardzo wysoko poprzeczkę w swoich rozważaniach na temat małżeństwa i rodziny - przytacza konkretne przykłądy z Księgi Rodzaju, Listu do Efezjan, Ewangelii według świętego Mateusza, Marka, Łukasza. Piękne pada zdanie, że "nie po to jest ona ustawiona wysoko, żeby obarczać winą rodzinę, kiedy spadają na nią problemy". Zauważa, że objawienie Boże w Piśmie Świętym przejawia się nawet wtedy, gdy teksty biblijne mówią o rozbitych rodzinach, o niemoralnym prowadzeniu, dziwnych stosunkach między małżonkami. Bóg jest wszędzie tam, gdzie daleko do ideału. "Słowo Boże wyrasta z naszych niedoskonałości nizrozumienia, omyłek, słabości, z naszej siły, rozumu, doświadczenia, ale i braku doświadczenia" (s. 93). Mowa tu także o nadziei, która nas buduje.

4. Trudne sprawy rodzinne

W rozdziale tym autor skupia się na problemach, trudnościach dotykających rodziny. Jak rozmawiać z młodymi o miłości? Jak poradzić sobie ze śmiercią ukochanej osoby? Co robić, gdy dziecko oznajmia, że nie chce już chodzić do kościoła? Jak rozmawiać z nastolatkiem, który ogłasza rodzicom, że jest homoseksualitsą? Co wtedy, gdy rodzice się rozstają? Trudne pytania i sytuacje, na które kapłan stara się udzielić opowiedzi, na konkretnym przykładzie.Czytając tę książkę zaznaczałam sobie fragmenty, które prawdziwie mnie poruszają, które pokazują istotne tematy, wymagające większej uwagi w naszym domu. Autor w czterech rozdziałach dotyka wielu ważnych kwestii, dotyczących nie tylko codzienności dorosłych, ale również dzieci. Zadaje pytania, tłumaczy skąd pewne emocje i zachowania się w nas biorą na konkretnych przykładach - służy swoją wiedzą pomagając innym budować lepszy dom, trwalsze relacje. Swoje rozważania opiera na Słowie Bożym, dobierając do konkretnego problemu z życia rodzin odpowiedni fragment biblijny. A to wszystko napisane jest bardzo przyjaznym w odbiorze językiem, co sprawia, że trudno oderwać się od tej lektury. Zapewniam, że spokojnie można przeczytać ten cenny poradnik w jedno popołudnie.

Na koniec przytoczę fragment, w którym ks. Joël Pralong cytuje także słowa świętych na temat przyjaźni, które urzekły mocno również mnie. Mianowicie:

"Święta Katarzyna ze Sieny twierdziła, że "przyjaźń, której źródłem jest Bóg, nigdy nie wygaśnie". Święty Augustyn napisał: "Bo tylko wtedy przyjaźń jest prawdziwa, kiedy Ty nią wiążesz ludzi, którzy do Ciebie przywarli - rozlawszy miłość w sercach naszych przez Ducha Świętego, który jest nam dany". Natomiast św. Teresa z Lisieux powtarzała: "Gdy kocham moje siostry, to Jezus kocha we mnie!".

Możemy zatem wymyślać rozmaite sposoby na udany związek czy rodzinę idealną. Możemy wymieniać wiele wspólnych pasji, poświęcać sobie czas, dzielić się wieloma radami i doświadczeniami z innymi. Jednak jeśli to wszystko nie będzie w swojej podstawie miało szczerej miłości - to nawet najpiękniej ubrane w słowa wskazówki i sugestie nie dadzą owocu. Ani teraz, ani później. Miłość jest fundamentem, musi być dla naszych bliskich niczym mur, na którym oni będą się wspierać i wzmacniać - swoje poczucie własnej wartości, godności, swoją wolę. I ta książka właśnie o tym przypomina. Z serca polecam poświęcić jej swoją uwagę.
SZCZEGÓŁY KSIĄŻKI:
Autor: Joël Pralong
Okładka: miękka
Ilość stron: 160
Data wydania: 06.2022
Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję za zostawienie komentarza na moim blogu.